12 NIEUWS Extra geld voor poolonderzoek Harry F.: 'Ik ben geen fraudeur' Van Rey wil pluim, geen straf, want: 'Ik ben zo behulpzaam' Eerder schade bij zwarte auto's Weer schokt een zelfdoding de Nederlandse literaire wereld. Na de zelfverkozen dood van dichter Rogi Wieg en schrijver Joost Zwagerman, volgde journalist/dichter/ presentator Wim Brands. erbrand Bakker rouwt. Om Jasper, zijn hond die drie weken geleden overleed. En om Wim Brands, de dichter en presentator van het tv-programma Boeken, die maan dag zelfmoord pleegde. Bakker, romanschrijver en zelf bekend met depressieve klachten, kende Brands 'een beetje uit het li teraire wereldje'. Hij is geschokt, natuurlijk. Weer kiest een promi nent figuur uit 'zijn' kring zelf voor de dood. Of, beter misschien: weer werd een collega van hem door een ernstige depressie tot zelfmoord gedreven. Net als Joost Zwagerman, vorig jaar. En vlak daarvoor diens vriend, dichter Ro- gi Wieg. Bakker (53): „Ik moet bij Wim vooral denken aan de eenzaam heid die hij gevoeld moet hebben. Ik begrijp dat het bij hem tamelijk snel gegaan is. Mensen kunnen hun depressies zo goed verbergen, dat de buitenwereld niets door heeft. Ik was student in Leeuwar den, een jaar of 18 en dacht: vol gens mij ben ik gewoon gek. Maar als ik mijn mond hou, dan heeft niemand het in de smiezen. Wat ik voelde klopte gewoonweg niet. Ik zie me nog in de bus zitten, op de Afsluitdijk. Hartje winter, ijs, sneeuw. En ik was echt overtuigd dat het zomer was. Dat maakt een zaam hoor, die gedachten." Nogal wat auteurs bewaarden hun laatste woorden in een af scheidsbrief, vlak voor de suïcide. Virginia Woolf vulde in 1941 de zakken van haar kleding met ste nen en verdronk zichzelf in een ri vier. Ze was - niet voor de eerste maal - depressief en schreef haar man: 'Ik heb het gevoel dat ik weer gek word'. Twintig jaar later stak Ernest Hemingway thuis zijn favoriete, dubbelloops jachtgeweer in zijn mond en haalde hij de trekker over. Ook hij was ernstig depres sief. Krijgen, zoals de Amerikaanse kli nisch psychiater Alan Manevitz be weert, zoveel schrijvers met een depressie te maken vanwege het isolement dat kleeft aan hun vak? Opgeteld bij het meevoelen met hun personages? En de afwijzin gen bij uitgeverijen en kritiek van redacteuren? Bakker: „Daar kan ik me heel weinig bij voorstellen, dat dit vak schrijvers depressief maakt. Ik ken geen gelukkiger momenten dan wanneer ik schrijf. En dat isole ment, het meevoelen en de afwij zingen, zijn allemaal factoren van buitenaf. Daar wordt een mens niet depressief van. Neem de dood van mijn hond Jasper: dat maakt me vreselijk verdrietig, daar loop ik al weken om te huilen. Maar dat is niet te vergelijken met de pressieve klachten. Die komen van binnenuit, ik geloof echt dat het een chemisch proces is." De auteur van onder meer Bo ven is het stil en De omweg draait het liever om. Schrijven maakt niet depressief, maar de kans dat een depressief mens schrijver wordt is wel sterk aanwezig. „Schrijven is voor hen juist een enorme hulp. Al die onbegrepen gevoelens kun je op die manier toch uiten. Dat is een depressie: vechten tegen iets dat je zelf ook niet begrijpt. Bij de vier romans die ik tot nu toe geschreven heb kwam ik er achteraf achter dat de hoofdpersonages met depressieve klachten rondlopen. Dat kan geen toeval zijn." Met Bakker gaat het de laatste vier jaar stukken beter, dankzij de juiste antidepressiva. Suïcidale nei gingen heeft hij nooit gehad. „Ik ben vooral een angstdepressieve- ling. En alleen al het nadenken over een zelfmoordpoging zorgt voor nog meer angst, dus dat doe ik maar niet." Hij veegde alle ervaringen met depressie op en schreef er zijn nieuwe boek over, dat volgende maand verschijnt. Titel: Jasper en zijn knecht. „Want in onze relatie was ik niet de baas, maar wees Jas per de weg. En ik volgde hem." Het wetenschappelijk onderzoek op de Noord- en Zuidpool krijgt een extra financiële impuls van 2 miljoen euro. Dat heeft minister Bert Koenders (Buitenlandse Za ken) gisteren aan de Tweede Ka mer laten weten. Er gaat van 2016 tot en met 2020 jaarlijks 4,1 mil joen euro naar dit onderzoek. „Vanwege het belang van dit unie ke gebied en vanwege de directe gevolgen die Nederland kan erva ren door de stijging van de zeespie gel is het goed dat we er een schep je bovenop gaan doen", aldus Koenders. Duurzame ontwikke ling en bescherming van natuur en milieu staan centraal in het po laire beleid van het kabinet. De 68-jarige Harry F. uit Wierden speelt een centrale rol in het on derzoek naar miljoenenfraude bij dierenhulporganisaties. Dat blijkt uit onderzoek van deze krant in Nederland en Duitsland. F. be schouwt zichzelf ook als hoofdver dachte, maar zegt onschuldig te zijn. Hij denkt dat justitie bezig is met een hetze: „De Belasting dienst wil af van goede doelen, omdat ze zo miljoenen mislopen." Justitie ziet het anders en ver moedt dat bij vier stichtingen ruim 90 procent van de donaties in eigen zak is gestoken. F. is me de-oprichter van twee ervan en ei genaar van het promotiebureau dat donateurs werft. De tweede dag van de strafzaak te gen Jos van Rey draait rond het verwijt van verkiezingsfraude. „Ik vind eigenlijk dat ik een compli ment verdien, omdat ik zo behulp zaam ben." De dag begint met een meevaller voor Jos van Rey. Het Openbaar Ministerie zet een dikke streep door zo'n 15 van de 35 gevallen van verkiezingsfraude die het de gewezen wethouder voor de voe ten werpt. Bij nader inzien is het verzamelen van dit type volmach ten toch niet strafbaar. Ondanks het geschrap blijft de verdenking van het ronselen van stemmen overeind staan, stelt het OM. Van Rey heeft ook - met anderen - vol machtformulieren valselijk inge vuld. In strijd met de wet hebben niet de volmachtgevers de naam van de gemachtigde ingevuld, maar is dit door Van Rey geregeld, beweert justitie. De verkiezingsfraude is slechts een 'feitje' op de dagvaarding, oor deelt rechtbankvoorzitter Jacco Janssen, die zich dan ook verbaast over de boosheid waarmee de ver dachte op de verwijten reageert. „Juist hier ben ik zo boos over om dat het bewijst dat Barbertje moet hangen. Ze zoeken me", verklaart een emotionele Van Rey. Verder valt hij in herhaling met zijn stel ling dat wat hij heeft gedaan 'over al gebeurt'. Automobilisten met een zwarte auto zijn duurder uit dan de bezit ters van een rode auto. Hoe dat kan? Zwarte auto's lopen een gro ter risico op schade of diefstal, luidt de verklaring van een aantal verzekeraars. De Consumenten bond vindt het niet te verkopen. Na alle wilde verhalen over 'duur dere' rode auto's wilde de consu mentenorganisatie weieens uitzoe ken of de kleur daadwerkelijk van invloed is op de verzekeringspre mie. Wat blijkt? Niet de rode auto, maar de zwarte is het duurst om te verzekeren. De kleur blijkt dus wel degelijk van invloed. Het verschil kan zelfs oplopen tot wel 10 procent. 'Schrijven maakt niet depressief, het helpt juist' door Jeroen Schmale I DEN HAAG WIERDEN/HANNOVER ROTTERDAM UTRECHT Schrijver Cerbrand Bakker (links, grote foto) rouwt om zijn collega's Joost Zwagerman, Rogi Wieg en de maandag overleden Wim Brands. Zelf heeft Bakker ook depressieve klach ten. foto's Marco Okhuizen, Ivo van der Bent, Kippa en Freek van Asperen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12