Axel bloedt dood zonder nieuwbouw Terreurdreiging heeft invloed op schoolreis GS moeten knoop doorhakken Ouderwets Hoe ouders en leerkrachten met 2 ZEELAND De aanslagen in Brussel stellen ouders en leerkrachten voor de vraag: wat vertel ik mijn kinderen? COMMENTAAR Het dagelijks bestuur van Zeeland moet een harde noot kraken. Na het trauma van de kostenoverschrijding van vorig jaar moet het Sloewegproject tot een goed einde worden gebracht. Het gaat om de juiste keuze voor een nieuwe kruising van de doorgaande wegen bij het Sloe- gebied. Gedeputeerde Staten doen heel voorzichtig. Alles en ie dereen wordt erbij betrokken. In mei volgt een besluit. Wat kun je nu als volksvertegenwoordiger met zes varianten die qua investeringen variëren van 0,1 tot 22,5 miljoen euro? Provin ciale Staten zijn prompt verdeeld. Gelukkig zijn er maar drie re delijke opties. De beide knoop punten waar het doorgaand ver keer zonder kruisingen of roton des alle kanten op kan, hebben een streepje voor. Maar ook de Haarlemmermeervariant, die la ter gemakkelijk het Sloepoortge- bied kan ontsluiten, is interes sant. Misschien heeft het Sloeweg- fïasco Zeeland wel wat te voor zichtig gemaakt. Want uitge smeerd over vele jaren lijkt zelfs de financieringslast van de luxe stervariant te overzien. Of dat beetje extra financiële druk nog juist acceptabel is in het licht van de andere beleidskeuzes in de ze provincie? Je zou denken van wel. Het antwoord moet binnen kort van GS komen. Helder, zonder mitsen en maren. Het Sloewegfiasco heeft Zeeland wellicht wat te voorzichtig gemaakt In een brief aan de Terneuzense gemeenteraad, die vanavond op verzoek van de PvdA wordt behan deld in de raadscommissie Omge ving, trekt de stadsraad aan de bel. Steen des aanstoots is de ontwik keling van het plan Buitenweg in Stadsraad Axel vreest verdere leegloop en stelt onder meer voor leegstaande winkelpanden woonbestemming te geven. Axel. De Raad van State blokkeer de een deel van dat plan, omdat de bedrijfsvoering van een naast gelegen firma anders in gevaar zou komen. Volgens de stadsraad is het nog altijd een raadsel waar om de gemeente dit bedrijf niet heeft uitgekocht en andere bedrij ven in het plangebied Buitenweg wel. Een deel van de grond die de gemeente in het plan Buitenweg heeft gekocht, blijft daardoor no deloos braak liggen. Axel, dat de laatste jaren met een vrij forse daling van het inwo nertal is geconfronteerd, heeft vol gens de stadsraad juist behoefte aan nieuwbouw. Het plan Buiten weg liep overigens niet erg hard de laatste jaren, maar door de cri sis in de bouw was dat nergens het geval. Het komt er aldus de stadsraad op aan het onbebouwde deel van Buitenweg alsnog tot ont wikkeling te brengen. De gemeen te Terneuzen is daar financieel ook bij gebaat. De stadsraad doet meer voor stellen om Axel als woonstad aan trekkelijker te maken. De bewo nersorganisatie wil een actief be leid om lege winkelpanden een woonbestemming te geven. Ook wil ze sociale woningbouw rond om het nieuwe gezondheidscen trum dat in aanbouw is aan de De Ruyterstaat. De bewoners van huurwoningen die Woongoed wil afbreken aan onder meer de Wil- helminastraat in Axel-West, kun nen daar dan heen, stelt de stads raad voor. Zij blijven dan behou den voor Axel. Almanak Dat was wel héél ouderwets taalge bruik, vond de hoofdredacteur dezer courant: 'togen'. Ettelijke collega's die de hekeling ter ore kwam, reageerden gebelgd. Of de hoofdredacteur wel eens een bierhuis bezocht, vielen ze de aangevallene bij. Edoch, het bleek te gaan om het werk woord, niet het zelfstandig naam woord in meervoud. „De wethouders togen naar...' had de gemaande redac teur gebezigd. „Van welk werkwoord komt dat eigenlijk?", vroeg de scri bent zich plotsklaps af. Eerlijk, we moesten het opzoeken. Van 'tijgen'. Stationsstraat deels afgesloten De Stationsstraat in Hulst, één van de belangrijkste toegangswegen tot de bin nenstad, is vanaf volgende week maandag deels afge sloten voor het verkeer. De wegfundering bij het nieu we appartementencom plex Reynaertshof moet worden hersteld. Het werk duurt twee weken. Eén weghelft blijft de meeste dagen beschikbaar. Alleen dinsdag 19 en woensdag 20 april is alles afgesloten. Er wordt geasfalteerd. Vracht verkeer kan dan niet de binnenstad in. Contactmiddag stomadragers Stichting Het Steunpunt houdt woensdag in het Ri vierenhuis in de IJssel- straat in Terneuzen een sto macontactmiddag. Die is bedoeld voor stomadragers in Zeeuws-Vlaanderen en hun familieleden. Zij kun nen op een informele ma nier met lotgenoten in con tact komen. Er is volop tijd om ervaringen, proble men, oplossingen én tips uit te wisselen. De contact middag begint om half twee en duurt tot half vier. Vooraf aanmelden hoeft niet. Try-out show The Sore Losers De Hasseltse band The So re Losers geeft zaterdag een try-out show in De Pit in Terneuzen. De band, die op festivals als Rock Werch- ter en Pukkelpop speelde, laat dan voor het eerst nieu we muziek aan publiek ho ren. Een uniek voorproefje want Skydogs, het nieuwe album van de band, ver schijnt pas later deze maand. Het optreden be gint om 21.00 uur. Een kaartje kost 10 euro in de voorverkoop en 13 euro aan de kassa. The Crazy Ones halen €5385 op De leden van team The Cra zy Ones hebben zondag 5385 euro opgehaald met hun deelname aan de Rok- jesdagloop Ladies Run in Amsterdam. Het geld heb ben ze bij elkaar gekregen door verschillende dona ties en is bedoeld voor on derzoek naar zenuwziekte MS. 'The Crazy Ones' be staat uit zeven deelnemers, van wie er vier uit de ge meente Hulst komen. Eén van hen is zelf getroffen door de letterlijk zenuwslo pende ziekte. De aanslagen in Brussel hebben op oudere basis schoolkinderen veel indruk ge maakt. Niet in de laatste plaats vanwege de loca tie; veel kinderen in Zeeland zijn weieens op Zaventem ge weest. Voor hen is het geweld letterlijk dichterbij gekomen. Bij de jongste leerlingen is het twee weken later geen the ma meer, maar vanaf een jaar of negen, tien komt het onderwerp terrorisme nog geregeld boven, mede doordat er dagelijks nieuws is over de nasleep van 'Brussel'. Hoe gaan ouders en leerkrach ten hier mee om? Anne Matzes zoon Nicolaas (8) zit op Het Kompas in Oost-Souburg. Toen hij van school kwam op de dag van de aanslag in Brussel kwa men de vragen. „Kan dat ook hier gebeuren?, wilde hij weten. Als hij nu een heel harde knal hoort, denkt hij dat het een aan slag kan zijn. Voordat hij gaat sla pen komt hij soms naar bene den met vragen. Hoe ga ik daar mee om, als ouder? Je vertelt hoe het zit, maar in grote lijnen. En je zegt erbij dat het niet over al gebeurt, dat de kans dat het je hier overkomt heel klein is. Zeg gen dat het niet kan gebeuren, wil ik niet. Ik ga niet liegen. Ja, soms is het best lastig." Kijk uit dat je kinderen niet bang maakt door te spreken over terreurdreiging, vindt Anna Varvne. „Er kan je altijd iets overkomen. Maak het niet be langrijker dan het voor je kinde ren is", zegt de moeder van drie kinderen (7, 8 en 15 jaar oud). Thuis zijn de aanslagen nooit on derwerp van gesprek geweest. De kinderen beginnen er niet over, en Anna dus ook niet. De borah Liefbroer, die twee jon- 'Als hij nu een heel harde knal hoort, denkt hij dat het een aanslag kan zijn' gens in groep 1 en 2 van Het Kompas heeft zitten, vraagt er wel eens naar. „Als ik van ande re moeders hoor dat er in de klas over aanslagen gesproken is, vraag ik: wat vind je daar nou van? 'Dat was geen lieve me neer', zei hij toen. Daarna speel de hij gewoon verder." „Voor die kleintjes is het toch MIDDELBURG. Vanwege terreur dreiging zijn leerlingen van mid delbare school Nehalennia in Middelburg zaterdag met de bus in plaats van het vliegtuig ver trokken voor een uitwisseling naar Zwitserland. Bezorgde ouders belden de school nadat zij via de media vernamen dat terreurorganisatie IS Duitse mos lims oproept om een aanslag te plegen op Keulen-Bonn, het vliegveld waar zaterdag 25 Neha- lennialeerlingen zouden vertrek ken. De school stelde daarop voor om tegen bijbetaling een bus naar Zwitserland te laten rij den, tachtig procent van de ouders stemde voor. Inmiddels is de havoklas aangekomen in Zwitserland. Waarschijnlijk gaan ze over een week met het vlieg tuig terug, maar locatiedirecteur Monique Wagensveld zegt bij se rieuze terreurdreiging opnieuw een bus in te zetten. Ook zou de school deze week een groep leer lingen uit Frankrijk ontvangen. Maar vanwege het reisverbod door België dat Frankrijk alle scholen oplegde, kon die uitwis seling niet doorgaan. Twee groe pen uit Italië arriveerden afgelo pen weekend wel in Middelburg, al landde hun vliegtuig in Luik in plaats van Zaventem. door Harmen van der Werf AXEL. De stadsraad Axel luidt de noodklok. Axel dreigt dood te bloe den, stelt de bewonersorganisatie, omdat er nauwelijks meer nieuw bouw plaatsvindt. Tip? redactie@pzc.nl HULST TERNEUZEN TERNEUZEN HULST Tip nr. 1 Straal zelf rust uit door Ondine van der Vleuten en Theo Giele Anne Matze moeder van Nicolaas door Joanne Karkdijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69