lieden Zeeuwse economie kansen I ïne verblijft drie maanden in Middelburg ZEELAND 9 5 i extremisten. Dat was tot voor kort ondenkbaar. Maar er zijn nog te weinig instrumenten om de regering onder druk te zet ten de mensenrechten verder te verbeteren. Daarom is dit Asso ciatieverdrag zo belangrijk." „Voor Nederland opent zich een markt met 45 miljoen men sen. Voor ons gaat het om meer dan handel; ook om normen, waarden, mensenrechten, het aanpakken van corruptie, verbe tering van de rechtspraak." „Ja! Je zult de veranderingen niet meteen zien, maar ze ko men wel. Het verdrag is vooral symbolisch. 45 miljoen mensen wachten op erkenning van Euro pa. We zijn 25 jaar onafhanke lijk. Het opbouwen van een de mocratie heeft tijd nodig." „Veel hervormingen hebben we al zelf afgedwongen. Met steun van Europa kan er nog meer. Kijk, ik schrijf rapporten, die staan vol droge taal. Maar ik ken de verhalen erachter, de mensen. Die verdienen steun. Maar ja, als je niet gelooft in ge rechtigheid voor mensen, dan is het een moeilijk verhaal." SHELTER CITY MIDDELBURG der strekt dan alleen onderwijs en onderzoek op universitair en hbo- niveau. Het gaat hier om de combi natie van het opleiden van hoog gekwalificeerde professionals en werkgelegenheid voor iedereen, ook en vooral in Zeeland. Hoe gaan we dat bereiken? In de plannen van Campus Zeeland staan veel belangrijke doelen. In het kader van werkgelegenheid leggen wij de nadruk op drie veel belovende voornemens. Het eerste is het Centrum voor Onderwijsexcellentie, RCEE, een samenwerking van het hele Zeeuwse onderwijs. De jonge Zeeuwen zullen de provinciale economie toekomstbestendig moe ten maken, en het Centrum inves teert in de optimale talentontwik keling van iedere leerling en stu dent en ontwikkelt hun onderne mingszin, creativiteit en onder zoekend vermogen. 'In Zeeland valt wat te leren', luidt de slogan, die Zeeland ook als vestigings plaats voor mensen met jonge kin deren aantrekkelijker maakt. Daarnaast is er het door de OAZ benoemde 'Tweede College' met een technisch innovatief pro gramma, naast het huidige succes volle college UCR, waar het gaat om de 'liberal arts'. De oud-rector van de TU Eindhoven werkt een plan uit voor een zogenaamd beta, dus technisch college. Dat plan is 'De enige steden die economisch groeien in Nederland zijn steden met universteiten en hogescholen' zeer kansrijk en biedt mogelijkhe den om jongeren niet alleen op te leiden voor de wetenschap, maar om die ook voor Zeeland te behou den. Je kan er namelijk niet alleen afstuderen als bachelor en dan je master behalen, maar ook als on dernemer actief worden via een aparte afstudeerroute of direct aan het werk gaan in een bedrijf. Of natuurlijk, zelf zo'n bedrijf opzet ten. Dat is nieuw in Nederland en kansrijk voor onze provincie. Ei genlijk precies wat Zeeland nodig heeft. Dit nieuwe college zal inten sief samenwerken met de reeds aanwezige academie voor technolo gie innovatie van de HZ. Een derde programma dat aan sluit bij Zeeland en de werkgele genheid stimuleert is het solide project van de HZ: het Deltaplat form. Daar komen allerlei initiatie ven samen op het gebied van delta technologie waar Zeeland het 'li ving lab' is: water en veiligheid, water en energie, water en econo mie en heel veel meer. Het project is al gestart en heeft veel potentie. Daarbij wordt over de grenzen van Zeeland samengewerkt met uni versiteiten en kenniscentra in Ne derland en daarbuiten. Campus Zeeland richt ook 'ken nistafels' in, waarbij de kleine schaal van Zeeland wordt benut om organisaties, overheden en ken nisinstellingen samen te laten werken. Ook daar is werkgele genheid te verwachten. Onder zoek, wereldwijd, laat zien dat investeren in kennis en trouw blijven aan jezelf uiteindelijk leidt tot meer werkgelegenheid en een beter economisch kli maat. Ook voor Zeeland en dat ook ondanks het vertrek van Rederij Vroon. Grote kans dat ze op termijn terugkeren. Het vraagteken in het com mentaar over de vraag of Cam pus Zeeland kan bijdragen aan meer werkgelegenheid in Zee land willen wij dan ook graag veranderen in een uitroepte ken! Zeeland heeft toekomst als het gaat over investeren in ken nis en economie. En ja. De werkgelegenheid zal daarmee een impuls krijgen. De PZC online Twitter Jerry Van Echelpoel @Qlurichaun Ik stel mij echt de vraag of dat zij die nu schieten op de #panamapapers, zelf nooit iets aftrekken van de belastingen #dtv Online Top-5 Facebook Zeeland Geboekt DINSDAG 5 APRIL 2016 ooral symbolisch. 45 miljoen mensen in Oekraïne wachten op erkenning van Europa. We zijn 25 jaar onafhankelijk van de atie heeft tijd nodig." foto Dirk-Jan Gjeltema Wat is de waarde ervan? Klinkt als een positief stemadvies. Tegenstanders vragen: waarom een land helpen dat zo slecht met de mensenrechten omgaat? Svitlana Valko (32) uit Oekraïne is de derde mensenrechtenver- dediger die gedurende drie maanden in Middelburg ver blijft om op adem te komen en contacten te leggen. Middelburg biedt die mogelijk heid als Shelter City sinds 2014. In het eerste jaar werd onder dak geboden aan James Ninrew Dong uit Zuid-Soedan; vorig jaar was de Pakistaanse Hena Gul hier te gast. Het project Shelter City is een initiatief van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Middel burg heeft zich hieraan voor drie jaar verbonden. Later dit jaar volgt een evaluatie. Adri de Buck (HZ University of Ap plied Sciences), Barbara Oomen (University College Roosevelt) en Ton Brandenbarg (Wetenschappelij ke Raad Zeeland) 'Jah mooi, theezakjes in het gft, maar dan komt Lipton weer met plastic theezakjes, waar moet dat dan in?' Het is één van de reacties op pzc.nl, waar bezoekers reageren op het pro ject 100-100-100. 63 huishou dens leven 100 dagen restafval- vrij. Jaap Kallewaard denkt te weten waar dit toe leidt: 'Doe maar lekker gek, straks ben je het verplicht.' Het nieuws over de Panama Pa pers, het enorme lek dat illega le geldstromen en witwasprak tijken aan het licht bracht, houdt de gemoederen bezig op social media. Er is ook veel kri tiek op de premier van IJsland. 1. Zeer grote drugsactie in Zuid-Nederland: honderd pan den doorzocht, tientallen aan houdingen 2. Snelgroeiend Dok41 gaat fors uitbreiden 3. Asbest in tuinen na brand in fruitschuur Wemeldinge 4. Ronald de Meulmeester (56) uit Arnemuiden vermist 5. Sloeweg afgesloten voor ver keer Een papaklas voor aanstaande vaders. Op Facebook levert dit bericht reacties op. 'Jammer dat vaders tegenwoordig altijd wor den weggezet als onverantwoor delijke mensen', vindt Rachelle Bolier-Moens. 'Gestoord', schrijft Miranda Flipse. 'Flauwe kul', vindt Lisanne Blom. Karin Bartels spreekt van een 'goed idee'. 'Ik begrijp de zure reac ties hier niet zo.' Vraag Chiel Jacobusse van het Zeeuws Landschap iets over wat er bloeit en groeit in Zee land, en je krijgt een mooi gra tis college. Nu schrijft hij in het nieuwste nummer van het tijd schrift Zeeland van Het Zeeuw- sch Genootschap. Een verhaal over de opmars van uitheemse planten en dieren in Zeeland. www.pzc.nl/zeelandgeboekt Kijk op www.pzc.nl of dPpzcredactie f) facebook.com/depzc GPpzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37