SaSi m Vaandel van Harmonie buit Canadezen Oostburg werd Kapelse ambassadeur VW-project 'Ontmoet een Zeeuw* kreeg één aanmelding ZEELAND 5 Rondje kust met Martijn 15e-eeuws huis met Ninette Knooppunten fietsen met Jan De VW lanceerde twee jaar geleden het project Ontmoet een Zeeuw. Nog maar weinig toeristen omarmen het initiatief. m Gratis op stap met een Zeeuw die je alles ver telt over zijn leefomge ving. Dat klinkt als een buitenkansje voor toeristen én een leuke dagbesteding voor pro vinciebewoners met veel vrije tijd. Zou je denken. Maar het loopt nog allesbehalve storm bij de ambassadeurs van het VW-project Ontmoet een Zeeuw. Het werd in mei 2014 opgezet om Zeeland te 'positioneren als gast vrije provincie en gasten kennis te laten maken met bijzondere ac tiviteiten, locaties en mensen in Zeeland, die Zeeuwen dan aan hen laten zien'. Via de website fan- vanzeeland.nl zijn elf activiteiten te te boeken met de aanbieder, zonder tussenkomst van de WV. Piet Stroo uit Kapelle begeleid de in anderhalfjaar nog maar één fietstocht. Hij hoopt nog steeds op meer aanvragen. Stroo werkte 25 jaar bij de gemeente Kapelle, waar hij zich bezighield met het buitengebied. Nu hij met pen sioen is, zou hij anderen graag over Kapelle en omstreken vertel len. Met zijn vrouw legde hij aan het begin nog een wedje: hij re kende op tien mensen per jaar, zij zei dat hij blij moest zijn met vijf. De teller staat nog steeds maar op één. Stroo denkt dat de meeste mensen het project niet kunnen vinden op internet; de VW maakt hier alleen reclame voor via haar eigen kanalen. Sonja van der Voet van de VW baalt er ook van dat het niet loopt. „Maar we hadden dat ook wel verwacht. Zo iets heeft tijd nodig om op gang te komen. We zijn altijd op zoek naar meer ambassadeurs, zodat het aanbod interessant wordt voor een breder publiek." Stroo staat 's ochtends met twee verrekijkers om zijn nek te wachten bij de Hervormde kerk in Kapelle, waar zijn rondleiding begint met het beklimmen van de 65 meter hoge toren. „Die van Yer- seke was een jaar eerder klaar en is een meter lager, dat zorgde voor haat en nijd tussen de landheren", legt hij uit. Wie deelneemt aan zijn beleving 'fietsen door Zuid-Beveland' kan kiezen uit de Wester- of Oosterschelderoute, 'De meeste toeristen rijden Kapelle met 120 kilometer per uur voorbij, terwijl er zo veel te zien is' die allebei zo'n vijftien kilometer lang zijn, of een combinatie van 25 kilometer. De tocht duurt onge veer twee uur, mede door de vele informatieve tussenstops over ge schiedenis en natuur. Bovenop de toren wijst hij op alle beziens waardigheden, zoals het geboorte huis van Annie M.G. Schmidt. Vo rig jaar citeerde hij op deze hoog te nog een van haar versjes met presentatrice Dieuwertje Blok, toen zij langskwam voor het NTR-programma Landinwaarts. De Oosterscheldefietstocht voert van Kapelle naar Wemeldin- ge, heen over de Wemeldingse Zandweg en terug langs de Post weg. Naar beneden rijdend ge baart Stroo van de Kapelse Moer links en de boomgaarden met mo derne betonpalen voor hagelnet- ten rechts. „Hier zit gewoon dui zend jaar geschiedenis tussen. Dat weet je niet, als toerist." Stroo wel. Oh, wat zou hij zijn verhaal toch graag vaker doen. Dus blijft hij hopen op veel meer mensen die het willen horen. Canadese bevrijders heb ben in oktober 1944 het vaandel van de Harmo nie Oostburg als oorlogs buit meegenomen. Het vaandel hangt in Toronto in de kantine van de Queen's Own Rifles. Ro bert Catsburg, die net een nieuw boek over de bevrijding van Oost burg heeft gepubliceerd, ontdekte het harmonievaandel tijdens het onderzoek voor zijn boek. Tot nu toe was in Nederland niet bekend, dat het vaandel was meegenomen. In het in 1997 verschenen 'West- Zeeuws-Vlaanderen 1939-1945' schreef Ton Goossens over een door de Canadezen meegenomen vlag, die in de onderofficierskanti ne van de Queen's Own Rifles in Toronto zou hangen. Robert Cats burg bezocht de kantine en ont dekte dat de vlag helemaal geen vlag was, maar het vaandel van de harmonie van Oostburg! De au teur speurt Roland M. Guiton op, die op donderdag 26 oktober 1944 in het verwoeste centrum van Oostburg arriveerde. Zijn oog op een kleed dat in het puin van het ingestorte raadhuis lag. Hij klopte het uit en zag een prachtig geborduurd kleed, dat hij direct als beenwarmer kon gebruiken. Aan het eind van de oorlog nam hij het als souvenir mee naar huis Guiton schilderde er met goud verf de namen van alle onderoffi cieren op. Voorzitter Jan Boone van de Harmonie in Oostburg wist niet het bestaan van het vaandel. Auteur Catsburg vernam, dat een Nederlands lid van de Canadese Veteranen Association een jaar of tien geleden geprobeerd heeft om het vaandel aan de gemeente Oost burg terug te geven. Die poging mislukte: geen van de veteranen wilde afstand doen van de 'buit'. DINSDAG 5 APRIL 2016 Amper animo voor persoonlijke Zeeuwse beleving Piet Stroo uit Kapelle biedt via VW-project Ontmoet een Zeeuw een fietstocht rond Kapelle aan. Hij hoopt op meer belangstellenden, foto Marcelle Davidse door Joanne Karkdijk Piet Stroo MARTIJN HOFMAN UIT MELISKERKE Hij hoorde anderhalfjaar geleden over het project en bood direct zijn fietstocht 'Rondje Walcheren' aan; vijftig kilometer langs de kust van Walcheren. „Ik fiets dit rondje zelf toch regelmatig, dan kan er net zo goed iemand meefietsen." Tot nu toe reden alleen een Belgische mevrouw en haar zoon met hem mee. „Het mag wel wat meer, maar het is zo ook goed. Misschien schrikt het mensen af dat de ronde vijftig kilometer is. Maar ik wil hem niet inkorten: alleen bij de hele ronde krijg je een eilandgevoel. Dat wil ik toeristen meegeven. Je bent als ambassadeur toch een visite kaartje van Zeeland." NINETTE SLAGTER UIT ZIERIKZEE Zij doet mee sinds de start van het project. „Ik woon in een vijftiende- eeuws huis in Zierikzee. Toeristen vinden dat heel leuk om te zien. in middels heb ik zo'n twintig mensen rondgeleid, vooral Belgen, ik voel me een ambassadeur van deze stad: ik ben verknocht aan Zierikzee." Dat haar activiteit meer bezoe kers trekt dan bijvoorbeeld de fietstochten, snapt ze niet. „Ik dacht dat het daar ook druk was. Misschien denken mensen dat ze dan in een keer door moeten en niet op hun eigen tempo kun nen fietsen. En daarnaast zijn er op internet veel goede fietskaar ten te vinden, je hebt daar niet per se een begeleider bij nodig. JAN LUTEIJN UIT NIEUWVLIET Vroeger runde Jan een fietsenver- huur, nu staat hij met een knooppun tenfietstocht door Zeeuws-Vlaande- ren ingeschreven als ambassadeur van Ontmoet een Zeeuw. Maar tot nu toe heeft zich nog niemand ge meld voor een fietstocht. Jammer, vindt Luteijn, want het lijkt hem leuk om mensen mooie plekjes in Zeeuws-Vlaanderen te laten zien en hun intussen te vertellen over de streek. „Misschien is er te veel aanbod, of is het gewoon niet no dig. Alle fietsroutes zijn natuurlijk ook duidelijk op bordjes aangege ven. Maar ik hoop toch dat het project meer bekendheid krijgt en ik binnenkort iemand mee op pad kan nemen." door Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33