Hoe zorg je ervoor dat een kind zich veilig voelt? 'Middelburgers regelen cokesmokkel' vragen en angsten van hun kinderen omgaan na de aanslagen in Brussel Tussentijdse opkomstcijfers ZEELAND 3 de ver-van-je-bedshow", denkt Manon Spruijt, die een dochter in groep 4 heeft en een in groep 2. „Nikki, de jongste, hoor ik er hele maal niet over. Als Senne er op school over gehoord heeft, vertelt ze er wel over, maar heel feitelijk." De Vlissingse Danielle Evers- dijk heeft een dochter van 12 in groep 8 van De Wissel. „Bo is er helemaal niet mee bezig. Maar wij wel. We laten haar expres meekij ken met belangrijke journaalitems en praten erover aan tafel. Het is toch een serieuze zaak. Een vriend van ons moest voor zijn werk vliegen, vlak na Brussel. Zijn zoon had het daar heel moeilijk mee. 'Er zal toch niks met papa ge beuren?', zei hij steeds. Ja, als het persoonlijk wordt, komt het op eens heel dichtbij." Arie Bouwmeester is ad junct-directeur van Het Kompas. Met jongere kinderen gaan leer krachten anders om dan met oude re kinderen. „Het komt bij de kleintjes heel oppervlakkig aan de orde. We proberen ze gerust te stellen, zeggen dat de kans dat het hier kan gebeuren heel erg klein is." Rust uitstralen is het motto in de jongste groepen als schokken de zaken in het nieuws komen. Bij oudere kinderen, vanaf een jaar of tien, is dat niet voldoende. „We proberen de zaak rationeel te benaderen. De feiten te noemen en zaken in perspectief plaatsen." 'We laten haar met opzet meekijken met belangrijke journaalitems' Blijf zelf rustig, is de eerste tip die deskundigen geven aan ouders en leerkrachten bij groot nieuws over aan slagen en geweld. „Uiteraard mag je je als leerkracht kwetsbaar opstellen. Maar een bange le raar maakt bange leerlingen", is op de vakwebsite www.kennisnet.nl te le zen. Wat voor leerkrachten geldt, geldt ook voor ouders. „Laat je eventuele zorgen of angsten in ieder geval niet blijken aan je (kleine) kinderen. Straal rust uit. Dat geeft ze een veilig gevoel", is de raad van www.ouders.nl. Let op je eigen taalgebruik, ver mijd extreme bewoordingen. Kinderen tot een jaar of zes moe ten eigenlijk zoveel mogelijk van heftige beelden van oorlog en geweld worden afgeschermd. Maar als ook de ze jonge kinderen zelf met vragen ko men, praat er dan over en laat de kinde ren vooral zelf vertellen. Deskundigen raden ouders aan de berichtgeving te doseren en in de gaten te houden wat kinderen via social media binnenkrijgen. Voorkom dat ze allerlei spookverhalen gaan geloven. Be langrijk is dat ouders en leerkrachten kinderen laten voelen dat ze veilig zijn. MIDDELBURG. Twee Middelbur gers zijn volgens het Openbaar Ministerie de organisatoren van het drugstransport dat op 21 de cember in Raamsdonksveer werd onderschept. Daarbij werd 1143 ki lo coke gevonden, verborgen in een container met ananassap. Het gaat om K.M (27) en een nog onbekende Middelburger die momenteel in Casablanca gevan gen zit. Het OM heeft om zijn uit levering gevaagd. M. moest gisteren samen met de Vlissinger L.W. (29) voor de Middelburgse rechtbank verschij nen tijdens een tussentijdse zit ting. Daar zei officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk dat M. moge lijk bij nog meer drugstranspor ten betrokken is. Raadsman Mar- tijn van de Want bracht op zijn beurt naar voren dat zijn cliënt beslist niet gezien moet worden als een grote vis. Hij wees erop dat M. een borg moest betalen om te kunnen praten met men sen die hoger in de hiërarchie staan. „Dat zegt toch wel voldoen de over zijn positie." Suijkerbuijk: „De politie hield M. al ruim een half jaar in de ga- 'De politie hield M. al ruim een halfjaar in de gaten. Al die tijd was hij bezig met het organiseren van transporten' ten. Al die tijd was hij bezig met het organiseren van drugstrans porten." W. wordt door het OM gezien als een handlanger. Deze vracht wagenchauffeur zou de container met coke van het haventerrein in Antwerpen hebben opgehaald. Zodra die container buiten de ha ven was, zou hij zijn vrachtwa gen met container hebben afge staan aan een ander die de drugs verder vervoerde. De officier: „Maar hij wist wat er speelde." Die container kwam uiteindelijk in Raamsdonksveer terecht waar vier mannen werden aangehou den door de Rotterdamse politie. Die wisten niets van het Zeeuw se onderzoek maar hadden een tip ontvangen over de lading. Een van die vier is de Middelburger M.W. (32). Hij wordt samen met de drie anderen in de loop van dit jaar in Rotterdam berecht. Raadsman Alfons Bals vroeg de rechtbank om het voorarrest van de Vlissinger te schorsen. Want hij zou maar een heel klei ne rol hebben gespeeld. De recht bank wees het verzoek af omdat, aldus de rechters, het risico be staat dat W. weer zaken gaat doen met drugscriminelen. Handlanger W. zou de container met coke van het haventerrein in Antwerpen hebben opgehaald VLISSINGEN. Zeeuwse gemeenten geven morgen - net zoals bij ande re verkiezingen - tussentijds op komstcijfers vrij van het referen dum over het associatieverdrag tussen de EU en de Oekraïne. Vorige week besloot de NOS dit niet te doen omdat de tussen standen de opkomst zelf zou kun nen beïnvloeden. De uitslag van het referendum is geldig als ten minste 30 procent van de kiesge rechtigden is komen opdagen. De PZC heeft de gemeenten gevraagd om in de loop van woensdag enke le malen geïnformeerd te worden over de opkomst. Tot nu toe heb ben elf van de dertien gemeenten toegezegd dit te doen. Twee heb ben nog niet geantwoord. DINSDAG 5 APRIL 2016 foto ANP/Thinkstock Meer tips zijn te vinden op de sites: www.ouders.nl www.klasse.be www.kennisnet.nl Daniëlle Eversdijk moeder van Bo door Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31