Kaas in plaats van wodka voor Rens van Eijden Stoffel Vandoome vervangt in Bahrein Fernando Alonso met verve SPORT 19 De Belg Stoffel Vandoome (24) debuteerde zondag met een WK-punt, maar hij zal nog even geduld moeten hebben om écht voet aan de grond te krijgen in de Formule 1 lotseling verscheen hij vol in de schijnwer pers van glamourwe- reld Formule Stoffel Vandoome. De voor het grote publiek on bekende Vlaming moest hals over kop vanuit Japan naar Bahrein vlie gen om tijdens het tweede race- weekeinde van dit seizoen Fernan do Alonso (nog niet honderd pro cent de oude na zijn crash in de GP van Australië) te vervangen. Dat deed hij degelijk. Zonder veel opsmuk reed Vandoome in de woestijn naar plek tien, goed voor één WK-punt. Een eervol eerste optreden bij de elite, temeer omdat de Belg en kele dagen eerder in Japan nog vol op aan het testen was voor de Su per Formula waarin hij dit jaar veel racekilometers wil maken. Daar kreeg hij een belletje van McLaren. Of hij zo snel mogelijk kon komen om Alonso's plek in te nemen. Onderweg kon Vandoor- ne alle info en technische gege vens die hij doorgestuurd kreeg dan verwerken. Elke seconde tel de. Hij beloonde alle haastwerk met een prima race in Bahrein. Houten blokken Wie is Stoffel Vandoome eigen lijk? Een geboren racetalent uit Kortrijk. Niet, zoals Max Verstap pen, met ouders die allebei het au tosportgen hadden. Vader Patrick is een binnenhuisarchitect. In die functie kwam Vandoome senior een jaar of twintig geleden bij Worldkarts Flanders Indoor Kar- ting in Kortrijk. Stoffel, toen vijf jaar, had geen oog voor het interi eur maar voor de karts. Het kerel tje wilde ook racen. Hij had één probleem: hij kwam centimeters tekort. Om hem toch te kunnen la ten karten, bedacht Kristof Goet- hals een list, zo verklapte de eige naar een poosje geleden tegenover de Belgische krant Het Laatste Nieuws. Hij bracht houten blok ken aan op de pedalen, zodat de kleine Vandoome kon gasgeven en remmen. Binnen de kortste keren ont popten de racecapaciteiten zich bij de jongeling. Hij reeg de over winningen aan elkaar als kralen aan een ketting. Ook in hogere ca tegorieën, tussen coureurs die bijna twee keer zo oud waren, toonde Vandoome aan rap te zijn. Goethals zegt over die periode in Het Laatste Nieuws: „Zijn tegen standers waren allerminst geamu seerd en foeterden 'dat hij won omdat hij 25 kilo minder woog'. Hij heeft toen zelf voorgesteld om extra gewicht in zijn kart te plaat sen, zodat hij geen voordeel meer had. Zelfs met dat extra gewicht reed hij nog weg van iedereen. Toen was de rest wel stil." Op 17-jarige leeftijd, in 2009, maakte Vandoome de overstap naar de autosport. Via diverse klas sen belandde hij in 2013 in de For mule Renault 3.5 Series, waarin hij als tweede finishte. Op dat mo ment had hij al zijn eerste con tract bij McLaren op zak, als lid van het 'Young Driver Program' van de roemruchte Britse Formu le i-renstal. Visitekaartjes Zijn meest glanzende visitekaart jes gaf hij afin de GP2. Een twee de plaats in 2014 (het jaar waarin hij ook als reserverijder bij McLa ren werd aangewezen), de titel in 2015. Na dat laatste succes hoopte hij op een racestoeltje in de For mule 1, maar zover kwam het niet. Meer dan een rol als officieel test rijder zit er voorlopig niet in. 'Ik heb één voet binnen en geloof in mijn kansen' Vandoome heeft de pech dat hij bij McLaren twee voormalige we reldkampioenen voor zich moet dulden. Fernando Alonso (34) en Jenson Button (36) zijn klasbak- ken op hun retour, maar bezitten nog te veel energie en ambitie om de eliteklasse de rug toe te keren. In die zin blokkeren ze de door braak van Vandoome, in elk geval dit seizoen. De Belg rest niets anders dan geduld te hebben. De kop is eraf, maar de kans is groot dat hij de volgende Grand Prix (over twaalf dagen in China) weer toeschou wer is en dat hij zich dit jaar kan richten op zijn programma in Ja pan. Intussen blijft hij optimis tisch, zo bleek onlangs in de Bel gische krant Het Belang van Lim burg: „Ik heb één voet binnen en geloof in mijn kansen. Ik denk dat iedereen de laatste jaren mijn ca paciteiten heeft gezien." Voor Van Eijden is het na zeven jaar tijd om verder te kijken, stelt hij. Bij NEC is het voetballen om te overleven. Elk seizoen weer. AZ wil juist jaar in, jaar uit Europa in. „Het plafond ligt dus simpelweg hoger", zo verklaart Van Eijden. „AZ biedt mij het perfecte plaatje. Top in Nederland, mooi stadion, een aanvallende voetbalfilosofie en ontwikkelingsmogelijkheden als topsporter. Dit is precies wat ik wil." AZ heeft ook daadkracht ge toond, zegt hij. Waar andere clubs, uit bijvoorbeeld Frankrijk en de Tweede Bundesliga, interes se hebben getoond, hebben ze in Alkmaar actie ondernomen. De transfer is spraakmakend, beseft Van Eijden. Louter omdat deze winter een miljoenendeal met Di- namo Moskou is afgeketst, ver huist hij naar de kop van Noord-Holland. De Brabander lacht even, iet wat zuur, bij de herinnering aan zijn afscheidscadeau voor alles en iedereen bij NEC. Voor duizend euro aan Russische wodka als aan denken aan een mooie periode in zijn voetballeven. „En enkele we ken later zat ik weer gewoon in De Goffert", zegt hij. „Het heeft even geduurd om die toestand in Rusland in perspectief te plaatsen. Het was een enorme klap. Finan cieel en sportief. Nu zie ik de hu mor er soms ook wel van in." Zo begroet Van Eijden het idee van zo'n kaasplankje met een lach. Maar niet zonder kwinkslag. 'Al die verhalen uit Moskou waren onzin. Met mijn lichaam is niets aan de hand' „Ze hebben bij NEC al een fles wodka gekregen. En nu willen ze kaas? Het is ook nooit goed. De schimmelkaas kunnen ze krij gen." AZ ontvangt Van Eijden van daag in Alkmaar voor de medi sche keuring. „En dat is een ha merstuk", zegt de Ossenaar be slist. „Al die verhalen uit Moskou waren onzin. Het was allemaal on derdeel van een politiek steekspel. Met mijn lichaam is niets aan de hand. Ik moet straks gewoon mijn kwaliteiten tonen bij AZ. Ik kijk daarbij uit om samen met Ron Vlaar een duo te vormen. Ik breng dan ervaring mee, maar hij is in ternationaal gepokt en gemazeld. Ik kan echt doorgroeien in Alk maar." DINSDAG 5 APRIL 2016 Stoffel Vandoome F1-coureur Wachten op die ene kans door Frank Buschmann Stoffel Vandoome heeft als coureur al bewezen een snelle jongen te zijn. foto EPA door Lex Lammers ALKMAAR. Het cynisme kan hem niet ontgaan. Of hij nu misschien een kaasplankje uitdeelt, vragen ze bij NEC voortdurend. Dat kan toch best bij dat flesje wodka? Rens van Eijden schiet spontaan in de lach. Alkmaar klinkt inderdaad wat kneu terig ten opzichte van Moskou, maar de 28-jarige verdediger is op recht blij met AZ. Rens van Eijden Rens van Eijden vertrekt transfer vrij van NEC naar AZ. foto Pro Shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19