10 NIEUWS REFERENDUM Morgen gaat Nederland naar de stembus over Oekraïne, een land in verandering. De problemen zijn er groot, de ambities ook. „Zonder steun redden we het niet" Dekanoidze leverde haar Georgische pas poort in om de politie te hervormen. Geor- giërs zijn populair bij de nieuwe regering van Oekraïne omdat ze in eigen land succes vol waren met de corruptiebestrijding. Be halve de politie gaat ook de douane, rechter lijke macht, de belastingdienst - eigenlijk het gehele ambtenarenapparaat - op de schop. Dat gebeurt mede onder grote druk van de Europese Unie, de Verenigde Staten en het Internationale Monetaire Fonds, dat miljarden beschikbaar stelt om het land op de been te houden, in ruil voor forse hervor mingen. 'Je kunt geen verandering verwachten, als je zelf niks doet' Die hervormingen worden doorgevoerd door een pro-Westerse regering die aantrad na de Maidanrevolutie ruim twee jaar gele den. Bij de opstand op het Maidanplein vie len honderd doden. De opstand leidde ook tot de bezetting van de Krim door Rusland en een burgeroorlog in Oost-Oekraïne. Anderhalf miljoen mensen sloegen op de vlucht of werden verjaagd. Ze vinden on derdak in de grote steden in het westen van het land, vooral bij particulieren. Opvang centra zijn er amper. „Vlak na de annexatie van de Krim boden mensen spontaan op vang aan. Er waren speciale internetfora om opvang aan te bieden", vertelt Serdar Seytaptier, een 21-jarige Krimtartaar die on derdak heeft gevonden in Kiev. Russificeren In een loungebar waar jonge Krimtartaren vaker samenkomen, nipt hij aan zijn mier zoete Turkse thee. Hij vluchtte toen Russi sche troepen de Krim binnenvielen. „Rus land wil de Krim helemaal russificeren. Wie het daar niet mee eens is, wordt wegge jaagd." Vooral de Tartaren hebben eronder te lijden - de gedwongen deportaties onder het Stalinbewind zijn nog altijd een levend gegeven in het collectieve geheugen van de Tartaren op de Krim. „We huren inmiddels samen een wo ning. Dat doen veel vluchtelingen, want de bezetting van de Krim zal helaas nog wel even duren. Dat we samen zijn is fijn, want zo kunnen we ook onze cultuur onderhou den. Sinds ik moest vluchten, voel ik me des te meer Tartaar én Oekraïner." Dat geluid klinkt tijdens meer ontmoe tingen: de Maidanopstand en de oorlog in het oosten hebben van het Oekraïne voor het eerst echt een land gemaakt. De steun voor een EU- en een Navo-lidmaatschap groeit. Oók in het oosten van het land, be nadrukken politici tijdens diverse ontmoe tingen in Kiev. „Met dank aan Poetin", schampert een van hen. De nieuwe generatie politici is jong, hip en idealistisch. Verschillende politici heb ben gestudeerd in het buitenland: de minis ter van landbouw aan Nyenrode, de onder minister van Transport aan de TU Delft. Ze kennen de Nederlandse gevoelighe den over het referendum en vermijden het L-woord zo veel als mogelijk. Oekraïne wil Europese toenadering, steun, vrije handel, maar een lidmaatschap van de EU is niet aan de orde. Afhankelijk van wie je spreekt is dat: 'nog niet', 'de komende jaren niet', of 'dat kan nog decennia duren'. Dat nu juist EU-land Nederland met het referendum van morgen misschien roet in eten gooit, zorgt voor veel onbegrip. De honderd gesneuvelde demonstranten op het Maidanplein komen vaak ter sprake: „In welk Europees land zijn mensen doodge schoten omdat ze met een Europese vlag zwaaiden?" Aan passie geen gebrek, maar aan stabili teit? De regering is onervaren, heeft slechts een krappe meerderheid in het onstuimige parlement en leunt op de inzet van duizen den vrijwilligers. Geld voor lonen is er am per. „Vrijwilligers zijn de best gemotiveer de mensen, maar uiteindelijk willen we ze gewoon een salaris kunnen geven", erkent onderminister van economische zaken Maksym Nefyodov. Ook hij is een opvallen de verschijning met zijn hipsterbaard en strak Pelle-kapsel. Zijn dure maatpak, man chetknopen en horloge verraden een verle den als zakenbankier. Na de Maidanrevolu tie werd hij onbezoldigd onderminister. „Je kunt geen verandering verwachten, als je zelf niks doet." Corruptie Zijn eerste daad was het ontslaan van 900 van de 1.800 ambtenaren op het ministerie. „Volledig corrupt was het hier: onder lei dinggevenden is zeker 90 procent vervan gen." Ook schrapte Nefyodov in de ruim drieduizend staatsbedrijven, die een lucra tieve route waren om overheidsgeld weg te sluizen. „Wat de regering met een paarden fokkerij moest? Geen idee, weg ermee." Speerpunt is het hervormen van de openba re aanbestedingen. „Vooral Westerse bedrij ven zullen ervan profiteren", belooft Nefyo dov. Zowaar weten Westerse bedrijven in middels aanbestedingen te winnen. De nieuwe bezems van de hervormers vegen snel maar ook ruw. Duizenden oud-ambtenaren staan zonder vergoeding op straat. De verzevenvoudiging van de Is het om vervoer gaat, kan je in Oekraïne beter crimineel zijn dan ziek. De kruimeldief wordt in het centrum van Lviv naar het politie bureau gebracht in een gloednieuwe hybride Toyota Prius. Achter de Prius stopt een zie kenwagen voor het rode stoplicht: het is een aftands bestelbusje van een onbepaald Oostblokmerk. De verf is afgebladderd, het chassis is verroest op iedere denkbare plek. De uitlaat braakt dikke blauwe dieseldam- pen uit. Wie gezond instapt, komt er bij het ziekenhuis als vanzelf ziek uit. De nieuwe Toyota's van de politie zijn betaald met Amerikaans ontwikkelings geld; voor nieuwe ambulances is nog geen Westerse sponsor gevonden. Bij de politie kwamen niet alleen duizen den nieuwe voertuigen binnen, er traden ook duizenden nieuwe jonge agenten aan. De bezem ging door het personeelsbestand. Slechts 5 procent van de oude garde kwam door de screening. Het politiekorps bleek corrupt tot op het bot. De grote schoonmaak is het werk van een atypische verschijning. Er stapt geen geüniformeerde reus de werk kamer op het hoofdbureau in Kiev binnen, maar Kha- tia Dekanoidze (39): een dame van 1 meter 60, ca sual gekleed, Georgisch en onervaren in het poli tievak. „De politie is het eerste wat de mensen op de straat zien van de overheid", verklaart ze het ontslag van duizen den agenten. Oekraïne een land halverwege door Jeroen de Vreede Maksym Nefyodov onderminister EZ Politiechef Khatia Deka noidze Maksym Ne fyodov onder minister van Economische Zaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10