mr gjjjg il^jJdj^/TfJZJfJ, fJ Bestuurder had net zijn rijbewijs Tl. 4 NIEUWS Zes tieners in een auto, vier vonden de dood. Moeder Mieke waarschuwt voor de gevaren van jonge bestuurders. VOOR PAGINA WAALWIJK. De Brabantse Mieke van den Elshout krijgt het nog be nauwd als zij vertelt hoe het tot haar doordrong dat een auto-onge luk haar dochter van 16 jaar fataal werd. Toch wil zij om anderen te waarschuwen het verhaal vertel len over het ongeval dat vier tie ners het leven kostte. Het is half vier 's nachts als bij Mieke van den Elshout de tele foon gaat. Of ze naar het zieken huis wil komen, omdat haar 20-ja rige dochter Ashley bij een au to-ongeluk haar arm gebroken heeft. „Ik vertel het aan mijn man. Hij bleef thuis want we hadden nog een nakomertje van 2. Geluk kig bood mijn schoonzus aan mee te gaan." Onderweg rijden ze langs het ongeluk op de A59, afslag Waal wijk. „De weg was afgezet met blauwe doeken, overal zwaailam- pen. In het ziekenhuis zegt de arts: uw dochter ligt op de intensi ve care. Ashleys hersenen zijn aan het opzwellen. Er is een heel ern stig ongeluk gebeurd." Ashley (20) ging stappen. Haar andere dochter Sheila zou niet meegaan. „Sheila was pas 16 en mocht eens in de maand uit. Maar het was eerste paasdag en in Nieuwkuijk was een discotheek geopend. Mijn man zei: ach, laat haar toch meegaan. De vader van haar vriendje Matthew zou ze op halen. „Ineens kreeg ik het gevoel als of mijn keel werd dichtgeknepen. Ik vroeg of er nog een donker meisje in de auto zat, want mijn kinderen hebben een kleurtje. Een arts vroeg wat mijn andere dochter aanhad. Een zwarte broek en een blauwe navelpiercing? Toen zei ik: Nee, een paarse." Een zucht van verlichting ging door haar heen. „Totdat ze zeiden: uw 'Een vriendinnetje dat het ongeluk overleefde, vertelde dat het gezellig was. Ze hadden lol in de auto' dochter is overleden. Mijn schoon zus hoorde mij heel hard gillen. Ik weet van dat moment niets meer. Alles gaat langs je heen. Ik weet nog dat de begrafenisondernemer kwam. Ik ben heel boos gewor den, heb zijn boeken weggesme ten. Mijn zus heeft de kaarten uit gezocht. Ik wou het echt niet." In het mortuarium lagen vier tieners. „Ook Matthew, het vriend je van Sheila, met wie ze acht maanden samen was. Hij kwam el ke dag bij ons over de vloer." Matthews vader had ze niet op gehaald, ze reden met zijn zessen mee met een 19-jarige vriend die net zijn rijbewijs had. „Een vrien dinnetje dat het overleefde, vertel de dat het gezellig was. Ze hadden lol in de auto." Van alle passagiers die op stap avonden omkomen in het verkeer, zit 41 procent in de auto bij een jongeman van tussen de 18 en 24 jaar, blijkt uit onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV). De rol van alcohol daar bij in Nederland is niet bekend. Uit Nieuw-Zeelands onderzoek blijkt wel hoe dodelijk de combi natie is van jonge, beschonken be stuurders en passagiers. De kans op een dodelijk ongeval voor die groep blijkt ruim zestig keer zo hoog als voor nuchtere bestuur ders zonder andere inzittenden. Voor automobilisten onder de 30 jaar blijkt de kans om te komen zelfs ongeveer 170 keer zo hoog als voor een nuchtere bestuurder van 30 jaar of ouder. „Wij hebben het de bestuurder nooit kwalijk genomen. Er was geen alcohol of drugs in het spel en hij reed niet te hard. De offi cier van justitie denkt dat hij de af slag te laat heeft genomen. Mis schien is hij onwel geworden. Een Opel Kadettje met zes man erin te gen een boom. Zo'n autootje heeft gewoon niets te zeggen." Haar andere dochter, Ashley, werd 20 meter uit de auto geslin gerd. Na het ongeluk moest ze lan ge tijd alles op een briefje schrij ven. „Het gaat beter en beter. Ze heeft haar eigen leventje, is nu 34 en heeft kindjes. Dat houdt mij op de been. Eén kind verliezen is al overleven, van twee kan ik me niet voorstellen dat een moeder dat aankan." Op 1 april was het ongeluk 14 jaar geleden. Samen met de moe der van de omgekomen Matthew geeft Mieke van den Elshout voor lichting aan Brabantse scholieren. „We vertellen over de risico's. Wees zo stoer om te zeggen: ik stap niet in die auto. Als onze boodschap maar bij één jongere blijft hangen, dan is onze hel toch nog ergens goed voor geweest." ie weet wat dit is?" Sander de Heer (41), ra- dio-dj, houdt in een studio in Amsterdam een witte doek omhoog. Zeven man nelijke cursisten houden hun mond. Schouders omhoog, mondhoeken naar beneden. Nee, ze weten het niet. „Het is dus een hydrofiele doek", grijnst De Heer, vader van een dochter van anderhalf. „Dat wezentje dat jullie straks in de armen nemen, spuugt, kwijlt, boert, snottert. Die doek wordt jouw eerste levensbehoefte." De zeven mannen luisteren aan dachtig. Ze knikken. De heren hebben één ding gemeen: over een paar maanden wacht hun volgens Sander de Heer en Floris Regouin een livechanging mo ment. ze worden voor het eerst vader. „Mooi maar heftig", zegt De Heer. Regouin: „Vaak denken mannen: papa worden gaat van zelf. Ze hebben het er niet over, het is niet stoer om in de kroeg over luiers of commodes te pra ten. En dan staan ze tijdens de bevalling langs de zijlijn, terwijl ze veel méér kunnen. Het gaat al leen niet vanzelf." De Heer merkte dat hij beter voorbereid had willen zijn toen zijn vriendin beviel. „Een geboor teplan: wat is dat?" En dat is wat De Heer en Regouin doen met hun Papaklas: voorlichten om te voorkomen dat mannen in pa niek raken of zich overbodig voe- SCRn*. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! www.bolderman.nl ■ilia l f N 12 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust 10 dagen Istrië Optija 5 dagen Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein Passau 5/8 dagen Bohemen en Praag/ Praag en Bohemen 8 dagen Kirchbergin Tirol VMIN L/C Sheila (16) kwam niet meer thuis door Marcia Nieuwenhuis Mieke van Elshout houdt een foto van haar dochter Sheila vast. foto Pim Ras 'Waar doe je de door Lisanne van Sadelhoff Vaders zijn te vaak niet goed voor bereid op het vaderschap, vinden Sander de Heer en Floris Regouin. Daarom organiseren de vrienden sinds kort een Papaklas. 'W Aanstaande vaders worden klaargestoomd voor hun leven met een baby. v.a. slechts Vertrekdata: 2,16, 30 mei 13, 27 juni 11, 25 juli etc. Vertrekdata: 25 april/ 2,16, 23 mei 13, 20 juni etc. Vertrekdata: Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 21 mei/A, 18juni/2,16,30juli etc. 18, 25 april/9,16 mei/6,13, 20juni etc. Vertrekdata: 11 april/9, 23 mei6, 20juniAjuli etc. Brochure en boekingen: r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4