Cruise langs de highlights van Rusland Stroom vluchtelingen naar Griekenland sinds Pasen weer snel gestegen NIEUWS 9 Bouw vluchtelingenkampen moet nog beginnen. Deportatie uit Griekenland zal nog wel even op zich laten wachten. ISTANBUL. Maandag moeten de eer ste illegaal in Griekenland aange komen vluchtelingen naar Turkije worden gedeporteerd. Die datum van 4 april staat in het akkoord dat Turkije en de Europese Unie hebben gesloten om de ongecon troleerde vluchtelingenstroom naar Europa in te dammen. Maar op de plek waar de uitge wezen asielzoekers in Turkije on derdak moeten krijgen, moet de bouw van het eerste opvangkamp nog beginnen. Een mooi groen grasveld is alles wat er te zien is op foto's in de Turkse kranten. Er moet een modern vluchtelin genkamp met een capaciteit van 72.000 mensen komen buiten het stadje Dikili tegenover het Griek se eiland Lesbos. Ook in de aan grenzende provincie Manisa moet een kamp komen. Maar het gaat al lemaal veel trager dan twee we ken geleden tijdens het sluiten van het akkoord werd gedacht. Een bron dichtbij het overleg tussen Grieken en Turken over het akkoord, zegt dat er nog onder handeld wordt tussen Athene en Ankara over details van de prakti sche uitvoering van de deal. „Ge hoopt wordt dat ze er voor half april uitkomen", zegt hij. Hulpverleners en autoriteiten op de Griekse eilanden zijn even min op de hoogte over wanneer en op welke manier de gedwon gen uitzettingen van Griekenland naar Turkije zullen beginnen. Ma rios Andriotis, medewerker vluch telingenzaken op Lesbos: „Als ge meente moeten we de besluiten van onze regering en van de EU helpen uitvoeren. Ook al zijn we het er niet helemaal mee eens. We hebben de EU al voorgesteld de registratie van de teruggestuur de vluchtelingen in Turkije te orga niseren." Misschien dat er maandag sym bolisch een klein aantal per veer boot wordt gedeporteerd, maar de overgrote meerderheid van de in Griekenland gearriveerde migran ten heeft de administratieve asiel aanvraagprocedure nog niet door lopen. Dat gaat nog maanden du ren. Volgens de deal tussen de EU en Turkije wordt elke migrant die na 20 maart illegaal de Egeïsche Zee oversteekt zo snel mogelijk ge deporteerd naar Turkije. Op kos ten van Europa. In ruil daarvoor hebben de lidstaten van de EU be loofd dat ze voor elke Syriër die door Turkije wordt teruggeno men, een Syrische vluchteling uit Turkije asiel zullen verlenen. Maar er is aan Turkse zijde nog geen spa de grond in gegaan en volgende week komen leden van de Europe se Commissie naar Ankara om de laatste plooitjes over de uitvoe ring van het akkoord glad te strij ken. Ook daaruit blijkt dat de ver wachte grote stroom deportaties nog wel even op zich zal laten wachten. Turkse en Griekse functionarissen werken voor het eerst sinds de vluchtelingencrisis intensief sa men. In totaal zijn er 25 Turken ge stationeerd op de eilanden Lesbos, Chios, Samos, Kos en Leros. Griek se medewerkers hebben toestem ming gekregen om aan de Tukse kust te werken in kantoren waar vluchtelingen worden geregis- Het gaat allemaal veel trager dan twee weken geleden tijdens het sluiten van het akkoord in Brussel werd gedacht treerd. De Europese Unie heeft la ten weten dat er zeker 4.000 me dewerkers nodig zijn voor de selec tie en registratie van asielzoekers en economische migranten. Alleen wanneer gedwongen uit zettingen echt beginnen en met grote regelmaat plaatsvinden, zal dat een afschrikwekkende wer king kunnen hebben op vluchte lingen die toch nog de gevaarlijke oversteek in gammele bootjes naar de Griekse eilanden willen maken. Op de dag voor de ingangs datum van het akkoord, op 19 maart, kwamen er nog 1.498 vluch telingen via de zeeroute in Grie kenland aan. Dat aantal nam af tot 600 op 22 maart en geen enkele op 24 maart. Even werd gedacht dat het akkoord werkte. Maar het slechte weer was vermoedelijk de belangrijkste oorzaak voor de afna me van het aantal vluchtelingen. Sinds Pasen is de stroom vanuit Turkije naar Griekenland weer op gang gekomen en gestegen van 73 asielzoekers naar 766 gisteren. Om met de massale uitzetting van illegale vluchtelingen te begin nen is het ook nog vereist dat het Griekse parlement een wet aan neemt waarin staat dat Turkije geldt als een 'veilig derde land'. Die wet is nog steeds niet aange nomen. De bevindingen van Am nesty International dat de Turkse politie de afgelopen twee maan den vluchtelingen gedwongen heeft teruggestuurd naar Syrië hebben ook in Griekenland tot vragen geleid. De wereld is Kras Riviercruises Rusland Inclusief excursiepakket 11 dagen al v.a. ZATERDAG 2 APRIL 2016 Gisteren kwamen er opnieuw 766 vluchtelingen uit Turkije aan in Grie kenland. foto AFP Nog geen tent te zien in Türkije door Mare Guillet Met twee volle dagen in Moskou en St. Petersburg is deze riviercruise de ultieme manier om beide wereldsteden te ontdekken. Maar dat is nog niet alles, tijdens deze 11-of 12-daagse cruise is er ook volop aandacht voor de andere highlights van Rusland. Vaar mee en ontdek o.a. Uglich, Yaroslavl, Goritsy, Kizhi en Mandrogi. Van Moskou naarSt. Petersburg Riviercruises per 3-sterren-plus MS Rublev, MS Krasin of MS Karamzin Vliegreis, transfers en alle maaltijden aan boord Inclusief excursiepakket met entreegelden Excursies in Moskou en St. Petersburg onder leiding van een Nederlandssprekende gids Klantbeoordeling 8,0 Nu al vele data met gegarandeerd vertrek! Vertrek: mei t/m september Zie: Kras.nl/rusland-cruises

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9