Levenslang gestrafte moet uitzicht op vrijheid krijgen 8 NIEUWS ^ii m' ^"ir Koningin van de lingerie moet bij rechter met de billen bloot Akerboom en or ontkennen verziekte sfeer bij elite-eenheid Ê$}KnnPIFDFAL hCS AANBIEDINGEN ALLEEN l_JftUUrJfcUfcAL.I\ILJ DIT WEEKEND GELDIG Nu slechts €44,95 Vanaf slechts €19,95 72% Vanaf slechts 199,- Vanaf slechts €14,95 Nu slechts €17,95 w 71% Nu slechts 39,95 Het gaat om de man die in Gro ningen prostituees afslachtte. Om de man die een mes in de borst van Theo van Gogh plantte. En om de man die geslachtsdelen bij paarden afsneed voordat hij een zwerver in het park ver moordde. Lieverdjes? Nee. Toch moeten ook deze levenslang ge strafte moordenaars perspectief hebben om ooit weer vrij te kun nen komen, meent het kabinet. Bronnen bevestigen dat een wets voorstel ophanden is waarin een commissie na 25 jaar bekijkt of te rugkeer in de samenleving ver antwoord is. Het plan komt oorspronkelijk van PvdA'er Jeroen Recourt. Hij pleit voor een 'brede commissie' van onder meer gedragsdeskundi gen, justitie en reclassering die zich over deze kwesties buigen. Het kabinet komt daarmee tege moet aan de wens van het Euro pees Hof dat in 2013 benadrukte dat een levenslange straf moet kunnen worden ingekort. In Ne- ROTTERDAM. Het was niet van harte dat Marlies Dekkers zich gisteren bij de rechtbank meld de. Maar de rechter was onver biddelijk en ontbood haar als getuige. Hij oordeelde dat haar vroegere zakenpartners recht hebben op een verklaring voor haar handelswijze in 2013, toen Marlies Dekkers failliet ging en uit de as herrees met een nieu we financier. En ook voor haar geldt de regel dat de recht spraak openbaar is. Ze moet met de billen bloot. Aandeel houders investeringsfonds Ave don en de Rotterdamse entre preneur Vincent van Zon wil len in 2013 dat het bedrijf wordt voortgezet omdat zij an ders hun miljoeneninvesterin gen kwijt zijn. Van Zon draagt belegger VEB voor, maar die wordt door Dekkers buiten de deur gehouden. Zij kiest bui ten medeweten van de aandeel houders en de commissarissen om voor Karlijn Kapitaal, die 5,7 miljoen euro betaalt, een be drag waarmee de bank en de Belastingdienst akkoord gaan. De 'oude' aandeelhouders kun nen naar hun geld fluiten. Vin cent van Zon vermoedt dat Marlies Dekkers vooral haar pri- vébelangen heeft gediend. De komende weken worden ook andere betrokkenen bij het fail lissement gehoord. Het vormt mogelijk de opmaat tot een rechtszaak tegen Dekkers. derland bestaat alleen de moge lijkheid tot het verlenen van gra tie, maar sinds 1986 is geen enkel gratieverzoek meer ingewilligd. Om die redenen durven rechters levenslange straffen nauwelijks meer uit te spreken. „]e moet altijd beschaafder blij ven dan het gajes dat je opsluit", vat rechtspsycholoog Peter van Koppen het probleem samen. „Mensen opsluiten zonder enig uitzicht is niet erg beschaafd of rechtstatelijk." Volgens Van Kop pen is een vrijlatingstoets na 25 jaar een prima en internationaal 'Je moet beschaafder blijven dan het gajes dat je opsluit Mensen opsluiten zonder enig uitzicht is niet erg beschaafd' gebruikelijk middel. Wel moet er dan goed worden gekeken naar het detentieregime, zegt hij. „Nu sluiten we mensen levenslang op, zonder enige vorm van reso cialisatie, omdat ze toch nooit vrijkomen. Als dat uitzicht er wel is, moet je gedetineerden ook voorbereiden op hun terugkeer." Tjalling van der Goot is advo caat bij kantoor Anker Anker dat 7 van de in totaal 36 levens lang gestraften bijstaat. Hij pleit al jaren voor een toetsingssys teem. „Iedereen heeft recht op perspectief. Als rechters levens lang uitspreken, kunnen ze name lijk niet in een glazen bol kijken. Daders kunnen berouw krijgen, hun leven beteren, het licht zien. In zulke gevallen is het goed om te toetsen of iemand toch kan te rugkeren. Wie niet tot inkeer komt, blijft in de cel." Hij is min der te spreken over de brede com missie die volgens het PvdA-voor- stel moet bekijken of iemand toe is aan een leven buiten de gevan genismuren. „Waarom niet de rechter? Die is toegerust om zul ke kwesties te beoordelen." Zowel Van der Goot als Van Koppen zien weinig heil in een VVD-plan om de tijdelijke maxi male celstraf te verhogen van 30 naar 40 jaar. De liberalen pleiten daarvoor om het gat tussen der tig jaar en levenslang te verklei nen. Een maatregel voor de büh ne, noemt Van der Goot het. „De maximale straf is al opgehoogd van 20 naar 30 jaar. Rechters ma ken nauwelijks gebruik van die hogere strafmaat. Ik zie het daar om als wisselgeld voor een partij die altijd maar voor zware straf fen pleit." Ook Van Koppen ziet de meerwaarde niet van het ver hogen van die strafmaat. „Veertig jaar is ook een soort levenslang. We moeten af van het idee dat zwaardere straffen een maat schappelijk probleem oplossen. Dat is namelijk niet zo." Van een verziekte werksfeer bij de Dienst Speciale Interventies (DSI) of andere specialistische politieteams is geen sprake. Ook wordt hun werk niet ge hinderd door personeelstekort en is er geen hoogopgelopen conflict tussen medewerkers en de leiding. Dat is de uit komst van gesprekken die poli tiechef Erik Akerboom gisteren heeft gevoerd met het perso neel, naar aanleiding van een bericht in De Telegraaf. De voorzitter van de onderne mingsraad van de Landelijke Eenheid neemt ook afstand van het artikel. „Ik herken me VS steunt ja-kamp in referendum Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse zaken spreekt steun uit voor het ja-kamp in het Nederlandse re ferendum over het Europese as sociatieverdrag met Oekraïne. Woordvoerder Elisabeth Tru- deau meldde gisteren in haar dagelijks persconferentie dat zo'n verdrag voor de Amerika nen 'essentieel' is. Het is be langrijk omdat het zorgt dat Oekraïne de nodige hervormin gen blijft doorvoeren, zei ze, en „biedt nieuwe economische kansen voor Nederland, Oekraï ne en Europa als geheel. De be slissing is aan de Nederlanders, maar wij vinden dat het ver drag in het belang van Oekraï ne, Nederland en Europa is." er totaal niet in", aldus Richard Bronswijk. In de publicatie wordt ook gemeld dat 'vol strekt onduidelijk is' waar 20 tot 30 miljoen euro is gebleven die door het ministerie van Vei ligheid en Justitie voor de DSI was gereserveerd. De nationale politie liet in een reactie weten dat het geld wel is geïnves teerd. „De dienst werkt aan een uitbreiding op basis van extra geld dat door het kabinet in mei 2015 aan Kmar (marechaus see), Defensie en politie is toe gekend. Signalen over tekorten aan middelen worden niet her kend." Schurink aan roer van SVB Maarten Schurink volgt Nicoly Vermeulen op als bestuursvoor zitter van de Sociale Verzeke ringsbank (SVB). Het vertrek van Vermeulen had te maken met de problemen met de uit betaling van het persoonsge bonden budget (pgb). Schurink (1975) is sinds 2010 gemeentese cretaris in Utrecht. De SVB ver zorgt ook betalingen van, AOW, ANW en kinderbijslag. Stijlvolle Tommy Hilfiger Overhemden In verschillende kleuren en alle reguliere maten verkrijgbaar Comfortabele pasvorm en een verfijnde afwerking Kleuren: Zwart, wit, donkerblauw, lichtblauw, taupe, grijs, rood en bordeaux TOMMY3HILFIGER Adviesprijs Korting U bespaart: €89,95 50% €45,- korting korting Prachtige Dekbedovertrekken van hotelkwaliteit In meerdere fraaie designs en alle reguliere maten verkrijgbaar Ontzettend fijn afgeweven; heerlijk zacht en enorm duurzaam Anti-allergisch en vochtregulerend De uitgelezen kans om je slaapkamer meer glans te geven! Adviesprijs Korting U bespaart: €79,95 75% €60,- Canadian Nasa Traagschuim Matras met 7-comfortzones Geen slechte nachtrust en rug- of gewrichtsklachten meer! Voor ultiem comfort en de beste slaaphouding Geschikt voor rug-, zij-en buikslapers Beschikbaar in alle gangbare maten .korting Adviesprijs Korting U I 699,00 72% 500,- et. Op afspraak geleverd binnen 5 werkdagen! korting Eetbare groente- en fruitplanten Keuze uit o.a. aardbeien, passievrucht, ui, druiven, bessen en planten voor dieren Heerlijke eetbare producten kweken in je eigen tuin Alles is geschikt voor het Nederlandse klimaat Adviesprijs Korting LI bespaart: €49,95 70% €35,- Set van 4 Luxe solar LED Buitenlampen Creëer snel en eenvoudig veel sfeer in je tuin Ideaal als inbraakpreventie v Werkt ook bij weinig zonlicht, geschikt voor het hele jaar Nog geen €5.-per lamp! Adviesprijs Korting U bespaart: 79,95 78% €62,- korting ■kte. korting Krachtige Draadloze MultiTool Zagen, schuren, polijsten, slijpen, beitelen en nog veel meer Onmisbaar in ieder huis Geleverd incl. vele accessoires en opbergkoffer Garantie: 5 jaar Adviesprijs Korting U I €139,95 71% €100,- BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.K00PJEDEAL.NL Nieuw: Achteraf betalen! flPberPoy (7^k£ur NIET TEVREDEN? GELD TEBUCl) door Koen Voskuil DEN HAAG. Het kabinetsvoorne men om na 25 jaar te toetsen of levenslang gestraften kunnen te rugkeren in de samenleving, le vert bijval op van strafrechtdes kundigen. De WD-wens om de maximale tijdelijke straf op te ho gen van 30 naar 40 jaar stuit ech ter op meer weerstand. door Carel van der Velden Peter van Koppen psycholoog DRIEBERGEN WASHINGTON DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8