Zwinstreek op de kaart als foodregio Manege weken dicht na constatering droes Rutte zet een groot vraagteken Taart Al 390 miljoenenwoningen in 2 ZEELAND Het aantal woningen dat meer dan een miljoen euro waard is stijgt snel. Ook in Zeeland. De kopers staan echter nog niet in de rij. COMMENTAAR Mark Rutte stuurt Nederland het weekeinde in met een groot vraagteken. De premier zegt in een inter view met deze krant dat Oekraïne niet in de EU komt. En dat Kiev ook naar Moskou moet kijken. Kennelijk wil Rutte de angel halen uit het referendum van aan staande woensdag. Die volksraadpleging gaat formeel alleen over de goedkeuring van een handelsovereenkomst met Oekraïne, maar iedereen weet dat er meer speelt. Niet voor niets begint het verdrag met de keuze vóór Europa (in plaats van voor Rusland). Pas daarna komen de vele pagina's over de handel. In zijn stellin gen onderstreept Rutte vreemd genoeg het politieke belang. Hij verwacht verbetering van de men senrechten en hij beweert dat het verdrag corruptie tegengaat. Wat nog meer wringt: als de premier inderdaad voorstander is van een zekere harmonie tussen Kiev en Moskou, waarom propageert hij dan geen Europees verdrag met béide landen? Dat zou de kou pas echt uit de lucht halen. Wie een uitdijende invloed van de EU wil, kan woensdag vóór het verdrag met Oekraïne stemmen. Wie vermoedt dat de stabiliteit in Oost-Europa voorlopig beter af is zónder overeenkomst kan beter 'nee' laten horen. Ondertus sen past Brussel al sinds 1 januari delen van het verdrag toe. Nederland dubt nog over verdrag met Oekraïne, maar Brussel past het al toe Met name Brugge en West- Zeeuws-Vlaanderen zijn bezig om, grotendeels onafhankelijk van elkaar, zichzelf op de kaart te zetten als 'foodregio'. De gemeen- Producenten en koks van beide kanten van de grens gaan producten uitwisselen en met eikaars gerechten aan de slag. te Sluis presenteerde vorig jaar een plan om boeren, koks, produ centen en horeca-ondernemers in de streek samen te brengen. Dat moet leiden tot nieuwe initiatie ven en gezamenlijke promotie van West-Zeeuws-Vlaanderen als 'foodregio'. Het kan een belangrij ke toeristische pijler worden, meent Sluis. Te weinig wordt nu nog over de grens gekeken, concluderen le den van de Scheldemondraad, een grensoverschrijdend platform van Oost-, West- en Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Die pronken allemaal met hun producten, maar in dit geval gebeurt dat té lokaal, vinden de gemeenten. Voedselgerelateerde bedrijven en koks gaan daarom ook kennis maken met de streekproducten van de buren, en die verkopen of gebruiken in gerechten. Daarvoor kan onder meer gebruik worden gemaakt van wat er al is, zoals culi naire evenementen als het Food- fest in Cadzand-Bad. Er komen bij eenkomsten om kennis en produc ten uit te wisselen, en er worden 'proefpakketten' gemaakt met pro ducten van beide kanten van de grens. De looptijd van het project bedraagt drie jaar. Er is 55.000 eu ro nodig. De Scheldemondraad be taalt 32.000 euro, verschillende partners, waaronder Sluis, passen een kleine 6000 euro bij. Ondertussen gaat Sluis ook door met het promoten van alleen de eigen streek als foodregio. Zo wordt gewerkt aan culinaire fiets en wandeltochten. Almanak Het aantal medewerkers van het no tariskantoor in Zeeuws-Vlaanderen groeit gestaag. Testamenten, koopcon tracten en stapels aktes eisen dag in, dag uit alle aandacht op. Meer dan ooit. Ook door het samengaan van verschillende kantoren uit de regio is het aantal werknemers recent om hoog geschoten. Onverwacht gevolg: er is iedere week wel iemand jarig dus is er alle dagen taart. Dat begon de notaris te irriteren. Hij zag de om vang van menig klerk en secretaresse zienderogen groeien. Toen er eens een weekje niemand jarig was, moest dat gevierd worden, vond hij. Met taart. Aanpak toegang Stampershoek B en W van Sluis laten ont werpen maken voor een nieuwe indeling van de toe gang van bedrijventerrein Stampershoek bij Oost burg. Dat gebeurt in sa menwerking met de Mid denstandsvereniging. De situatie ter plekke is on overzichtelijk, waardoor er regelmatig ongelukken ge beuren. „We denken aan een kleine rotonde, of een soort lus", geeft wethouder Christiane van de Vijver aan. De eerste resultaten worden binnenkort gepre senteerd. Pasar Malam in 't Meulengat De Bonte Avond Club Sluiskil viert zondag het 65-jarige bestaan met Indo nesisch Pasar Malam in 't Meulengat in Sluiskil. Tus sen 13.00 en 18.00 uur kun nen bezoekers in een Indo nesische sfeer bij diverse stands, cadeaus, maaltijden en snacks kopen. De hele middag zullen er culturele optredens met on der meer Balinese dans en muziek zijn. De hoofdprijs van de loterij is een vlieg ticket naar Indonesië. Meer informatie is verkrijgbaar via www.pasha.nu. Daan komt naar Weitjerock Weitjerock maakt de twee de headliner bekend: naast Black Box Revelation komt ook Daan op 30 juli naar IJ- zendijke. Daan is een suc cesvolle Belgische artiest die al jaren meedraait en zichzelf steeds vernieuwt. De organisatie heeft nog vier namen uit Nederland en België aan het affiche toegevoegd: Birth of Joy, Max Meser, The Black Cult en Michael Midnight. Eer der werd al bekend dat The Hickey Underworld en The Brahms spelen. Brug gesloten, pontje vaart De Sluiskilbrug is morgen, zondag, tussen 8.00 en 16.00 uur dicht voor alle verkeer. De brug wordt opengezet - waardoor sche pen kunnen passeren - waarna installaties een on derhoudsbeurt krijgen. Op 1 mei volgt nog een twee de, gelijksoortige onder- houdsdag. Voor fietsers en voetgangers vaart het Sluis kilpontje. Automobilisten kunnen door de Sluiskil tunnel. Verkeer kan ook rondrijden via het sluizen- complex in Terneuzen. De bacteriële ziekte werd eerder deze week vastgesteld. Pakweg veertig eigen paarden van de ma nege staan nu in quarantaine, vertelt eigenaresse Trudy van der Vijver. „Ze zijn niet allemaal ziek, maar kunnen dat wel wor den. We moeten nu gewoon af wachten." Dat is een flinke strop voor de manege. „Veel van onze klanten zijn toeristen. We heb ben hier ook vakantiehuisjes op het terrein. Al die mensen moe ten we nu afzeggen." Sommige lessen voor klanten met een eigen paard kunnen wel doorgaan, vertelt Van der Vijver. „De mensen die hier komen rij den, zijn goed voorgelicht. Ze we ten hoe ze moeten omgaan met deze situatie." Van der Vijver durft niet te zeggen wanneer de manege weer open kan. „Op z'n vroegst over twee weken, maar het kan ook een aantal weken langer duren. Dat bepaalt de die renarts." Net op de markt: een fraai optrekje ten oosten van Sluis. De makelaar is al vast enthousiast en put zich uit in superlatie ven. „Deze villa moet u van binnen én buiten gezien hebben!" Ook het prijskaartje moet u even gezien hebben: anderhalf miljoen euro. Op de kop af. Plus kosten koper uiteraard. Met dank aan de aantrekkende hui zenmarkt stijgt het aantal miljoenenhui zen weer. Het bureau Calcasa heeft becij ferd dat afgelopen jaar 39.300 panden in het land boven die magische waarde- grens zitten. Dat is twintig procent meer dan een jaar eerder. Zeeland doet een - relatief - beschei den duit in het zakje. Calcasa houdt het erop dat de provincie 'rond de 390' mil joenenhuizen telt, een toename van 21,5 procent. Het overgrote deel bevindt zich boven de Westerschelde, vooral rond Domburg, in Nieuw-Haamstede, bij Kamperland en in het Goese Meer. Van die 390 staan er pakweg zestig te koop. De prijzen variëren van 1.050.000 euro voor een 'jugendstilvilla' aan het Noordbolwerk in Middelburg tot 2,75 miljoen voor buitenplaats 't Hof Hooge Duyn in Domburg. En dan laten we door Martijn de Koning OOSTBURC. De gemeente Sluis gaat samen met Brugge en het Meetjesland de Zwinregio promo ten als 'foodregio'. Ondernemers en koks gaan kennis delen, produc ten uitwisselen en informatiebijeen komsten houden. Tip? redactie@pzc.nl OOSTBURC SLUISKIL IJEZNDIJKE SLUISKIL Volop keus door Martijn de Koning NIEUWVLIET. Manege Hippo d'Or bij Nieuwvliet blijft nog weken grotendeels dicht. Eerst moeten alle paarden genezen zijn van de besmettelijke ziekte droes, en dan duurt het nog pakweg twee weken voordat de dierenarts groen licht geeft. door Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 80