'Al 16 jongeren naar alcoholpoli' A H II Rutte zet een groot vraagteken Taart Al 390 miljoenenwoningen in 2 ZEELAND Manege dicht wegens droes Het aantal woningen dat meer dan een miljoen euro waard is stijgt snel. Ook in Zeeland. De kopers staan echter nog niet in de rij. COMMENTAAR Mark Rutte stuurt Nederland het weekeinde in met een groot vraagteken. De premier zegt in een inter view met deze krant dat Oekraïne niet in de EU komt. En dat Kiev ook naar Moskou moet kijken. Kennelijk wil Rutte de angel halen uit het referendum van aan staande woensdag. Die volksraadpleging gaat formeel alleen over de goedkeuring van een handelsovereenkomst met Oekraïne, maar iedereen weet dat er meer speelt. Niet voor niets begint het verdrag met de keuze vóór Europa (in plaats van voor Rusland). Pas daarna komen de vele pagina's over de handel. In zijn stellin gen onderstreept Rutte vreemd genoeg het politieke belang. Hij verwacht verbetering van de men senrechten en hij beweert dat het verdrag corruptie tegengaat. Wat nog meer wringt: als de premier inderdaad voorstander is van een zekere harmonie tussen Kiev en Moskou, waarom propageert hij dan geen Europees verdrag met béide landen? Dat zou de kou pas echt uit de lucht halen. Wie een uitdijende invloed van de EU wil, kan woensdag vóór het verdrag met Oekraïne stemmen. Wie vermoedt dat de stabiliteit in Oost-Europa voorlopig beter af is zónder overeenkomst kan beter 'nee' laten horen. Ondertus sen past Brussel al sinds 1 januari delen van het verdrag toe. Nederland dubt nog over verdrag met Oekraïne, maar Brussel past het al toe Dat zei de Goese wethouder Derk Alssema gisteren tijdens de afslui ting van de IkPas-actie in het stadskantoor. Deelnemers gingen de uitdaging aan om 30 of 40 da gen lang geen alcohol te drin- 'Het is tegendraads: jongeren drinken minder, maar als ze het doen, is het meteen veel' Derk Alsema wethouder ken.Volgens Alssema is het alco holgebruik en dan vooral het zoge heten bingedrinken (grote hoe veelheden in relatief korte tijd) on der jongeren zorgwekkend. „Bin gedrinken is echt een probleem. Er is sprake van een tegendraadse beweging, want jongeren drinken minder, maar als ze het doen, dan is het meteen bingedrinken." Onder de noemer 'Laat ze niet (ver)zuipen' loopt in Zeeland al ja renlang een campagne om te zor gen dat jongeren geen of minder alcohol nuttigen. Op scholen wordt voorlichting gegeven, er zijn informatieavonden voor ouders en vrij recent is het boekje 'De alcoholvrije puber' versche nen. Die 'totaalaanpak' werpt vol gens Alssema vruchten af. „Dat moeten we dus ook doorzetten. Het blijkt ook te werken om een kind regels te geven." Toch lijken jongeren onder de 18 jaar nog steeds makkelijk ge noeg aan drank te kunnen komen om uiteindelijk op een alcoholpoli te belanden. Dat bingedrinken ge beurt dan op plekken waar geen toezicht is, denkt ook Alssema. „Als een ouder iemand drank koopt en minderjarigen drinken het vervolgens op, dat kun je bijna niet voorkomen", zegt hij. Overigens controleert Goes de naleving van de Drank- en Horeca- wet, zowel bij horecabedrijven en supermarkten als paracommer- ciële horeca zoals sportkantines. Vijf horecabedrijven kregen vorig jaar een waarschuwing, dit jaar zal voor het eerst worden beboet. Almanak Het aantal medewerkers van het no tariskantoor in Zeeuws-Vlaanderen groeit gestaag. Testamenten, koopcon tracten en stapels aktes eisen dag in, dag uit alle aandacht op. Meer dan ooit. Ook door het samengaan van verschillende kantoren uit de regio is het aantal werknemers recent om hoog geschoten. Onverwacht gevolg: er is iedere week wel iemand jarig dus is er alle dagen taart. Dat begon de notaris te irriteren. Hij zag de om vang van menig klerk en secretaresse zienderogen groeien. Toen er eens een weekje niemand jarig was, moest dat gevierd worden, vond hij. Met taart. Gratis cursus over politiek De cursus Politiek Actiefis vanaf maandag 6 juni in Wissenkerke te volgen. In vier bijeenkomsten krijgen maximaal 25 deelnemers theoretische kennis en le ren zij vaardigheden als het stellen van vragen en het uitoefenen van invloed te verbeteren. Met de gratis cursus wil de gemeente in woners enthousiast maken om politiek actief te wor den. De vier bijeenkom sten zijn op 6,20, 27 en 30 juni. Aanmelden kan via k.poortvliet@noord-beve- land.nl of 0113-377312. Verkeersprijs voor dorpsraad De dorpsraad van Lewe- dorp krijgt van Veilig Ver keer Nederland het ver- keersveiligheidslabel uitge reikt. De prijs is toegekend omdat de dorpsraad zich erg heeft ingezet voor veili ger routes, zoals het nieu we fietspad langs de Koren- weg, de 30-kilometeractie in 2015 en de fietsinrich- ting van de Nieuwe Kraa- ijertsedijk. De prijs wordt uitgereikt tijdens de dorps raadvergadering op 13 april. Vogelaar opent boekafhaalpunt Een boek via internet beste len en ophalen in dorps huis MeerWaarde. Vanaf deze week kan dat in Waar de. Het ophaalpunt in de supermarkt 'Lekker Makke lijk Van Waerde' wordt el ke donderdag voorzien van de bestelde boeken. Wet houder Izak Vogelaar (foto) van de gemeente Reimers- waal neemt aankomende donderdag om 17.30 uur de eerste stapel boeken in ont vangst. Voorjaarscursus over bomen IVN De Zeeuwse Delta geeft maandag 4 en 11 april een korte voorjaarscursus over bomen. De eerste avond gaat over het leven en de rol van de boom, zo als de groei, bloei, en de functie, vorm en herken ning. Tijdens de tweede avond gaan deelnemers in de omgeving op zoek naar bekende en onbekende bo men. De cursus vindt plaats op 4 april van 19.30 tot 20.45 uur en de excur sie op 11 april start om 19.00 uur. Locatie is MEC de Bevelanden, Kattendijk- sedijk 23 in Goes. Deelna me kot 13,50 euro per per soon. Aanmelden kan via www.ivn.nl/dzd. NIEUWVLIET. Manege Hippo d'Or bij Nieuwvliet blijft nog weken grotendeels dicht. Eerst moeten alle paarden genezen zijn van de besmettelijke ziekte droes, en dan duurt het nog pakweg twee weken voordat de dierenarts groen licht geeft. De bacteriële ziekte werd eer der deze week vastgesteld. Pak weg veertig eigen paarden van de manege staan nu in quarantai ne, vertelt eigenaresse Trudy van der Vijver. Sommige lessen voor klanten met een eigen paard kun nen wel doorgaan. makelaar» Succes in huis Net op de markt: een fraai optrekje ten oosten van Sluis. De makelaar is al vast enthousiast en put zich uit in superlatie ven. „Deze villa moet u van binnen én buiten gezien hebben!" Ook het prijskaartje moet u even gezien hebben: anderhalf miljoen euro. Op de kop af. Plus kosten koper uiteraard. Met dank aan de aantrekkende hui zenmarkt stijgt het aantal miljoenenhui zen weer. Het bureau Calcasa heeft becij ferd dat afgelopen jaar 39.300 panden in het land boven die magische waarde- grens zitten. Dat is twintig procent meer dan een jaar eerder. Zeeland doet een - relatief - beschei den duit in het zakje. Calcasa houdt het erop dat de provincie 'rond de 390' mil joenenhuizen telt, een toename van 21,5 procent. Het overgrote deel bevindt zich boven de Westerschelde, vooral rond Domburg, in Nieuw-Haamstede, bij Kamperland en in het Goese Meer. Van die 390 staan er pakweg zestig te koop. De prijzen variëren van 1.050.000 euro voor een 'jugendstilvilla' aan het Noordbolwerk in Middelburg tot 2,75 miljoen voor buitenplaats 't Hof Hooge Duyn in Domburg. En dan laten we door Luc Oggel GOES De alcoholpoli in het ADRZ in Goes heeft tot en met maart dit jaar al zestien Bevelandse jongeren met een alcoholvergiftiging behan deld. Over heel 2015 waren dat er dertig. Tip? redactie@pzc.nl WISSENKERKE LEWEDORP WAARDE GOES Volop keus Wegens succesvolle verkopen te koop gevraagd M2makelaars.nl IdliUA Gezinswoningen Middelburg Monumentenpand Middelburg of Vlissingen Gezinswoningen Goes of Kapelle >2/1 kap woningen/ hoekwoningen Goes Starterswoningen heel Zuid Beveland door Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 76