Kroeg heeft steeds vaker rookruimte Zo mooi is de natuur! €100 6 NIEUWS Eindhovense wetenschapper ontdekt waarom klokken na verloop van tijd synchroon lopen. EINDHOVEN. Een eeuwenoud mys terie, ooit ontdekt door Christiaan Huygens, is na jarenlang onder zoek ontrafeld. De Eindhovense professor werktuigbouwkunde Henk Nijmeijer ontdekte hoe slin gerklokken aan een houten balk na korte tijd exact gelijk gaan lo pen. Het fenomeen intrigeerde Nij meijer al heel lang. En hem niet al leen. In de achterliggende 350 jaar, sinds de ontdekking ervan door Christiaan Huygens, onder meer de uitvinder van het slingeruur werk, hebben heel wat weten schappers geprobeerd het feno meen te verklaren. Vorig jaar nog werd door onder zoekers betoogd dat geluidsgolven de 'sympathie der slingers', zoals Huygens het noemde, bewerkstel ligden. Onzin, zegt Nijmeijer. Het komt door trillingen in de balk: energie die de ene klok via de balk waaraan deze is bevestigd, doorgeeft aan de andere klok. En vice versa. Hang je de klokken op aan een muur of gebruik je een zware stalen balk, dan werkt het niet: muur en staal zijn te star en geven de trillingen niet door. In zijn laboratorium op de Tech nische Universiteit Eindhoven (TU/e) verzorgt Nijmeijer een klei ne demonstratie: twee metro- noompjes staan op een kunststof plaat, die met kabeltjes is opgehan gen aan een aluminium frame. Nij meijer zet de apparaatjes tegenge steld aan elkaar aan, met exact de zelfde frequentie. Het duurt niet lang voordat het ene staafje het an dere 'inhaalt' en precies gelijk aan de ander gaat tikken. Ook de bo demplaat schommelt heel zacht jes mee. „Daaraan is te zien dat de tril lingen worden doorgegeven", zegt Nijmeijer. Deze lichte beweging heeft wel een kleine bijwerking: er treedt, zeer beperkt, energieverlies op. En dat verklaart volgens Nijmeijer weer waarom de uurwerken ietsje langzamer gaan lopen. In de tijd van Huygens ontbrak de wiskundige en natuurkundige kennis om het fenomeen te verkla ren, vertelt Nijmeijer, die zijn be vindingen - en die van de Mexi caanse onderzoekers met wie hij samenwerkte - deze week in een wetenschappelijke publicatie we reldkundig maakte. „Newton kwam pas later. Energie werd des tijds niet begrepen, dus kon dit fe nomeen in die tijd onmogelijk ver klaard worden." Waarom Nijmeijer het myste rie van de gelijk tikkende klokken zo graag wilde blootleggen? „Dat is niet zo moeilijk te beantwoor den: wetenschappers zijn nieuws gierig. Die willen weten hoe iets werkt." En behalve dat het inzicht geeft in slingerklokken en metro nomen, zegt het ook wat over de werking van bijvoorbeeld hersen cellen. „Ook dat zijn oscillatoren. Een epileptische aanval treedt op als delen in de hersenen syn chroon gaan oscilleren." DEN HAAG. Als gevolg van het rookverbod in de horeca is het aantal aparte rookruimtes in ca fés en discotheken in de afgelo pen jaren flink toegenomen. In middels heeft een kwart van de kroegen zo'n speciale rokersruim te, tegen 10 procent in 2009. Dat blijkt uit onderzoek van de Nederlandse Voedsel- en Wa renautoriteit (NVWA). De NVWA voerde vorig jaar meer dan 22.500 rookinspecties uit in de horeca, waarvan ruim 6.200 bij cafés en discotheken. Daarvan werden er r.063 beboet wegens het niet naleven van het rookverbod en kregen er 497 een schriftelijke waarschuwing. Staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezondheid) zegt zich zor gen te maken over de groei van het aantal rookruimtes die vol gens hem de (verslaafde) roker een alternatief bieden. Gisteren werd ook bekend dat de NVWA vorig jaar 251 boetes uitdeelde omdat er tabak aan jon geren werd verkocht. Bij elf on dernemers is de verkoop zelfs stilgelegd, omdat ze binnen twaalf maanden drie keer wer den betrapt. Per r januari zijn de boetes verhoogd. Waar de boete bij de eerste overtreding eerst 450 euro was, is dat nu r.360 eu ro. Grote bedrijven moeten 2.720 euro betalen. De wereld is Kras# extra korting p.p. op onze mooiste natuurbestemmingen Ca naar Kras.nl/natuur of bel 0900-9697 70 cpg iïït Huygens hoorde de klok al luiden, nu is de klepel ontdekt door Rob Burg IDe opstelling B Men hangt twee slingerklokken aan een balk die weer steunt op de rugleuningen van twee stoelen. Deze losse opstelling zorgt ervoor dat de klokken hun trillingen aan elkaar doorgeven. De inspiratie De originele tekening die Christiaan Huygens maakte toen hij dit fenomeen ontdekte. De klokken worden aangezet Elke klok zorgt ervoor dat vanuit zijn kant de houten balk lichtjes gaat golven (net als touw), zoals overdreven weergegeven in de voorstel ling hiernaast. Deze golfbewegingen zijn niet gelijk en botsen met elkaar. 020416 I MR I BRON HENK NIJMEIJER 'Het wonder' De natuur gaat evenwicht zoeken en dat leidt er uiteindelijk toe dat de golven in de balk op elkaar afgestemd raken. Deze gesynchro niseerde golf zorgt ervoor dat de slingers synchroon gaan lopen. Godafoss watervallen - IJsland Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. exd. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Actievoorwaarden zie: kras.nl/actievoorwaarden Noorwegen 10dgnv.a. 479 Ierland 8 dgn v.a. 559 Azoren 8 dgn v.a. 599 IJsland 5dgnv.a. 749 USA 9dgnv.a. 789 Canada 15 dgn v.a. 1199 Zuid-Afrika 16dgnv.a. 1249 Costa Rica 14 dgn v.a. 1639 Ecuador 15 dgn v.a. 2179 Argentinië 17 dgn v.a. 2649

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6