niet meer nodig Voor nieuwe jihadisten is islam vaak 'een sausje9 Stemwijzer NIEUWS 5 Geldt dat ook voor mensen? Uni versitair docent organische Dier fysiologie Peter Klaren heeft zo zijn bedenkingen. Mensen doen niet aan wat ze in de weten schap 'seizoensgebonden repro ductie' noemen. Oftewel kinde ren baren in het voorjaar. Melatonine is bijvoorbeeld bij hamsters allesbepalend voor de geslachtsdrift. In het voorjaar remt het licht de productie van melatonine, en stimuleert zo de paringsdrang bij de knaagdier tjes. „De geslachtsorganen van hamsters kunnen dan wel tot vijf keer zo groot worden. Dat zorgt voor de geboortepiek in het voorjaar", zegt Klaren. Ook bij mensen was er lang een geboortepiek te zien in het voorjaar. Dat had vooral een prak tische reden. Het was niet han dig om baby's op de wereld te zetten in een jaargetijde waarin de moeder honger lijdt, weet chronobioloog Beersma. „Tot een halve eeuw geleden was er zomers nu eenmaal meer te eten dan 's winters." Nu zijn we voor onze voedsel voorraad veel minder afhankelijk van de seizoenen en worden - met dank aan de anticonceptie - kinderen het hele jaar door gebo ren. En toch is het voorjaar voor veel mensen een mooie tijd om op zoek te gaan naar de liefde van hun leven. Datingbureaus merken het in de aanmeldingen; het zijn er veel meer dan anders. Maar volgens Peter Klaren is de verklaring waarom het hoofd op hol slaat uiteindelijk heel sim pel: blote armen en korte rokjes. „Het wordt warmer, mensen kle den zich luchtiger, pakken een terrasje, blijven langer buiten, drinken wat meer en zitten ge woon lekkerder in hun vel. Dat bepaalt veel meer of mensen ver liefd worden." markt is in trek. Waar voorheen twee op de zes huizen uit ons aanbod meededen aan de open dag, is dat er nu een op de zes. En dat is een prima ontwikke ling." De Open Huizen Dagen en -Routes stammen uit de tijd van de crisis. De eerste was in 2009. Het kan toch nog steeds een nut tig instrument zijn, voor de ko per. „Die kan op een mooie, laag drempelige manier kennismaken met de markt", zegt Heinen. „Ko pers zien wat voor huis ze voor hun geld kunnen krijgen. Daar om adviseren wij makelaars nog steeds mee te doen. Maar ja, de verkopers hebben er hier in Am sterdam niks meer aan, dus zijn er toch minder huizen te zien." Deventer is een stad waar poten tiële kopers nog wel de nodige keuze hebben. In bijna één op de drie te koop staande huizen staat de koffie klaar; een percentage drie keer zo hoog als dat in Am sterdam en Maastricht. „We heb ben hier natuurlijk een iets ande re woningmarkt", zegt makelaar Ben Getreuer. „Het blijft voor ons een belangrijk instrument, we hebben eromheen een flinke actie opgetuigd met een speciaal krantje en scherpe tarieven." Toch zit ook in Deventer de sleet er op. „De vorige keer de den via ons 25 verkopers mee, nu r8. Woningen die net in de ver koop staan verkopen zichzelf. Die hebben geen open dag no dig." COLUMN Michail Saakasjvili, gouverneur van Odessa, gaf een scherpe definitie van een corrupt en inefficiënt overheidsapparaat toen hij over zijn ambtenaren zei: 'Wij doen alsof we hen betalen en zij doen alsof ze voor ons wer ken.' Hij pleitte voor een 'ja' bij het refe rendum over het associatiever drag met Oekraïne, om zijn her vormingen naar Europese snit te kunnen voortzetten. Het associatieverdrag bindt Oe kraïne politiek en economisch sterker aan de Europese Unie. De territoriale agressie van Poetin geeft daar aanleiding toe. Oekraïne is onze oostgrens met Rusland, het verdient aanbeve ling om dat een stevige grenspost te laten zijn. 'De Russische beer achtervolgt ons', zei Saakasjvili in NRC Handelsblad. 'Wij kloppen op de deur van Europa. We willen daar deel van zijn, offeren ons er voor op. Maar veel Europeanen roepen uit het raam: 'Jullie zijn niet welkom'.' Een van de initiatiefnemers van het referendum, Pepijn van Hou- welingen, verklaart intussen dat het verdrag met Oekraïne hem na tuurlijk niks kan schelen, hij heeft het referendum alleen maar in gang gezet uit afkeer van de EU. Waarom? Omdat Europa hem 'heel erg doet denken aan de Sov jet-Unie'. Ach ja. Als het hier dan zo sterk lijkt op de Sovjet-Unie, dan wordt het misschien tijd dat Pepijn van Hou- welingen een beetje gaat afkoelen in de goelag. Zijn vergelijking is bizar, zoals het hele referendum bizar is. Het is het verkeerde mid del voor het verkeerde onder werp, een democratisch speeltje in handen van parvenu's. Ook uit de reeks mataglappe argu menten tegen het associatiever drag: in Oekraïne produceren ze veel plofkip, en daarom mag Oe kraïne niet vrijelijk toegang krij gen tot onze markt. In een filmpje hierover dat op Facebook circu- Ook uit de reeks mataglappe argumenten tegen het associatieverdrag: in Oekraïne produceren ze veel plofkip, en daarom mag Oekraïne niet vrijelijk toegang krijgen tot onze markt leert, vertelt een vrouwenstem dat het grootste pluimveebe- drijf van Oekraïne jaarlijks 332 miljoen kippen per jaar slacht. De boodschap: 1. Plofkip is schandalig. 2. Onze eigen kip penboeren wordt oneerlijke concurrentie aangedaan door het associatieverdrag. We worden dus opgeroepen om zowel tegen plofkip te zijn, als voor Nederlandse boeren die ook plofkip produceren. Zó gemakkelijk wordt hier het on verenigbare verenigd, dat we kunnen spreken van ernstige warhoofdigheid. En van selec tieve verontwaardiging, want buiten beschouwing blijft dat het land met het grootste aan tal productiekippen per vier kante kilometer niet Oekraïne is, maar Nederland. In het filmpje zien we op de achtergrond de donkere con touren van een sinistere fa briek, vergezeld van het geluid van een ouderwetse trein. De hoorn loeit. De associatie met de holocaust is duidelijk: dit is geen pluimveebedrijf, dit is een vernietigingskamp. Europa als de Sovjet-Unie, het pluimveebedrijf als Auschwitz. Zoals de tegenstanders van het verdrag niet per se tegen Oe kraïne stemmen maar tegen Brussel, ben ik genoodzaakt om vóór het verdrag te stem men, omdat ik tegen de onfris se argumenten van de tegen standers ben. Dit referendum is een gedrocht. Een maand. Soms is er niet meer nodig om jihadist te worden. Dat zag terreurexpert Bibi van Ginkel tijdens het onderzoek dat ze uit voerde naar jihadi's in de landen van de Europese Unie. Die lever den de cijfers aan over jihadisten binnen de landsgrenzen. Lieten weten wat voor mensen naar het kalifaat van IS vertrokken. Plus: hoe ze met het fenomeen om gaan, op het gebied van veiligheid, justitie, preventie. „Het onderzoek is uniek, om dat de meeste gegevens recht streeks van de overheden komen. Daardoor kan er een vergelijking worden gemaakt tussen de ver schillende landen van de EU." Vanuit Europa vertrokken sinds 2012 in totaal ten minste 3.922 mensen (maximaal zijn het er 4.294) naar het kalifaat. Min stens 580 van deze 'foreign fighters' stierven daar, in Syrië en Irak. Dat gebeurde lang niet altijd vanwege het geloof. „Het element islam is veelal een sausje, dat er la ter overheen gaat. Maar het begint niet bij een diepe overtuiging." Het zijn ex-criminelen, of ande ren die het gevoel hebben er niet bij te horen. „Vaak zijn deze men sen al bekend bij de politie. Als sa- lafist vinden ze een legitimatie. Als je naar de gegevens van de lan- 'Het heeft me verrast dat acht a negen EU-landen nog niets aan preventie doen' den kijkt, zie je een aantal trends. Een grotere groep vrouwen gaat naar het kalifaat, sommigen zijn ook echt verbonden aan IS-batal- jons. We zien ook dat een groeiend aantal bekeerlingen ver trekt." Tussen de 6 en 23 procent is niet opgevoed met het islamiti sche geloof. „Opvallend is ook dat in enkele landen de jihadisten steeds jonger worden." Piepjong soms: inmid dels is 4 tot 10 procent van de strij ders niet ouder dan 18 jaar. De Europese landen moeten daarop inspelen. „Het beleid moet kunnen omgaan met nieuwe ont wikkelingen." Er moet constant gekeken worden: sluit wat we doen nog wel aan? Kunnen we in spelen op zo'n snelle radicalise ring? Maar tot Van Ginkels verba zing zijn sommige landen hier nog helemaal niet aan toe. „Het heeft me verrast dat acht a negen landen nog helemaal niets aan pre ventie doen. In Italië bijvoorbeeld wordt vooral ingezet op straffen. Maar dan ben je te laat." Als het gaat om preventie, is Nederland volop bezig. Er zijn wijkagenten actief, er wordt gebruikgemaakt van lokale kennis om radicalise ring te voorkomen. Toch zijn hier verhoudingsgewijs veel jihadisten vandaan vertrokken. Op de rang lijst staat ons land zevende. Aan een manier om oud-strijders en ra dicale moslims terug in de samen leving te krijgen, wordt ook in Ne derland nog gewerkt. ZATERDAG 2 APRIL 2016 blij van Tommy Wieringa door Carla van der Wal DEN HAAG. Ze zijn jonger, minder diepgelovig dan hun voorgangers en radicaliseren in razend tempo. Een nieuwe generatie jihadisten staat op, blijkt uit een grootschalig terreuronderzoek in Europa dat vandaag wordt gepresenteerd. Lang niet alle landen weten wat ze daarmee aan moeten. Bibi van Ginkel terreurexpert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5