Zonderland legt ultieme test voor 'Rio' af in B-team L zou aanleggen Flikken waterpoloërs wat vrouwen niet lukte? SPORT 5 PIETER WEENING MAAKT DE BUUT OP 35-JARIGE LEEFTIJD hindernissen. Tilke pakt een blanco A3-vel en begint te teke nen. Om uit te leggen wat hij bedoelt. Dat het circuit van Bah rein zo afgelegen ligt is geen toeval. „Grond bij steden is duur. Daarom krijgen wij meestal een perceel dat nie mand anders wil hebben. Ie krijgt met beperkingen te ma ken: de vorm van het perceel, de infrastructuur, topografie, een biotoop waar je omheen moet en het beschikbare bud get. Kortom: het beste compro mis zoeken." Tilke wordt regelmatig bekri tiseerd. Zijn circuits zouden te veel op elkaar lijken, de toe schouwers te veraf zitten en er zouden te weinig inhaalmoge- lijkheden zijn. Tilke knikt, hij kent de kritiek, maar kan er weinig mee. „Ik probeer juist plekken te creëren waar inge haald kan worden, maar dan moet je wel een recht stuk heb ben met aan het begin en het einde spitse bochten. Dan zeg gen de fans weer dat de circuits op elkaar lijken." De brede uitloopzones in bochten zijn een noodzakelijk kwaad dat los staat van de For mule 1. „Bij motorraces zijn gro te uitloopzones nodig, niet bij autoraces. Een Formule i-auto kan een tikje verdragen, een motorcoureur niet. Een circuit voor uitsluitend de Formule 1 ontwerpen; het zou een droom zijn." Dat moet dan vandaag in Wad- dinxveen gebeuren in de marge van de interland tegen Frankrijk, als lid van Nederland-B met een uitgeklede rekoefening. Hij schrapt twee van de vier vluchtele- menten. Dan nog denkt Zonderland een score neer te zetten waarmee hij over twee weken een wezenlijke bijdrage kan leveren aan de teamscore tij dens de olympische kwalificatiewedstrijd. Op twee andere toestel len, brug en voltige, zal de Fries zijn gebruike lijke repertoire afwer ken. „Dan is het aan de staf om te kijken of het goed genoeg is." Zonderland draait er in hotel Rotterdam niet omheen. De inter land komt voor hem eigenlijk te vroeg. „Het moment om mezelf in een wedstrijd te testen zou pas over anderhalve maand zijn. Deze test is puur om meerwaarde te kunnen hebben voor het team en om de ervaring mee te pakken." Plaatsing voor 'Rio' zou de ultie me revanche zijn voor de drie jaar geleden failliet gewaande ploeg. Sportkoepel NOC*NSF zag geen heil meer in de Oranjemannen en draaide de geldkraan dicht. Onder de bezielende leiding van de nieu we bondscoach Van Galen (sinds eind 2013) en assistent-coach Hans Nieuwenburg werd een revo lutionair plan uitgerold waarbij be- Oranje strijdt op 16 april met ze ven andere landen om de resteren de vier teamtickets voor de Olym pische Spelen. Een topoefening zit er over twee weken sowieso niet in voor Zonderland. „Er blijft ge noeg tijd over om te perfectione ren, maar ik moet niet weer een te rugslag krijgen." Na weer een terugslag speelde Zonderland met de gedachte om de eer aan zichzelf te houden voor het kwalificatietoernooi. Een bij- holte-operatie in december moest hem bevrijden van chronische ver koudheid. Door een griepje laaide de ontsteking weer op. „Ik was te rug bij af." Twee keer onderging hij een na behandeling in het ziekenhuis. „Ik heb vaak gedacht dat het misschien niet ging luk ken om op tijd fit te wor den. Totdat het twee we ken geleden de goede kant opging. Ik wil het in ieder geval proberen." Zonderland is niet het enige zorgenkind in de selectie van bonds coach Mitch Fenner. De Brit is er zelf om gezond heidsredenen in Wad- dinxveen en in Rio niet bij. Bram van Bokhoven neemt de honneurs waar. Hij kan vandaag geen be roep doen op Bart Deurloo (knie). Jeffrey Wammes (gekneusde teen) is een twijfelgeval. De fitte Yuri van Gelder maakt geen deel uit van het voorlopige zevental voor het olympisch kwalificatie toernooi en komt net als Zonder land uit voor het B-team. drijven aandeelhouder konden worden. Hierdoor kan de mannen- ploeg inmiddels met een budget van enkele tonnen werken. Ter vergelijking: het budget van de vrouwenploeg is dit jaar ruim een miljoen. Op het olympisch kwalificatie toernooi in Triëst zijn vier tickets voor de Olympische Spelen te ver dienen. Nederland moet eerst bij de beste vier ploegen in de poule eindigen en vervolgens het beslis sende kwartfinaleduel op vrijdag winnen. „Als we derde in de pou le worden, ontlopen we vrijwel ze ker het sterke Hongarije in de kwartfinale. We hebben helemaal niets te verliezen en alles te win nen", aldus Van Galen. De laatste keer dat de mannen- ploeg deelnam aan de Spelen was in 2000 in Sydney. PROGRAMMA OLYMPISCH KWALIFICATIETOERNOOI ZATERDAG 2 APRIL 2016 Pieter Weening, die komende week zijn 35ste verjaardag viert, maakt morgen zijn debuut in de Ronde van Vlaanderen. Naast de Friese wielrenner, die een geslaagde Ronde van Catalonië achter de rug heeft, staan er nog twintig Nederlanders aan de start in Brugge. Astana: Lars Boom, Lieuwe Westra Cannondale: Sebastian Langeveld Etixx-Quick Step: Niki Terpstra Giant-Alpecin: Roy Curvers, Koen de Kort, Ramon Sinkeldam, Albert Timmer Lotto-Jumbo: Bram Tankink, Mike Teu- nissen, Maarten Tjallingii, Timo Roosen Lotto-Soudal: Pim Ligthart Roompot-Oranje Peloton: Jesper Assel- man, Berden de Vries, Kai Reus, Michel Kreder, Wesley Kreder, Ivar Slik, Sjoerd van Ginneken, Pieter Weening Tom Boonen won de Ronde van Vlaanderen in 2005, 2006 en 2012. foto Belga BADMINTON New Delhi (Ind). India Open. Vrouwen, kwartfinales: Matsutomo/Takahas- hi (Jap/3) - Muskens/Piek (Ned/8) 21-16 21-17. TENNIS Miami (VSt). Mannen, kwartfinales: Nishikori (Jap/6) - Monfils (Fra/16) 4-6 6-3 7-6 (3), Kyrgios (Aus/24) - Raonic (Can/12) 6-4 7-6 (4). Vrouwen, halve finales: Azarenka (WRu/13) - Kerber (Dui/2) 6-2 7-5, Koeznetsova (Rus/15) - Bacsinszky (Zwi/19) 7-5 6-3. St. Brieuc (Fra). Mannen, kwartfinale: Sijsling (foto) (Ned/6) - Evans (GBr/2) 6-4 6-7 6-4 door Marcel Luyckx NIEUWERKERK AAN DEN IJSSEL. Symbolisch neemt Epke Zonder land een centrale plaats in achter de tafel. Op de persconferentie van het mannenturnteam in Nieuwer- kerk aan den IJssel gaat het gister ochtend vooral over zijn fitheid. Verbaal slaagt de olympisch rek stokkampioen er niet in om alle twijfels rond zijn persoon weg te nemen. door Natasja Weber TRIËST. Flikken de Nederlandse wa- terpolomannen wél waarin hun vrouwelijke collega's recent faal den? In het Italiaanse Triëst strijdt de ploeg van bondscoach Robin van Galen vanaf zondag voor een olympisch startbewijs. „Het wordt een lastige klus, maar we geloven in een stunt", zegt Van Galen. Morgen, 17.50 uur: Spanje - Nederland Maandag, 13.50 uur Kazachstan - Nederland Dinsdag, 17.50 uur: Nederland - Duitsland Woensdag, 20.30 uur: Italië - Nederland Donderdag, 19.10 uur: Nederland - Zuid-Afrika Vrijdag: Kwartfinales (winnaars naar Olympische Spelen) Zaterdag: Halve finales Zondag: Finale Epke Zonderland foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58