J de maan een F1 -drcuit op De man die zelfs 4 SPORT RONDE VAN VLAANDEREN De populairste Vlaming op een zadel keert in de Ronde van Vlaanderen na een jaar van afwezigheid morgen weer terug. ifjalWMty, Koning Filip blijft mor gen bij de honderdste editie van de Ronde van Vlaanderen uit vei ligheidsoverwegingen thuis. Veel belangrijker voor Vlaanderen, Tom Boonen (35) is na een jaar afwezigheid wél weer pre sent. Voor de veertiende en mis schien wel laatste keer. Wie door zijn palmares scrollt op z'n Wikipedia-pagina riskeert een muisarm. Dik 150 zeges als prof. On derscheiden met alle onderscheidin gen waar een Belgische atleet mee te onderscheiden valt. Een wielerkam pioen met een dun rafelrandje (coke-gebruik, crashes met Ferrari's), maar misschien ook wel daarom nog altijd de populairste Vlaming op een zadel. Tien jaar geleden verscheen al zijn eerste biografie en nog altijd liep gis teren de complete wielerpers uit om op het hoofdkantoor van Quick-Step in Wielsbeke naar de oude meester te luisteren. De cynicus zal zeggen dat hij al lang afhad moeten stappen. Dat de laatste jaren zonder klassieke zeges - na de dubbel Vlaanderen/ Roubaix in 2012 kwam er geen monu ment meer bij - alleen maar afbreuk doen aan zijn grootsheid. „Maar nie mand vertelt mij wanneer ik moet stoppen", vertelde Boonen eerder dit jaar al eens. Eind dit seizoen wordt hij 36 en zwaait hij af. Althans, dat neemt men aan. Na een laatste kans op een twee de regenboogtrui op de vlakke wegen van Qatar. Niet dat hij daar nog favo riet zal zijn, maar het is de hoop die hem op het zadel houdt. Flinterdun ne hoop, maar het voldoet. Zo zal hij vannacht, ondanks dat hij dit seizoen nog niet verder kwam dan een elfde plaats in de Omloop, weer dromen van een hoofdrol in de honderdste Ronde van Vlaanderen. „Ik won de 90ste editie en ik ben er nog steeds. Ik win wat minder, maar in dit soort monumenten heb ik nog altijd wat in de melk te brokkelen", verwacht de sterkste Flandrien van 2005,2006 en 2012. Sprak hij vroeger uitsluitend over winnen, nu noopt het realisme hem 100ste Ronde van Vlaanderen Oudenaarde 3 3 3 3 3 tot een bespiegeling met min der pretenties. In die tragiek van de wielerkampioen op zijn retour vindt de pure koerslief- hebber veel moois terug. Voor de euro's hoeft Boonen zijn lichaam niet meer te geselen op kasseien en betonplaten. En wat hij ook nog winnen mag, zijn ere lijst was op zijn 24ste al nagenoeg compleet. Maar meer nog dan van al die centen, trofeeën en aandacht, houdt Boonen van de koers. Zo veel zelfs dat hij er zijn gezond heid voor op het spel blijft zetten. Zo was er die horrorcrash, eind vorig sei zoen in godbetert de Ronde van Abu Dhabi. Een schedelbreuk van 15 centi meter. Zes maanden eruit, vertelden de doktoren. Nog geen vier maanden later fletse hij weer in de Ronde van Valencia. Zonder gehoor in zijn lin keroor en met een blijvende piep toon. „Acht weken stond ik naast de fiets. Voor een wielrenner een eeu wigheid. M'n zwaarste comeback ooit. En de laatste jaren waren al één grote comeback." Zo zette een schouderblessure vo rig jaar ook al een streep door zijn lie- velingsweken. Nog één keer z'n klas siekers, dat liet hij zich dit jaar dus niet opnieuw afnemen. „De grote fa voriet zal ik niet meer zijn, maar een rol in de finale moet me lukken. En deze Ronde en de Scheldeprijs heb ik ook nodig voor Parijs-Roubaix. Die klassieker ligt me nu het beste." Volgende week op de velodroom in Roubaix nog een vijfde keer win nen of een achtste keer podium rij den en Boonen kan toch nog fier af scheid nemen van de voorjaarsklassie kers. Net zoals leeftijdsgenoot en eeu wige rivaal Fabian Cancellara. Maar vraag Boonen er maar niet naar, naar dat nakende pensioen. „Mijn toe komst is niet belangrijk, nu. Het moet alleen maar gaan over koers." waarmee hij twaalf jaar geleden fu rore maakte. Later deed hij er in Abu Dhabi een schepje bovenop. Een circuit ontwerpen begint met het bepalen van een filosofie. „Wat wil de opdrachtgever? Daar richten we ons op en dan gaan we stapje voor stapje verder." Daarbij is Tilke in een constant gevecht ge wikkeld, omdat zijn eigen creativi teit aan banden wordt gelegd door de regels die de autosportbond FIA hanteert en infrastructurele 'Een circuit voor uitsluitend de Formule 1 ontwerpen, het zou een droom zijn' Max Verstappen trekt met het Formule ï-cir- cus dit jaar langs 21 cir cuits. Slechts een handjevol daarvan draagt niet de signatuur van Hermann Tilke, mo nopolist als het gaat om circuitar chitectuur. De inwoner van Aken krijgt regelmatig kritiek, maar bij Formule i-baas Bernie Ecclestone kan hij niet kapot. Och, als Ecclestone het hem vraagt, zou zijn antwoord niet met een afwijzend zijn: een circuit aan leggen op de maan. Hermann Til ke houdt wel van uitdagingen. Neem het Bahrain International Circuit, dit weekeinde decor voor de tweede ronde van het Formule ï-wereldkampioenschap. Omdat de olievoorraden over enkele de cennia dreigen op te drogen, be sloot koning Shaikh Hamad Bin Isa Al Khalifa in 2004 dat het toe risme van Bahrein een impuls moest krijgen. En verzin dan maar eens een beter uithangbord om aandacht op je land te vestigen dan het organiseren van een For mule i-race. Tilke kreeg de op dracht een gloednieuw circuit aan te leggen. Wie de zandvlakte van Bahrein doorkruist heeft ziet dat Tilke er veel aan gelegen is geweest de Ara bische bouwstijl te handhaven. „Je probeert een circuit altijd in de geest van het land of de streek te maken", verklaart Tilke, die dit weekeinde te gast is op het circuit De laatste Vlaanderen' voor Tom Boonen door Arjan Schouten Zottegem Deel 1 Deel 2 Deel 3 Deel 4 Berche Brakel Brugge BELGIE Ronse Hellingen Kasseistroken 1 Oude-Kwaremont 10 Kanarieberg Huisepontweg 2 Korte keer 11 Oude-Kwaremont Ruiterstraat 3 Eikenberg 12 Paterberg Kerkgate 4 Wolvenberg 13 Koppenberg Jagerij 5 Molenberg 14 Steenbeekdries Paddestraat 6 Leberg 15 Taaienberg Haaghoek 7 Berendries 16 Kruisberg Mariaborrestraat 8 Valkenberg 17 Oude-Kwaremont 9 Kaperij 18 Paterberg 020416 Hermann Tilke architect door Ivo Op den Camp Hermann Tilke, architect van Formule 1 -circuits, foto Peter van Egmond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57