Nutricia wil maffia rond babymelk via site te slim afzijn Verkopers hebben Open Huizen Dag Waarom brengt het mooie voorjaarsweer ons in jubelstemming? W 4 NIEUWS Met 20 graden in het vooruitzicht komen de lentekriebels. Het voorjaar maakt blij. Met dank aan het licht. Door de sterke vraag uit China naar Nederlands melkpoeder ont stond de laatste drie jaar een wil de handel in babyvoeding van Hol landse bodem. Duizenden men sen kopen dagelijks de voorraden van winkels op, handelaren ver schepen elke week containers vol Nutrilon naar China. De handel kreeg een steeds crimineler karak ter en Nederlandse ouders staan vaak voor lege schappen. Om daar een eind aan te ma ken, gaat Nutrilon een samenwer king aan met het Chinese Tmall Global. Dat is een snel groeiende webshop, speciaal voor westerse producten die in China populair zijn. „We hopen dat we aan de vraag in China kunnen gaan vol doen, en dat in Nederlandse win kels de rust terugkeert", zegt Anja Timmermans van Nutricia. Het bedrijf verhoogde de pro ductie van Nederlandse pakken Nutrilon vorig jaar met 50 mil joen pakken per jaar, maar het was te ingewikkeld om die Neder landse producten ook in Chinese winkels aan te bieden. Nutrilon opende ook fabrieken in China, maar na schandalen met vergiftig- 'We hopen dat in Nederlandse winkels de rust terugkeert' de melkpoeder in eigen land eist de consument daar babyvoeding die in Nederland is gefabriceerd. Door de stap wordt Nutrilon uit Nederland niet alleen veel makkelijker verkrijgbaar voor Chi nese ouders, het wordt ook een stuk goedkoper: op de 'grijze markt' in China kost een pak uit ons land nu tussen 30 en 40 euro, maar via Tmall Global is dat tus sen de 18 en 20 euro. Dat is maar een paar euro duurder dan de prijs in Nederland. Een handelaar in melkpoeder, die op grote schaal Nederlandse waar inkoopt en naar China ver scheept, schrikt van de stap van Nutricia. „Ze hebben een goede partner gestrikt", zegt de hande laar, die vorig jaar in deze krant een boekje opendeed over zijn handel. Hij verscheept ruim 5.000 pakken per maand. „Als Chinezen ze gewoon kunnen bestellen voor 20 euro, wordt het een ingewik keld verhaal." De vraag is wel of Nutrilon de enorme Chinese honger kan stil len. Doordat de prijs daalt en de verkrijgbaarheid beter wordt, zul len veel meer Chinese ouders voor Nutrilon uit Nederland gaan kiezen, denkt hoogleraar Chinese economie Peter Ho. „Het is een slimme stap, maar ik vermoed dat nog meer ouders voor Nutrilon zullen kiezen. Ik weet niet of Nu tricia die grotere vraag aankan." Het was zo'n och tend waarop je kon voelen dat er iets bijzonders stond te gebeu ren. Een waterig zonnetje aan de horizon. Rijp op de velden. Het voorjaar hing in de lucht en daar zat-ie. De eerste blauwborst. De Texelse vogelkenner Klaas de Jong kan zijn geluk niet op. „Dit zijn echt van die momenten dat je weet dat die lange, koude winter voorbij is en er weer wat valt te beleven in de natuur." De roodborst en de winterkoning kon hij al horen en het orkest groeit met de dag. Nu de blauw borst er weer is, weet De Jong dat het niet lang meer duurt voordat het een gekkenhuis is. „Straks kun je hier honderd vogelsoorten zien." Reikhalzend kijkt hij uit naar het moment dat ook de nach tegaal terugkomt van de winter zon. „Daar kan ik echt tranen van in de ogen krijgen. Zo mooi vol en afwisselend is het stemge luid." Voor De Jong kan de lente niet vroeg genoeg beginnen. En zoals hem zijn er velen. Of het nu om natuurliefhebbers gaat of levens genieters die liever op een stads plein op het terras ploffen. Het voorjaar brengt mensen in een collectieve jubelstemming. Zelfs Nederlanders die 's winters in een diepe depressie zitten, knap pen weer helemaal op. Dat is niet zo gek. „Zonlicht heeft een grote impact op ons lichaam", zegt Domien Beersma, hoogleraar chronobiologie aan de Rijksuniveristeit Groningen die veel onderzoek doet naar onze biologische klok. „We worden er alerter en actiever van", zegt hij. De ogen spelen daarin een cru ciale rol. Lang is gedacht dat het netvlies alleen uit kegeltjes en staafjes bestaat die het beeld door geven aan de hersenen waardoor we kunnen zien. Maar er blijkt nog een lichtgevoelige zenuw ge nesteld; de ganglion-cel. Deze cel len geven geen beelden door, maar activeren het lichaam. Is er meer licht, dan reageren we alerter. Willen we dingen doen. Naar buiten. Worden we blij van de natuur die in bloei staat. Of vrolijk van zingende vogels, zoals vogelkenner De Jong. Maar hoe mooi het gezang ook klinkt, de vogels doen het niet voor niets. Mannetjes lokken hiermee de vrouwtjes en zeggen tegen hun concurrenten dat ze moeten ophoepelen. En zo zijn er veel meer dieren die juist in dit jaarge tijde volop sjansen en flirten. 'De eerste blauwborst. Dan weet je dat de winter voorbij is en er weer wat te beleven valt in de natuur' NVM-voorzitter Ger Hukker noemt de Open Huizen Dag in een persbericht een uitstekend middel om een huis in de etalage te zetten, en inderdaad: 37.000 woningverkopers zijn het met hem eens. Maar is het nog wel nodig? „Dat is een terechte vraag", zegt Sven Heinen, voorzitter van Ma kelaarsvereniging Amsterdam. „De huizen worden toch wel ver kocht." En dat vertaalt zich in de cijfers. „In 2012, toen het hier nog crisis was, deden 2.000 woningen hun deuren open. Nu is het nog geen kwart daarvan. Niet gek, als je bedenkt dat binnen de ring 70 procent van de woningen boven de vraagprijs wordt verkocht." Slechts 11,6 procent van de Am sterdamse woningen, die op Fun- da te koop staat, houdt morgen open huis. Alleen Maastricht (ook een populaire stad) doet het met 11,3 procent slechter. Hoewel de Amsterdamse wo ningmarkt een andere dynamiek kent dan de rest van Nederland, is de trend in dit geval breder. Uit cijfers van de NVM blijkt dat in het voorjaar van 2012 56.000 wo ningen deelnamen aan hun Open Huizen Dag. Nu zijn dat er dus nog 37.000. Een daling van 34 pro cent. De daling is voor een flink deel te verklaren door de daling van het aantal te koop staande woningen, maar niet helemaal. Dat aantal nam tussen 2012 en nu met 29 procent af, een stukje min der dus. Ook in een stad als Venlo boet de Open Huizen Dag aan waarde in, zegt makelaar Ron van Loe- nen van Cabooter Van Loenen. „Verkopers denken: waarom zou ik de hele dag thuis gaan zitten? Er is toch genoeg belangstelling voor de woning. De rente staat laag, de huren stijgen: de koop- M0' door Peter Groenendijk ROTTERDAM. Nutricia doet een ul tieme poging om de louche handel in melkpoeder onderuit te halen. Het bedrijf gaat Nederlandse baby voeding via een Chinese site direct aanbieden op de Chinese markt. Anja Timmermans Nutricia Genieten op een terrasje. Mooi weer zorgt voor lentekriebels, merken datingbureaus. In het voorjaar krijgen ze meer aanmeldingen, foto Koen van Weel/ANP Zon! Daar word je door Raymond Boere door Sander van Mersbergen AMSTERDAM. De Open Huizen Dag, die vandaag plaatsvindt, was voor makelaars en verkopers ooit de hoop in bange dagen. Tijden veranderen. In Amsterdam is het instrument overbodig geworden, en ook elders daalt het aantal deel nemers. foto Arie Kievit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4