Het Amsterdam Ensemble geeft het hemelse leven klank 12 ZEELAND Het FilmFestival Zeeuws-Vlaanderen maakt zich op voor zijn vierde editie. De organisatie mikt op 7.000 bezoekers. Een greep uit het programma Vrijdag 8 april 20.30 uur: Voetbalquiz Zeeuws-Vlaanderen, on- TERNEUZEN. De rode loper ligt weer uit bij bioscoop CineCity in Terneuzen. Ruim 600 genodigden en andere bezoekers lopen er dins dagavond overheen voor de gala opening van de vierde editie van het FilmFestival Zeeuws-Vlaande ren. Dresscode: black tie. Zes dagen lang pakt CineCity uit met bijzondere films en evene menten die daar direct of indirect mee te maken hebben. De organi- 'De basis van het festival is dezelfde gebleven: commerciële én arthousefilms' satie mikt op in totaal zo'n 7.000 bezoekers, waarmee het festival weer een stapje verder groeit in vergelijking met voorgaande ja ren. „De basis van het festival is dezelfde gebleven", zegt bioscoop manager Sander Verdonk. Dat be tekent dat het programma een bre de opzet kent. „We combineren opnieuw commerciëlere films met arthousefilms. Daarnaast heb ben we elke dag een bijzonder item. Film moet vooral een feest zijn." „Wat wel anders is dan voor gaande jaren is dat we nu zonder enige vorm van subsidie werken", zegt Jéan van Oorschot van de fes tivalorganisatie. „We krijgen het voor elkaar dankzij de medewer king van vooral het midden- en kleinbedrijf in Zeeuws-Vlaande ren. De betrokkenheid van de re gio is heel groot." De openingsfilm van dit jaar is de heftige Belgische productie Black. Deze speelt zich af in de Brusselse wijken Matongé en Mo lenbeek. Een meisje uit een be ruchte jeugdbende wordt verliefd op een jongen van een rivaliseren de groep. Zij worden gedwongen te kiezen tussen trouw aan hun bende of de liefde voor elkaar. De regisseurs Adil El Arbi en Bilall Fallah en de hoofd rolspelers Souane Chilah en Martha Canga Antonio zijn aan wezig bij de galaopening. Die is niet alleen toegankelijk voor geno digden. Een van de vier bioscoop zalen is vrijgehouden voor andere belangstellenden. „Iedereen kan erbij zijn", zegt Van Oorschot. „Maar ik raad wel aan om tijdig te reserveren." Het festival kent dit jaar twee masters of ceremony. Het zijn de be kende filmjournalisten René Mioch en Roel van Bambost. Zij zijn het hele festival aanwezig om 'We krijgen het voor elkaar dankzij het mkb. De betrokkenheid van de regio is heel groot' als gastheer te fungeren en films in te leiden. Op woensdagmiddag 6 april verzorgen zij, na afloop van Knielen op een bed violen, een gratis toegankelijke talkshow. Daarin vertellen ze over hun ervaringen in de filmwereld en hun ontmoe tingen met sterren. Ook vertonen zij hun favoriete filmfragmenten. Naast grote (inter)nationale films biedt het festival ruimte aan Zeeuws-Vlaamse filmmakers. In het slotweekend zijn vier films te zien van cineasten uit de regio: Agasanduka van Olaf Hamelink, Springtij van Jeannice Adriaan- sens, De overkant van Marnix Ru ben en Zeeuws Meisje van Perry Mulder. Wat zijn de opvallende elemen ten in het programma van het fes tival? Een greep uit het aanbod. Dinsdag 5 april 19.00 uur: Openingsgala met film Black, in aanwezigheid van cast en crew. Woensdag 6 april 16.00 uur: Talkshow met filmjour nalisten René Mioch en Roel van Bambost. 19.30 uur: LadiesNight, met de film Miss You Already. Bezoekers worden ontvangen met champag ne en krijgen een goodiebag. der leiding van PZC-verslaggever Barry van der Hooft. Voorafgaand (om 19.00 uur) draaien twee voet baldocumentaires: Becoming Zla- tan en Ronaldo. Zaterdag 9 april 13.45 uur: Kindermiddag met de première van Kung Fu Panda 3. Na afloop is er kinderdisco. 19.30 uur: I Love Disco-Night, met keuze uit drie 70's-films Grease Blues Brothers, Saturday Night Fever en daarna discofeest. Meer informatie: www.filmfesti- valzeeuwsvlaanderen.nl V De serie Open Haard Concerten in Porgy en Bess Terneuzen wordt zondag 10 april beslo ten met een spannend optreden van het Amsterdam Ensemble. Spannend omdat een bekend werk van Schubert voor piano, kla rinet en sopraan op het program ma staat in combinatie met een be werking van de vierde symfonie van Mahler. Het ensemble komt niet in de vaste opstelling. Cellist Mick Stir ling, eerste solo-cellist van het Ra dio Philharmonisch orkest, ver vangt Julia Tom. Ook het program ma is licht gewijzigd. In plaats van het 'Kegelstatt Trio' van Mozart wordt het 'Trio voor klarinet, cello en piano' van Brahms gespeeld. Het Amsterdam Ensemble be staat uit klarinettist Michael Hes- selink, violiste Rosanne Philip- pens, celliste Julia Tom en pianist Eildert Beeftink. In 2010 kwamen de toenmalige Dichter des Vaderlands Ramsey Nasr en het Amsterdam Ensemble op initiatief van het Grachtenfesti val bijeen om een bijzondere voor stelling te maken: Het Hemelse Le ven. Het gedicht van Nasr werd ge combineerd met een bewerking van dit werk, geschreven door pia nist Eildert Beeftink in de kamer- muziekbezetting van het Amster dam Ensemble. Tijdens het Grachtenfestival en bij de Nationale Dodenherden king in de Grote Zaal van het Con certgebouw in Amsterdam werd deze vernieuwende compositie uitgevoerd samen met Nasr en de sopraan Hanneke de Wit. Nu, zes jaar later, kan het Zeeuwse pu bliek kennis maken met de visie van Het Hemelse Leven door het Amsterdam Ensemble. De combinatie van klankkleu ren (piano, strijkers, klarinet en zang) is apart. Het ensemble gaat uitdagingen niet uit de weg en gaat vol voor vernieuwende artis tieke projecten. Ook de samenwer king met kunstenaars uit verschil lende disciplines viel bij het pu bliek in de smaak. Eildert Beef tink: „We willen het publiek via alle zintuigen bij de muziek be trekken." De oren van de muziekliefheb ber zullen zeker gestreeld worden tijdens 'Der Hirt auf dem Felsen', het laatste lied dat Schubert op tekst van Wilhelm Müller schreef. Hij schreef het op verzoek van een sopraan die beschikte over een 'We willen het publiek via alle zintuigen bij de muziek betrekken' soepele stem en een groot stembe- reik. In het lied zingt een herder over zijn eenzaamheid tijdens de winterperiode, zijn gevoelens voor zijn geliefde en zijn verlan gen naar de lente. Mahler voegde het vierde deel toe aan zijn 4de symfonie die hij in 1900 schreef. In dit slotdeel ver werkte hij een sopraansolo naar een lied van Brentano uit de liede- renverzameling 'Des Knaben Wunderhorn'. Mahler gebruikte een kleine orkestbezetting, dus ge schikt om te herschrijven in de slanke kamermuziekzetting. De sopraansolo vertelt over een feest in de hemel. De aria wordt afge wisseld met snelle instrumentale frasen waarin het paradijs wordt uitgebeeld met dartelend spelen de engeltjes. De sfeer is ontspan nen, de beschrijving realistisch. Film is vooral feest in Terneuzen door Rolf Bosboom Sander Verdonk bioscoopmanager Jéan van Oorschot organisator Scène uit Black, waarmee de vierde editie van het FilmFestival Zeeuws-Vlaanderen dinsdag 5 april wordt ingeluid. door Jeanette Vergouwen Eildert Beeftink pianist Ensemble Amsterdam treedt zondag 10 april op in Porgy en Bess Terneu zen, aanvang 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45