Al 21 miljoen euro naar slachtoffers kerk Hans-Dietrich Genscher stond aan wieg van Duitse eenheid Advocaat benadrukt dat Bart van U. volledig ontoerekeningsvatbaar is In de zaak rond de moord op Els Borst is met opzet niet besproken dat zij in haar ogen is gestoken. NIEUWS 3 BILTHOVEN. Bart van U. heeft oud-minister Els Borst expres in de ogen gestoken toen hij haar doodde. Het Openbaar Ministerie (OM) vroeg diens advocate dit de tail niet te bespreken in de recht bank. Van U. zei dat hij bang was dat Borst 'blinden wilde euthana seren'. Volgens zijn advocate toont dit aan dat hij volledig on toerekeningsvatbaar was. Het OM had de advocate van Van U. gevraagd dit detail niet te benoemen tijdens de rechtszaak begin deze week uit piëteit met fa milie van Borst. Advocate Noëlle Pieterse van Van U. stemde in. Dat het OM de advocate heeft verzocht het gruwelijke detail niet te berde te brengen, bevreemdt hoogleraar rechtspsychologie Peter van Koppen. „Rechtszaken zijn openbaar, omdat het de enige plek is waar we de rechter kunnen controleren. Alles wat een van de partijen relevant vindt, moet daar besproken kunnen worden. Dat weet het OM ook en dan verdient zo'n verzoek aan de advocate niet de schoonheidsprijs, al had zij zich natuurlijk niet moeten laten meeslepen. Je vraagt je als je dit weet wel af waarom de politie des tijds twee dagen nodig had om er achter te komen dat Borst door een misdrijf om het leven is geko men. Wat wordt er allemaal nog meer niet verteld?" Het niet te berde brengen van het gruwelijke detail bemoeilijkte Pie terse in het stellen van vragen aan de twee deskundigen van het Pie- ter Baan Centrum, die Van U. als 'sterk verminderd toerekeningsvat baar' beoordelen. Volgens Pieterse was Van U. toen hij Borst ombracht volledig ontoerekeningsvatbaar, wat zou betekenen dat hij alleen tbs en geen celstraf kan krijgen voor de moord. De bizarre wijze waarop hij haar heeft toegetakeld, zou meer duidelijkheid kunnen geven over de 'mate van toerekeningsvatbaar heid' van Bart van U. op de dag - 8 fe bruari 2014 - dat hij Borst doodstak in haar garage in Bilthoven. De ad vocate wil aanvul lend psychisch on derzoek voordat de rechters een uitspraak doen. In haar slotplei- dooi kaartte Pie terse aan dat zij al leen in algemene zin met de des kundigen van het Pieter Baan Cen trum kon spreken over 'specifiek letsel'. Ook stelde de rechtbank Bart van U. geen vragen over het steken in de ogen. Bart van U. haalde in zijn slot woord zijn doopnaam 'Bartimeus' aan: „Ik ben bang dat anderen - OM zegtjft het niet nodig was 'het detail' te bespreken, omdat alles al bekend was geëuthanaseerd worden, zoals blinden, doven en andere minder heden. Bartimeus is mijn naam en de naam van de blindenstich- ting." Bart van U. - die lijdt aan chro nische psychose en schizofrenie - heeft toegegeven Els Borst te heb ben omgebracht, omdat zij verant woordelijk is voor de invoering van de euthanasiewet. De streng gelovige Van U. is tegen euthana sie. Dat hij bang was dat blinden geëuthanaseerd worden, heeft hij alleen gezegd in zijn slotwoord tij dens de rechtszaak. In eerdere ver horen noemde hij de blinden niet specifiek. Pas begin februari be kende hij de moord op Borst, na heel lang te hebben gezwegen. Het OM volgde afgelopen woensdag de twee deskundigen van het Pieter Baan Centrum en acht Bart 'sterk verminderd toere keningsvatbaar' op de dag dat hij Borst doodde. Elf maanden later bracht hij ook zijn zus Loïs om, maar daar speelden geen religieu ze motieven mee. De manier waar op hij haar doodstak, werd tijdens de rechtszaak wel tot in detail be sproken. Het Openbaar Ministerie eiste acht jaar cel plus tbs met dwangverpleging. De uitspraak is 13 april. Het Openbaar Ministerie zegt dat het niet nodig was om 'het de tail' te bespreken, omdat alles al bekend was bij de rechters en bij de deskundigen. Ook was het al in een besloten zitting aan Bart van U. voorgehouden. „En als de advo cate het had gewild, had ze het ge woon ter sprake kunnen breng en", zegt een woordvoerder. UTRECHT. Slachtoffers van mis bruik in de rooms-katholieke kerk in Nederland hebben tot nu toe bijna 21 miljoen euro aan schadevergoeding gekregen. Het gaat daarbij om 699 zaken. De mogelijkheid voor indiening van klachten sloot 1 mei vorig jaar. Bij gegrondverklaring van hun klacht kunnen slachtoffers bij een commissie compensatie aanvragen. Tot 1 januari hadden 820 slachtoffers een vergoeding gevraagd en verwacht wordt dat nog ongeveer 150 slachtoffers dat zullen doen. Eind dit jaar of begin 2017 heb ben naar verwachting allen een uitspraak ontvangen, blijkt uit het jaarverslag van de toezicht houdende stichting. Sinds 2010 hebben zich 3.056 slachtoffers gemeld bij de klach tencommissie. De helft van hen diende uiteindelijk een officiële klacht in. In 937 zaken werd een geheel of gedeeltelijke gegrond- verklaring uitgesproken (71 pro cent van het totaal). „Na jaren intensief werk voor slachtoffers is veel bereikt", zegt voorzitter Rob van de Beeten van de stichting Beheer Toe zicht. „Zij konden hun verhaal doen en hebben dat in de meeste gevallen gewaardeerd, hoe pijn lijk het ophalen van hun trieste geschiedenis ook is geweest." Een keiharde werker. Gen scher (FDP) stond met bondskanselier Helmut Kohl (CDU) aan de basis van de Duitse eenheid. Hij was tot op het laatst actief: in 2013 on derhandelde de rasdiplomaat nog succesvol met de Russische presi dent Poetin over de vrijlating van oligarch-dissident Chodorkovski. „Ik buig in hoogachting voor het levenswerk van deze grote libera le patriot en Europeaan", reageer de bondskanselier Angela Merkel. Genscher, in 1952 uit de DDR weg getrokken en meest gekleed in een gele pullover, was achttien jaar minister van Buitenlandse Za ken en vice-kanselier. Hij kwakkelde met z'n gezondheid: hij leed aan tbc in zijn jeugd en had ernstige hartproble men, waardoor hij soms met cardiologen aan z'n zij reisde. Genscher studeerde rechten en diende onder kanseliers Brandt, Schmidt en Kohl. De man uit Sak sen beleefde zijn 'finest houf in de West-Duitse ambassade in Praag. In de late zomer van 1989 slaagde hij erin voor duizenden Oost- Duitse vluchtelingen, die in de tuin van de ambassade bivak keerden, een vrijgeleide naar het Westen te rege len. Zijn beroemd ge worden 'balkontoe spraak' was de opmaat voor de val van de Muur, in november 1989, en de Duitse hereniging. Hans-Dietrich Genscher, de 'marathonman' van de Duitse diplomatie, verpersoonlijkte als geen ander de naoorlogse Duitse geschiedenis. ZATERDAG 2 APRIL 2016 Gruwelijk detail Verzwegen' door Victor Schildkamp en Adrianne de Koning Els Borst bij haar woning in Bilthoven. Bart van U. stak haar dood in haar garage, foto Robin Utrecht Links: Bart van U. en zijn advocaat in de rechtszaal, illustratie Petra Urban door Wierd Duk Hij was internationaal een van de bekendste naoorlogse ministers van Buitenlandse Zaken: de Duitse liberaal Hans-Dietrich Genscher. Genscher overleed vrijdag op 89-ja- rige leeftijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3