Hand in hand, heel vredig, sliep het echtpaar in NIEUWS 19 Uitbehandeld, zo kreeg Henk te horen. Rinie was al zwaar ziek. Het echtpaar uit Rhenen regisseerde zijn eigen afscheid. lieberaad. „Toen voelden we al dat al les wat we samen nog deden, wel eens voor het laatst kon zijn", zegt Karin. „Rinie zei op die nieuwjaars dag: Als het nu kan, doe ik het liever nu. Maar zolang Henk er nog is, kan ik het aan. Ze was heel erg ziek. Woog nog maar 40 kilo en nam wel tien pillen per dag, in alle kleuren." Een gesprek met twee huisartsen over euthanasie blijft zonder resul taat. Roland: „Voor Henk was het dui delijk. Die was uitbehandeld. Voor Ri nie was het een stuk lastiger, want zij had geen dodelijke ziekte. Dat zou betekenen dat ze niet tegelijk met Henk euthanasie zou krijgen. Laat 'Ze hadden weer eens slecht geslapen. Ze keken elkaar die morgen aan en zeiden: dit is de dag' maar, zeiden mijn ouders, dan doen we het zelf wel." De spullen waren al in huis. Een dodelijk poeder. Via in ternet in China besteld. Vrijdag 26 februari. Roland: „Ze hadden weer eens slecht geslapen die nacht. Ze keken elkaar 's morgens aan en zeiden: dit is de dag." Na het telefoontje van Henk gaan Roland en zijn broer met hun part ners naar het huis van Henk en Ri nie. Karin: „We hebben nog gelachen en een wijntje gedronken. Ik heb met Rinie samen nog even alle adressen langsgelopen waar een rouwkaart naartoe moest." Ze haalt haar smart- phone tevoorschijn en toont het laat ste familieportret. „En uiteindelijk loop je dan na het afscheid de deur uit. Dat is verschrikkelijk." Kennissen zijn op verzoek van Henk en Rinie aanwezig die laatste nacht. Om half twee 's nachts stuurt Henk nog een e-mail met inlogcodes voor zijn computer. Volgens een schema nemen Henk en Rinie antibraakmiddelen zodat ze hun dodelijke cocktail niet uitspu gen. Roland: „Er lag een briefje. Daar stond: '08.00 uur dosis'." Het poeder wordt door de yoghurt geroerd en ze eten het op. Henk maakt nog een grapje: 'als een restaurant dit spul op het menu heeft staan, dan kunnen ze wel sluiten'. Henk en Rinie gaan op bed liggen en vallen binnen 5 minu ten in slaap. Hand in hand. Om half 9, zaterdagmorgen 27 februari 2016, eindigt hun bestaan op aarde. Gillende sirene Om half 11, nadat arts, politie en schouwarts ter plekke zijn geweest worden Roland en zijn broer inge licht. „Dat de politie zou komen, wis ten we, omdat er sprake is van een onnatuurlijke dood. Ze kwamen met gillende sirene. De kennissen die in huis waren zijn urenlang onder vraagd. Mij werd gevraagd of ik die mensen kende, wat hun taak was in het huis van mijn ouders, of ik wist wat er gebeurd was. De schriftelijke verklaring van Henk en Rinie waarin stond dat ze zich het leven benomen hadden, lag op tafel." Om half 3 's middags liet justitie weten dat er geen verdachten waren en dat de li chamen waren vrijgegeven. Een uur later zag Roland met eigen ogen zijn ouders dood op bed liggen. „Hand in hand. Heel vredig." Iedereen heeft vol begrip gerea geerd, zeggen Roland en Karin. Karin: „Mensen vinden dat het zo lief devol gegaan is." Ze moeten wennen aan de leegte. „We waren gewend sa men te ontbijten op eerste paasdag", zegt Karin. Vorige week was het leeg aan de tafel. Henk en Rinie zijn gecre meerd. „Op een mooie dag gaan we hun as uitstrooien over de Rijn." ontwikkelde Rinie zich tot een ver dienstelijk beeldhouwer en etser. In 2006 krijgt Rinie gezondheids problemen. Artritis in de onderste ruggenwervel bezorgt haar helse pij nen, Parkinson steekt de kop op. „Ze piepte nooit", zegt Roland. „Als de dokter vroeg: gaat het goed, zei ze 'ja, het gaat goed'. En dan zei mijn vader: 'Nee, ben je be donderd, het gaat gewoon slecht'." Eind 2015 komt daar nog maculadegenera- tie bij, waardoor het ge zichtsvermogen van Rinie sterk terugloopt. Een herniaoperatie brengt geen verlichting, morfïnepleisters kunnen op een gegeven ogenblik Rinies pijn niet meer on derdrukken. Ze krijgt hal lucinaties van de medicij nen en slaapt 's nachts niet meer. Henk heeft nergens last van. Bijna dagelijks struint hij door Palmers- waard in de uiterwaarden van de Rijn en plukt wil de bloemen. Vorig jaar no vember kreeg Henk opeens pijn in zijn been. Het blijkt een tumor te zijn, ontstaan door botkanker. Rond Kerstmis wordt Henk in verschillen de ziekenhuizen bestraald. Het helpt, even, maar de tumor groeit razend snel weer aan. „Henk was absoluut geen zeurpiet", zegt Karin. „Hij zei: dit moet stoppen." In november al zegt Henk tegen zijn zoons dat hij en Rinie euthana sie willen als de situatie uitzichtloos wordt. „Het paste bij hen om de regie in eigen hand te houden. Al jaren hadden ze allebei een verklaring dat ze niet gereanimeerd wilden worden bij een hartstilstand." Roland: „Ze wilden niet verder aftakelen, in een rolstoel eindigen en anderen over hun lot laten beslissen." Op nieuwjaarsdag 2016 is er fami- Verhalenverteller Henk was een vrolijke man, zegt Karin. „Karakteristiek, ge distingeerd." Hij rookte pijp in zijn jonge jaren, reed in een klassieke Jaguar, was een begif tigd verhalenverteller en dich ter, net als zijn oudere broer Rutger Kopland (alias voor Rutger van den Hoofdakker en winnaar van de PC Hooftprijs in 1988). Henk sprak nooit over zichzelf en liet ieder een in zijn waarde, vult Roland aan. Henk van den Hoofdakker werd geboren in Goor, Overijssel. In 1963 trouwde hij in Amsterdam met zijn jeugdliefde Rinie van der Vlugt, doch ter van de Nederlandse Hervormde dominee uit het Drentse Nijeveen. Toen bleek dat het echtpaar geen kinderen kon krijgen, adopteerden ze Roland en zijn broer, beiden door hun (verschillende) moeders als ba by achtergelaten. Henk kreeg een baan bij de landbouwuniversiteit in Wageningen, waar hij opklom tot lid van het College van Bestuur. „Mijn moeder was schooljuf. Ik heb nog les van haar gehad", vertelt Roland. Later Op de tafel ligt een rouwkaart. Een ets van Rinie siert de voorkant. Vol symbo len uit haar leven met Henk. Er staat: 'In liefde ingeslapen. Zelfs de dood kon ons niet scheiden. Thuis, in hun vertrouwde omgeving, zijn hand in hand en in alle rust en vrede ingesla pen onze lieve, zorgzame ouders, schoonouders en grootouders.' Vandaag is het vijf weken geleden dat Henk van den Hoofdakker (78) en zijn vrouw Rinie van der Vlugt (76) in hun huis in Rhenen een zelfgeko zen dood tegemoet gingen. Roland (43) de jongste van hun twee geadop teerde zonen zegt: „Wij wisten in no vember al dat deze dag zou komen. Ze waren eraan toe. Daar heb ik ver der niks van te vinden." Vrijdag 26 februari, aan het eind van de middag, ging de telefoon aan de Waalbandijk in Ochten. Schoondochter Karin, de vriendin van zoon Roland: „Het was Henk. Hij zei: het proces is gestart. Ik ben met een naar Rolands zaak gere den om het hem te vertel len." Roland: „Ik heb mijn va der teruggebeld en hij zei: dit is de dag. Morgenochtend gaat het gebeuren." ZATERDAG 2 APRIL 2016 Zelfs de dood kon Henk en Rinie niet scheiden Hugorina Paulina do, Hoofdakte-van d« Vlugt Ntyevccn. 4 CebroMi 194° Mr. Hendrik Marinus van den Hoofdakker Gooi. 11 nowrabn <9i7 door Chris van Alem Rinie en Henk stapten samen uit het leven. „Ze waren eraan toe", zegt hun zoon Roland. Onder: de rouwkaart. Roland en zijn vrien din Karin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19