Fors tipgeld na granaataanval op autohandel NIEUWS 15 gaan, ontslaat je niet van de ver plichting erover na te denken hoe dat in de toekomst beter kan. Het is in ons belang ook met Oekraïne samen te werken. En niet zeggen: omdat het met andere landen nog niet optimaal gaat, dit maar niet doen." U zegt voortdurend dat Oekraïne geen lid wordt van de EU. Maar alle Oost-Europese landen die recent bij de EU zijn gekomen sloten wel dege lijk eerst een associatieverdrag. „En? Dat is een heel ander traject. Israël of Marokko of Midden-Ame rikaanse landen worden ook geen lid van de EU. Daarmee hebben we ook een associatieverdrag. Het gaat niet gebeuren. Een associatie akkoord sluit je met landen waar van het in ieders belang is om sa men te werken. Meer niet." „Ik vraag Oekraïne niet eenzijdig voor Europa te kiezen. Integen deel. Het is in het belang van Oek raïne dat het zowel goede banden opbouwt met Europa als met Rus land. Dat laatste is nu natuurlijk even moeilijk door de annexatie van de Krim en de problemen in het oosten van het land. Maar op den duur zal ook die relatie met Rusland weer moeten verbeteren. Historisch gezien is dat ook het meest logisch voor de Oekraïners. Als we ze vragen lid te worden, dan zouden we ze eenzijdig vra gen om te kiezen voor Europa. Maar dat doen we dus niet." „Ik vind wel dat de tegenstanders met argumenten moeten komen waar dit verdrag over gaat. Want met de argumenten die ze nu noe men, ben ik het eens! Ik ben óók tegen toetreding van Oekraïne bij de EU. Ik ben óók tegen het garan deren van de veiligheid in dat land. Ik ben óók tegen extra geld naar Oekraïne. Daar kan Neder land ook allemaal een veto over uitspreken. Dus als we het daar over eens zijn en je ziet dat het verdrag daar niet over gaat, waar om ben je dan tegen? Waarom kunnen we niet schouder aan schouder staan met het volk in Oekraïne dat ook een stabieler land wil?" „Het is duidelijk dat Rusland te gen dit associatieakkoord is. Die willen dat Oekraïne een keuze maakt alleen voor Rusland. Ik vind dat Oekraïne een keuze moet kunnen maken én voor Rusland én voor Europa. Dus als er een 'nee' komt in Nederland, zal dat in Moskou worden gezien als steun voor hun positie. Wij moe ten Moskou niet tegemoetkomen. We moeten juist benadrukken dat Oekraïne met zowel de EU als met Rusland een goede relatie moet hebben." Autohandelaar Klaas Haisch (56) en zijn vrouw Ingrid (56) wil len 'koste wat kost' we ten wie het op hen heeft gemunt en waarom. Daarom loven ze zo'n fors bedrag uit. Want Klaas Haisch heeft er weinig vertrou wen in dat de politie de zaak op lost. „De recherche heeft grondig technisch onderzoek gedaan in mijn huis, daar niet van. Maar ik was niet blij dat ze in de media vertelde dat ik niet echt aan het onderzoek meewerk. Dat doe ik wel." 'Geen benul' Het echtpaar zegt geen flauw be nul te hebben wie de granaat heeft afgeschoten. Dat gebeurde om 5.03 uur in de nacht van 6 op 7 februari. „Ik kan me niet voorstel len dat iemand dit doet, omdat hij vindt dat ik een slechte auto heb verkocht", zegt Haisch. Volgens de autohandelaar denkt de recherche dat hij wel meer weet over de aan slag. „Maar dat is niet zo. Met deze beloning wil ik aantonen dat ik echt niet weet waar dit vandaan komt." Ingrid Haisch zegt dat op het mo ment van de aanslag 'zeker drie engeltjes op onze schouders heb ben gezeten.' Die nacht sliep klein zoon Ravi bij opa op een slaapka mer op de eerste verdieping. „Er was een enorme knal en ineens lag al het pleisterwerk van het pla fond op de lakens", verhaalt Haisch. „Ergens tussen het pla fond van de kamer en de vliering is de granaat binnengekomen. De puinhoop was enorm. Een tweede granaat ketste af en is niet ont ploft. Dat projectiel heeft de re cherche teruggevonden." De gra naten zijn zeer waarschijnlijk van af de nabijgelegen snelweg afge vuurd. Dat niemand gewond raakte, is volgens het echtpaar een wonder. De gebruikte granaten kunnen pantservoertuigen opblazen, maar de constructie van de woning bleef intact. „Dat komt volgens de recherche waarschijnlijk omdat het een houten gebouw is waaruit de drukgolf kon ontsnappen." Carnaval Een geluk bij een ongeluk is vol gens het echtpaar dat er niet meer kleinkinderen logeerden. „Het was carnaval. Voor hetzelfde geld lagen hier vier of vijf kleinkinde ren te slapen!" Haisch vindt zichzelf geen flauw type, maakte naar eigen zeg gen al heel wat mee en is iemand 'die problemen doorgaans zelf op lost'. Maar deze aanslag op zijn ge zin hakt er diep in. De enige in de woning die helemaal niets van het geweldsincident heeft meege kregen, is de kleine Ravi. Ingrid: „Die sliep er gelukkig gewoon doorheen." Haisch hoopt dat mensen die meer weten over het misdrijf zich melden bij zijn advocaat Eric Tho mas in Breda of bij de politie. De recherche laat weten dat de aanslag in onderzoek is 'maar niet meer de hoogste prioriteit heeft' omdat Haisch 'niet echt mee werkt'. Dat het slachtoffer een be loning uitlooft, 'moet hij zelf we ten', zegt politiewoordvoerster Mi reille Aalders. „Maar het is best las tig. Hoe hoger de beloning, hoe hoger het risico dat er mensen ko men met foute informatie die al leen uit zijn op de beloning." ZATERDAG 2 APRIL 2016 Minister-president Rutte voor het Torentje: „Ik zou graag van de tegenstan ders willen weten waarom ze tegen zijn." foto Robin Utrecht Maar Brussel wil Oekraïne meer in de Europese invloedssfeer. Roepen de tegenstanders angstbeel den op dan? Roept het kabinet angstbeelden op door te stellen dat Poetin de cham pagne ontkurkt bij een 'nee'? door Hessel de Ree De slachtoffers van de aanslag met een antitankgranaat op industrie terrein De Linie in Bergen op Zoom loven 50.000 euro uit voor de tip die leidt naar de uitvoer ders) én opdrachtgevers(s) van het misdrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15