.4 A PORTRET 13 Or Op tafel ligt een meetlint. Er naast, een flesje water. Ma ria Wattel staat op om iets te drinken te halen voor het bezoek. Zoals ze daar loopt met haar 1.84 meter, soepeitjes, één bonk spie ren, heeft de Zeeuwse bodybuildster (36) wel iets weg van een zwarte pan ter. Ze verontschuldigt zich. Veel an ders dan water, koffie en thee is er niet te drinken in huis. „Ik moet letten op wat ik eet en drink", zegt het extreme muscle model met gevoel voor understa tement. Om 11.30 uur is haar volgende eetmoment: 90 gram gekookte rijst, 250 gram kipfilet en 10 groene asper ges. Een vetpercentage van 6 procent krijg je niet cadeau, zoveel is duidelijk. „Hier in het dorp ben ik gewoon Zeeuw onder de Zeeuwen. Daarbuiten ben ik bekend bij bijna iedereen in de fitnesswereld die affiniteit heeft met bodybuilding voor dames, wereldwijd. Mijn adres en mijn telefoonnummer scherm ik zo veel mogelijk af, anders zou ik 24 uur per dag bezig zijn om te reageren op fans en andere mensen die mij benaderen. Soms komen ze er toch doorheen. Er is wel eens een verjaar dagscadeau voor me afgegeven hier. Er belt wel eens een onbekende. Ik neem nooit zomaar mijn telefoon op. Op Facebook zet ik de online chat uit, an ders stromen gelijk de chataanvragen binnen." „Ze willen weten hoe het gaat, wat mijn fitnessdoel is, of mijn biceps al groter zijn geworden. Allerlei vragen die rechtstreeks met de sport te maken hebben. Of met fantasieën over grote en gespierde vrouwen. Er is een be hoorlijke groep mannen die liefhebber is van gespierde vrouwen. Je krijgt fo to's van mannen met ontblote lijven die zichzelf aanprijzen, huwelijksaan zoeken, berichtjes van mannen die vra gen om je gebruikte sportschoenen, T-shirts of noem maar op. „Ik reageer alleen als het zakelijk inte ressant is. Zo heb ik een keer een op dracht gehad voor een soort beeldver haal, waarvoor ik met de opdrachtge ver op de foto moest. Dat wordt dan ge woon betaald, zoals ander modellen werk. Ik ben het gezicht van Bella Beast, een kledinglijn voor sportende dames, daar krijg ik soms kleding van. 'Mijn privéaccount heeft zo'n 10.000 volgers. Daar zitten nogal wat fans onder. Op mijn andere heb ik er 6000' Fans doneren wel eens omdat ze me graag op het podium zien. Verder be staat mijn inkomen uit modellenwerk in de sportwereld. Ik sta te boek als ex treme muscle model. Binnen de bodybuil ding zit ik in de categorie Women's Physique. Dat is in Europa de zwaarst bespierde klasse. Vandaar: extreem ge spierd model. Een elitegroep onder de modellen. We zijn met zo weinig, dat je al vrij snel wordt opgemerkt via so cial media en aanvragen krijgt van foto grafen om een fotoshoot te mogen doen. Een tijdje geleden is Klokhuis langsgeweest om opnamen te maken. „Er wordt nogal eens de spot mee ge dreven in de media. Aan dat soort pro gramma's doe ik niet mee. Ze nemen altijd de extreme gevallen, vrouwen die erg vermannelijkt zijn. Dat zou dan bodybuilding voor vrouwen zijn? Niet, dus. In bikinifitness bijvoorbeeld gaat het meer om algemeen aanvaarde schoonheidsidealen." „Voor mij zijn social media puur zake lijk van belang om te laten zien waar ik mee bezig ben en wat ik bereik en om te zorgen dat mensen uit de sportwe reld me kunnen vinden. Veel van mijn opdrachtgevers, van gewone foto- en fitness-shoots tot tv en film, komen uit het buitenland. Nederland is te klein voor deze markt, de extreme muscle models. Ik heb een website, zo dat mensen mij makkelijk kunnen vin den. Er staan foto's op, maar eigenlijk doe ik er weinig mee. Veel belangrijker is Instagram, waar ik zo'n tweedui zend volgers heb, en Facebook. Mijn privéaccount heeft zo'n tienduizend volgers. Daar zitten nogal wat fans on der, die ik naar mijn zakelijke FB-ac- count probeer te krijgen. Dat account heeft zesduizend volgers. „Niet iedereen. Op een gegeven mo ment kreeg ik een Facebookpagina on der ogen vol bewerkte foto's van mij. Onthoofd, met messen in mijn lijf, on der het bloed. Daar schrik je wel van. Ik heb het bij Facebook aangegeven. Reactie: hier is niets mis mee. En dan teksten als: 'Als ik je tegenkom, ver kracht ik je'. Vrij heftig. Het zijn extre me gevallen, maar zo zijn er wel meer. Ik leg het maar naast me neer; hoe meer je reageert, hoe leuker de haters het vinden. Het zijn over het algemeen mensen die geen aandacht van me heb ben gekregen op het moment dat ze er om vroegen. Sorry, ik heb gewoon geen tijd om iedereen aandacht te ge ven. Bovendien: ik mag zelf kiezen met wie ik omga." „Als ze slank is, zo tussen de 20 en 25 procent. Off season, dus als ik niet voor een wedstrijd train, zit ik op 11 procent bij een gewicht van 90 kilo. Ik heb ook op 14 gezeten, maar toen vond ik me zelf wel heel erg vet. Op een wedstrijd wil ik 80 kilo wegen bij een vetpercen tage van 6." „Een internationale wedstrijd die heel belangrijk is voor mij. Als het goed gaat, krijg ik een procard. Daarmee kun je meedoen aan bodybuilderswed- strijden in Amerika." „Dit is het. Als ik eens naar vrienden ga, draait ook alles om sport. Praten over wie wat heeft gewonnen, video's maken in de sportschool. Mijn leven bestaat uit trainen. Elke dag is een uit daging: kan ik nóg een beetje verder ko men? Bodybuilding is steeds je grens verleggen, er nét een beetje overheen gaan. Twee keer per jaar heb ik een wedstrijd en daar werk ik minstens vier maanden naartoe. Voor de wed strijd van eind september ben ik in de cember begonnen. Alles draait om trai nen. Mijn vriend is ook bodybuilder. Maandelijks geven we rond de 800 eu ro uit aan eten en circa 200 euro aan supplementen. Een coach kost gemid deld 200 euro per maand. Reizen naar het buitenland en het inschrijfgeld voor wedstrijden komt ook voor eigen rekening. En dan is er nog je kleding." Ze opent de prijzenkast, een van de weinige meubelen in de spaarzaam in gerichte woning, en pakt een roze fou- draal met zwart kant. Erin zit een showbikini: geheel bezet met roze Swarovski-kristallen. Op maat ge maakt, met bijpassende juwelen. Een nieuwe is onderweg, voor de Neder landse Kampioenschappen op 24 april. „Dat hoort er allemaal bij. Flesjes nagel lak. Want ik ga nooit het podium op zonder nagellak. Een spuitbus Pro Tan Competition Colour, een natuurlijke bruiner waarmee je een paar dagen voor de wedstrijd begint. En dan op de dag zelf weer een ander middel, waar mee je een heel dikke, donkere laag aanbrengt. Omdat je onder de spot lights anders net een spook lijkt. Daar- 'Als je het onderhoudt kun je tegen de zestig lopen en eruit zien of je 45 bent. Dat vind ik gewoon schitterend' overheen komt nog een 'muscle juice' of'glaze', om de vormen te accentue ren." „Ik was 19 toen een vriendin me vroeg mee te gaan naar de sportschool. Het was liefde op het eerste gezicht. Ik kan heel fanatiek zijn en deed vechtsport. Ik dacht: als ik nou sterker word, kan ik nog beter vechten, misschien wed strijden gaan doen. Dat was mijn dri ve. Harder trappen, beter vechten. En toen bleek ik het shapen van mijn lijf hartstikke leuk te vinden. Echt een ont dekking: dat je door gerichte training je uiterlijk ingrijpend kunt verande ren." „Ik ben nu psychisch wel zo ver dat ik zeg: je moet bepaalde dingen in het le ven aanvaarden. Als het door omstan digheden zo zou zijn, kan ik daarmee omgaan. Maar liefst niet. Ik heb er veel voor over om in elk geval móói oud te worden. Het is mijn werk, alleen daar om al. Bovendien stel ik hoge eisen aan mijn uiterlijk. Mede daarom heb ik voor bodybuilding gekozen." „Bij bodybuilding voor dames is het een pluspunt als je wat ouder bent. Er zijn meerdere profdames die tot hun vijftigste nog wedstrijden doen. Na de overgang verandert de verhouding tus sen oestrogeen en testosteron in je bloed. Je kunt dan, net als mannen, makkelijker spierweefsel aanmaken. Bovendien wordt je huid dunner. Je ziet de spieren beter liggen. Wij zeg gen dan: je spierkwaliteit neemt toe. Ik kan nog wel even doorgaan. Als je het onderhoudt kun je nog tegen de zestig lopen en eruit zien of je 45 bent. Dat vind ik gewoon schitterend. Maar je moet wel heel veel opgeven om er zo uit te blijven zien. Dat zijn nou de keu zes die je in je leven maakt." MARIA CAROLIEN WATTEL ZATERDAG 2 APRIL 2016 door Ondine van der Vleuten Ik kan niet zeggen dat ik in Zeeland veel over je hoor. Hoe bekend is Maria Caro- lien Wattel nu eigenlijk? Wat willen die mensen van je? Ga je daar op in? Bodybuilding en vrouwen, dat is een in- koppertje... Hoe promoot je jezelf? ledereen houdt van Maria. Wat is nou een normaal vetpercentage voor een vrouw? Waar werk je nu naartoe? Dit is wat je doet? Geen baan erbij? So ciaal leven? Ik zie minstens negen bokalen, een stuk of wat medailles, showbikini's en een hele boel make-up. Wat doet die in de prijzen kast? Hoe ben je hier in gerold? En als je daarmee op zou houden? Zie je jezelf ooit nog als normale, oudere vrouw met iets te veel vet op het lijf? En wanneer stopt het? Extreme muscle model Maria Carolien Wat tel (29-03-1980, Goes) woont in Gapinge. Na de mavo kwam ze in de wereld van het bodybuilden voor vrouwen, waarin ze al snel successen boekte: 2012: 7e plaats Arnold Classics 2014: Loaded cup Denemarken 3e plaats Fe male bodybuilding en Nederlands kam pioen. 2015: Europees kampioenschap, 4e plaats. Als fitness-fotomodel leeft ze voor haar sport. Vriend Theo van de Gruiter begrijpt dat: ook hij staat als bodybuilder op het po dium. Haar thuisbasis is All Sports Body Gym in Middelburg. Facebook: Maria Carolien Wattel. www.mariawattel.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13