Een feest voor egyptologen, een zegen voor het geplaagde Egypte 8 NIEUWS Het zou de grootste archeologische vondst van onze tijd kunnen worden, de twee verborgen kamers in het graf van Toetanchamon. - Miljoenen toeris ten hebben er gestaan. Dui zenden archeo logen en ande re wetenschap pers deden er onderzoek. Elk de tail in de grafkamer van Toetan chamon, de grootste archeologi sche vondst uit de geschiedenis, onderzochten ze minutieus. Maar een meter verderop, aan de andere kant van een beschilderde muur, lag al die jaren een misschien nog wel grotere schat: twee verborgen 'Een ruimte, volstrekt onaangeroerd en misschien wel vol schatten en geheimen' kamers met nog onbekende in houd. 3.300 jaar lang bleef hun be staan een geheim - tot nu. „Het is buitengewoon, een ge weldige vondst", zegt archeoloog Jorrit Kelder, verbonden aan de Universiteit Leiden. „Een ruimte waar drie millennia lang geen mens is geweest, terwijl de hele wereld er langs liep. Een tijdcapsu- le. Volstrekt onaangeroerd, mis schien wel vol schatten en gehei men. Ik kan niet wachten tot we meer horen. Wetenschappers blij ven meestal rustig, maar dit is bij zonder opwindend." Zo groot als de opwinding nu is, zo groot was de scepsis een half nen vallen. Kaper: „Het zou dom zijn om nu met draaiende came ra's naar binnen te stormen. Er moet eerst een plan komen, dat be gint met het boren van een klein gaatje, waardoor we naar binnen kunnen kijken - en luchtmon sters kunnen nemen. Want we kunnen lucht van 3.300 jaar oud bestuderen! Toen het graf van Toe tanchamon werd gevonden, een eeuw geleden, hadden we daar de middelen nog niet voor. Nu wel." De angst is dat het zo geplaag de Egypte, wanhopig op zoek naar goed nieuws en bang voor plunde raars, te snel zal gaan. Dat weten- 'Ontdekker Reeves is ervan overtuigd dat de ruimtes het graf zijn van koningin Nefertiti' schappers al op korte termijn de ruimte betreden, zonder goede voorbereiding en apparatuur. „Ik ben er niet bang voor", zegt Ka per. „De huidige minister van cul tuur gaat zeer behoedzaam te werk. En ik denk dat ze het ook wel mooi vinden, die kleine stap jes: het levert elke keer weer nieuws op. Vandaag zal de hele wereld horen wat voor ruimtes er precies zijn. Dat wordt een pers conferentie die elke tv-zender in de wereld gaat halen. En over een tijdje horen we dan weer de eer ste feiten over wat er ligt. Een be tere pr-campagne voor Egypte kan ik niet bedenken." jaar geleden, toen de Britse onderzoeker Nicholas Reeves zijn ontdekking bekendmaakte. Ree ves, een freelance on derzoeker die publici teit nodig heeft om zijn werk te kunnen doen, roept wel vaker iets. Dit zou wel weer de zoveelste zogenaam de 'superontdekking' zijn, was de algemene reactie - nog eens opge pompt door de Egyptische overheid, die het toerisme ziet instorten door oorlog en terreur, en hard op zoek is naar verhalen om weer wat toeristen naar de Vallei der Koningen te lokken. „Eerlijk is eerlijk: Reeves heeft ons allemaal verrast", zegt Olaf Kaper, hoogleraar egyptologie aan de Universi teit Leiden. Want uitvoerige scans van de ruimte toonden aan dat achter de beschilderde mu ren van de grafkamer wel degelijk twee verborgen ruimtes bestaan. Die ons misschien wel veel meer gaan vertellen over Toetancha mon, de legendarische kindfarao die al op zijn negentiende over leed. Kaper: „We weten nog zo veel niet over hem. Zijn konings kronen zijn nooit gevonden, over zijn familie is weinig bekend - we weten niet eens wie zijn moeder was. Ik hoop vu rig dat we nu meer over hem gaan leren." Ontdekker Reeves gaat inmiddels nog verder: hij is ervan overtuigd dat de ver borgen ruimtes het graf zijn van konin gin Nefertiti, de beroem de stiefmoeder van Toetanchamon, wier grafkamer nooit is gevonden. Een graf waar de Brit al een leven lang naar zoekt. Maar de kans is klein, zegt Ka per. „Het is wish- ful thinking. Ree ves is geobsedeerd door Nefertiti, hij schiet door. Jammer, want hij heeft een ont dekking gedaan waar hij de rest van zijn leven trots op mag zijn." Wat we dan wél gaan vinden? De eerste scans van de ruimte duidden op metaal en organisch materi aal. Gouden maskers dus, en mummies? Of een bei tel en een dode vleermuis? Kelder: „Het kan best zo zijn dat het graf van Toetanchamon nog niet af was toen hij plotseling stierf, dat deze ruimtes gewoon nog maar half gegraven waren, en daarom afgesloten. Maar ik ben hoopvol - de ruimte is 3.300 jaar geleden verzegeld, en dat was vast niet voor niets." Daar zullen we in elk geval nog even geduld voor moeten hebben. rant het openen van de kamers is een extreem lastige klus, die met de grootste voorzichtig heid moet worden uit gevoerd. Als weten schappers meteen naar binnen stormen, zouden sommige din gen - bijvoorbeeld tex tiel - van pure ouder dom uit elkaar kun- Aan de andere kant van een beschilderde muur liggen twee verborgen kamers met nog onbekende inhoud. 3.300 jaar lang bleef hun bestaan een geheim. Foto onder: een buste van Nefertiti. 'Gouden maskers of een beitel en een vleermuis' door Peter Groenendijk Jorrit Kelder archeoloog Olaf Kaper hoogleraar egyptologie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8