Terneuzen doet proef met winkel-horecacombinatie SchipPer ...i.ll'lH»0''' Leerlingenaantallen blijven dalen ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Babygebaren beter leren begrijpen Hulst wacht minste veranderingen, Terneuzen en Sluis voeren actiever beleid om te komen tot scholenfusies. In Zeeuws-Vlaanderen zijn de laatste jaren tal van ba sisscholen gesloten. Dor pen als Zandstraat, Terho le, Waterlandkerkje, Hoofd plaat, Retranchement en Zuiddorpe moeten het zelfs zon der basisonderwijs doen. De stoe lendans, als je daar oneerbiedig van mag spreken, is nog lang niet voorbij. De leerlingenaantallen blijven afnemen. Tegelijkertijd wordt ge streefd naar vernieuwing in het onderwijs, door de oprichting van integrale kindcentra. In dat licht is onderzoek gedaan naar toekomsti ge kindvoorzieningen in Zeeuws- Vlaanderen. De gemeente Hulst heeft het stuk gepubliceerd. Opval lend, want juist in de gemeente Hulst gaat het minst veranderen, als de eerste voortekenen niet be driegen. Hulst wil, als het een beetje kan, in elke kern een basisschool hou den. Nu zijn er nog veertien scho len in tien kernen. Dat lijkt zo te blijven. Het voortbestaan van De Heidepoort in Heikant stond vo rig jaar nog nadrukkelijk ter dis cussie. Scholengroep Persecto zin speelde op sluiting. „Dat is van de baan", kon wethouder Frank van Driessche tot zijn vreugde woens dagavond meedelen in de raads commissie samenleving. Twee an dere scholen, in Nieuw Namen en Hengstdijk, dreigen (op termijn) onder het minimumaantal van 23 leerlingen te komen, maar volgens Van Driessche is dat allerminst ze ker. Hij gaat met de Hulster ge meenteraad voor behoud. In Terneuzen ligt dat anders. Uit de notitie over kindvoorzieningen blijkt dat er nog veranderingen aan komen. In Hoek wordt gespro ken over fusie van de twee basis scholen. De grootste verandering hangt in de lucht voor de drie scholen die nu nog in de Terneu- zense wijk Zeldenrust zijn geves tigd: De Geule (rooms-katholiek), De Hille (protestants-christelijk) en De Meerpaal (openbaar). De leegstand in die scholen loopt de komende jaren op. Momenteel wordt er gewerkt aan een 'geza menlijk eindperspectief, heet het, waarbij als mogelijk eindresultaat wordt genoemd: doorontwikke- In de Terneuzense wijk Zeldenrust moet iets gebeuren. Daar dreigt veel leegstand in de drie bestaande scholen. ling naar één integraal kindcen trum. Extra aandacht wordt gege ven aan de verschillende achter gronden van de scholen. Ook de scholenkaart in de ge meente Sluis gaat veranderen. In Schoondijke bestaat het voorne men de twee nog bestaande basis scholen per 1 augustus dit jaar te laten fuseren. Hetzelfde geldt voor het stadje Sluis. Zover is het in IJ- zendijke nog lang niet, blijkt uit de notitie. Scholengroep Scoba, die in IJzendijke de rooms-katho- lieke school Molenbolwerk heeft, vindt dat er iets te kiezen moet blijven. Ouders kunnen er nu ook kiezen voor de openbare school De Schuttershoek. De grootste verandering zit in Sluis, aan de kust, in de penDe school in Nieuwvliet fuseert 1 au gustus dit jaar met de school in Zuidzande. De Escalda-scholen- groep wil daarna verdergaan, door de fusieschool in Zuidzande met die in Cadzand samen te voegen tot één kustschool op een centrale locatie. Nog dit jaar wordt daar een besluit over verwacht. In 2018 zou de kustschool dan een feit moeten zijn. Uitgangspunt is dat de regels van de Drank- en Horecawet wat wor den versoepeld om het mogelijk te maken dat in bijvoorbeeld een kledingzaak een consumptie wordt aangeboden en dat in een horeca-etablissement kunstwer ken en servies wordt verkocht. Volgens de wet mag dat nu niet. Wethouder Jack Begijn (mid den- en kleinbedrijf): „Er zijn nog veel meer situaties en combi naties te bedenken die niet meer lijken te passen in de huidige maatschappelijke omstandighe den. Ondernemers voelen zich hierdoor beperkt, omdat ze de consument een totaalbeleving willen bieden. Dus niet alleen boodschappen doen, maar ook iets extra's zoals een tentoonstel ling, een kop koffie of een glas wijn. De klant wordt steeds meer Resultaat experiment kan zijn dat strenge regels Drank- en Horecawet worden versoepeld. gezien als gast. En die wil men aan zich binden met een stukje verwennerij of beleving. En ik be nadruk het nog eens: de klant, de consument, vraagt om beleving." Per deelnemende gemeente mogen 25 ondernemers aan het experiment, dat loopt van van daag tot volgend jaar 1 april, mee doen. In Terneuzen meldden zich drie horeca-ondernemers en twee winkeliers. Begijn: „Ik hoop dat dat op het laatste moment nog verandert, want als meer on dernemers meedoen, hebben we ook een beter beeld van het ef fect van de combinaties. Ik denk dat sommige ondernemers, die nu bijvoorbeeld al een kopje kof fie schenken, bang zijn dat we ze in een later stadium strenger aan pakken. Maar dat is dus absoluut niet de bedoeling." TERNEUZEN. In de bibliotheken van Terneuzen, Hulst en Oost burg worden workshops over ba bygebaren gegeven. Birgit van Sab- ben van kindercentrum Rupsje Nooitgenoeg is docent babygeba ren en leert ouders mét hun kind wat kindergebaren kunnen bete kenen. Op 6 april wordt de work shop in Terneuzen gehouden, op 13 april in Hulst en op 20 april in Oostburg. Toegang is gratis en op geven kan via de website www.bi- bliotheekzeeuwsvlaanderen.nl VRIJDAG 1 APRIL 2016 Stoelendans scholen gaat door Leerlingen van de Heidepoort in Heikant voerden april vorig jaar actie voor behoud van hun school, met succes, naar nu blijkt, archieffoto Peter Nicolai door Harmen van der Werf HULST TERNEUZEN SLUIS door Wout Bareman TERNEUZEN. Horecaondernemers en winkeliers in Terneuzen kun nen zich vandaag nog aanmelden voor een combinatie van detail handel en horeca. Het gaat om een landelijk experiment, waaraan behalve Terneuzen nog veertig ge meenten in het land deelnemen. www.SchipperGroep.nl Accountants Fiscaal Corporate Finance Pensioen Personeel Organisatie te®, ViwIoï óéie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 83