Een kijkje in de keuken ANWB-leden: Louisse beste Zeeuwse garage Weg werkgelegenheid Haken Bressiaanders voelen zich 2 ZEELAND 'Wat blijft er nog over?', vragen bewoners zich af 'Schoonmaakwerk in vakantiehuisjes en horecabaantjes.' COMMENTAAR Elke keer als een groot bedrijf of een instelling vertrekt, blijft Zeeland vertwijfeld achter. Nu is het rederij Vroon. Dit wereldwijd opererende bedrijf heeft nog een restje activiteiten in Breskens en Terneuzen. Vroon he velt het werk over naar Breda. Er is nog even gedacht aan nieuwbouw te Terneuzen, maar dat paste uiteindelijk niet in de plannen. Dus is het einde verhaal voor de twee Zeeuws-Vlaamse kantoren. Vroon valt weinig te verwijten. De rederij met een paar honderd zeeschepen in de vaart is het bewijs dat op Zeeuwse bodem in drukwekkende bedrijven kunnen ontstaan. Het is een wondertje dat zo'n kolos hier nog zo lang is gebleven. Maar het vertrek is wel zuur. Om te beginnen voor de werknemers. Die worden voor het blok gezet. Verder vestigt deze verhuizing de aandacht op de beperkingen van de Zeeuwse arbeidsmarkt. Bedrij ven vertrekken hier mede omdat ze elders gemakkelijker aan goed opgeleid personeel kunnen ko men. Aan die handicap moet Zeeland dringend wat doen. Hulp van Den Haag zou daarbij wel op z'n plaats zijn. Maar dat deze provincie bewegingen als die van Vroon kan tegenhouden met in vesteringen in het onderwijs, is zeer onwaarschijnlijk. Vertrek van Vroon vestigt de aandacht op Zeeuwse beperkingen WEMELDINGE. Even rondstruinen door de verbouwde feestzaal. Via de kinderspeelkamer naar de nieuw aangebouwde brasserie. En natuurlijk even een kijkje nemen in de nieuwe keuken. Vele bezoekers maakten giste ren van de gelegenheid gebruik om de vernieuwde Gasterij Schou dee in Wemeldinge te bezoeken. Na drie maanden (ver)bouwen gaat de gasterij vandaag open voor het publiek. Gisteren hielden eige naren Andrea en Emanuel Dekker een drukbezocht open huis. „We zijn heel blij met het resultaat", al dus Andrea Dekker. „Het is gewor den zoals we het hebben wilden." Het resultaat van de verbou wing is een lichtere feest- en ver gaderzaal met daarnaast een nieu we brasserie. „We hebben vorig weekeinde al stiekem proefge draaid", bekent gastheer Martin Gunst. „Met een brunch voor hon derd gasten van de naastgelegen camping Linda en veertig man in de brasserie." Almanak Die Kloetingse is sinds kort verslin gerd aan haken. Elk vrij uurtje wordt het werkje ter hand genomen en dat heeft al een fraaie omslagdoek opgele verd. Een tweede is momenteel in de maak, met het oog op het voorjaar een iets lichtere. Met enige regelmaat brengt de postbode pakjes met wol, want het gaat hard met het materi aal. „Ik wou dat ik dat haakwerkje was", verzuchtte haar echtgenoot, als stille hint voor ook een beetje aan dacht. „Kijk eens, hij verandert van kleur", reageerde zij trots en toonde het resultaat. Maar haar man luister de al niet meer. Afgehaakt. Doorstart voor Van der Hooft Van der Hooft uitvaartzorg in 's-Gravenpolder maakt een doorstart. Twee werk nemers, uitvaartverzorgers Peter van der Ree en Johan Krijger, zetten het bedrijf in afgeslankte vorm voort. „De vertrouwde gezichten blijven", zegt Johan Krij ger. Voor de klanten zal er niets veranderen. Het be drijf houdt dezelfde con tactgegevens en blijft wer ken vanuit het uitvaartcen trum aan de Schoorkens- zandweg in 's-Gravenpol- der. Van der Hooft uitvaart zorg ging onlangs failliet. Keurmerk voor Goese Golfschool De Goese Golfschool heeft het predikaat PGA erkende Golfschool ontvangen. De professionals Jelle Tarnóczy, Raymond Stoop en Rinus van Blankers ont vingen het bijbehorende schild van PGA (Professio nal Golfers Associatie) Hol land van bestuurslid Jim van Heuven. Van Heuven: „PGA Holland wil graag sa men met golfscholen de golfsport in Nederland naar een hoger niveau brengen." Kunstenaars gezocht Cultuurfestival Oeljebroel- je zoekt amateurkunste naars. Tijdens het festival op 4 september in Fort El- lewoutsdijk wordt een kunstmarkt gehouden waar Zeeuwse amateurs een kraampje kunnen be zetten. Daarnaast is er live muziek. Kunstenaars die mee wil len doen kunnen zich voor 30 april melden via werkgroepbeeldende- kunst@gmail.com t.a.v. Ar jen Pouwer. Mogelijk vervolg Politiek Actief De tweede lichting deelne mers aan de cursus Politiek Actief krijgt dinsdag 5 april een certificaat uitgereikt. Dat gebeurt voorafgaand aan de gemeenteraadsver gadering in het Kapelse ge meentehuis. Burgemeester Anton Stapelkamp zal de documenten overhandigen aan de 29 cursisten. Bij vol doende animo komt er mo gelijk een derde cursus. Voor aanmeldingen kan men terecht bij de griffier, mevrouw J. Chamalaun (j.chamalaun@kapelle.nl). Het zal wennen zijn, Breskens zonder rederij Vroon. Natuur lijk, het vertrek van tientallen banen uit het dorp doet pijn. Wat misschien nog wel dieper snijdt, is het besef dat wéér een stukje identiteit van het kust dorp verloren gaat. Drie specifieke kenmerken van Breskens? Visserij, Vroon en de vuurtoren. Het is maar goed dat die laatste dankzij een burger initiatief onlangs behouden is, beseffen ze in het kustdorp. Want de gemeente Sluis en de provincie mogen grote plannen hebben om de visserij in Bres kens weer een prominente plek te geven, de inwoners moeten het eerst zien voordat ze het gelo ven. De teloorgang van de vis sersvloot - er zijn nog maar vier BR-kotters - raakt het dorp. Daar komt nu, met het vertrek van Vroon naar Breda, een nieuwe te genvaller bovenop. „Dit is een enorme aderla ting", zegt voorzitter Lucien van de Broecke van Bedrijfs Belan gen Vereniging Breskens. Win kels en horeca gaan volgens hem veel omzet missen. „Werkne mers van Vroon gaan tussendoor een broodje halen, koffie drin ken op het terras, boodschappen doen. En als de directie gasten had, gingen ze met een man of tien uit eten in een restaurant. Dat tikt lekker aan, hoor." Stiekem voelen veel dorpsbe woners zich in de steek gelaten door Vroon, denkt Van de Broecke. „Niemand durft dat hardop te zeggen. Je kunt ook niet in hun portemonnee kijken. Misschien kan het écht niet an ders." Van de Broecke, oud-raadslid, windt zich op over de 'lakse hou ding' van de gemeente Sluis. „Die heeft nooit z'n best gedaan een goede relatie met Vroon op te bouwen. Zo'n bedrijf, daar loop je toch een stapje harder voor? Maar bij de doop van sche pen zag je niemand van het ge- 'Jaren is er te weinig oog geweest voor de wensen van Vroon' meentebestuur. Volgens mij is er nooit goed naar hun wensen ge luisterd. En nu zeggen ze bij de gemeente dat er niks aan te doen is. Tja..." Rinus van Hootegem, die ruim veertig jaar bij Vroon werk te, kraakt dezelfde kritische noot, ook richting Terneuzen waar Vroon nieuwbouw zou ple gen. Tot Vroon in februari liet De bond trekt die conclusie op basis van de beoordelingen en commentaren die ANWB-leden het afgelopen jaar hebben gege ven op de ANWB Garagereviews- site. Aan de hand daarvan is per provincie een topdrie samenge steld. In Zeeland voert Louisse de ranglijst aan. Op de tweede plaats staat Pagee Banden in Krabbendijke. Als derde eindig de Garage Pieters in Waterland kerkje. De landelijke titel ging naar garagebedrijf Johan Olden- hage in Nieuw Vennep. De website ANWB Garagere- views is in april 2024 in het le ven geroepen. Deze geeft leden de mogelijkheid de garages op kwaliteit te vergelijken. In totaal zijn bijna 16.000 garages aange sloten bij de site, die inmiddels meer dan een miljoen keer is be zocht. Er zijn tienduizenden re- views geplaatst. De garages zijn beoordeeld aan de hand van vijf criteria: ver houding prijs/kwaliteit, de kwali teit van het geleverde werk, klantvriendelijkheid, afspraken nakomen en een duidelijke opga ve van kosten. Enkele genodigden in de nieuwe brasserie van Casterij Schoudee. Vanaf vandaag is het etablissement geopend voor het publiek, foto Marcelle Davidse door Willem Adriaansens Tip? redactie@pzc.nl 'S-CRAVENPOLDER GOES ELLEWOUTSDIJK KAPELLE Vertrek Vroon doet veel pijn door Martijn de Koning en Harmen van der Werf Lucien van de Broecke voorzitter NIEUWDORP. Autobedrijf Louisse in Nieuwdorp is volgens de ANWB het beste garagebedrijf van Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 78