Studenten willen weten: hoe gaat Europa alle crises op haar bord te lijf 6 NIEUWS „Alert ja, maar ga lekker op reis in Europa' Mark Rutte probeert in een discussie met studenten het Amerikaanse beeld van een aftakelend Europa te corrigeren. Paniek om tol bij transporteurs Rechter hoort Marlies Dekker Onno Hoes gaat COA bijstaan Service Service BRUSSEL. Ruim een week na de aanslagen in Brussel staat ruim tachtig procent van de hotelkamers in de Belgische hoofdstad leeg. De Brusselse hotelvereniging BHA vraagt om maatregelen om te voor komen dat duizenden ba nen verloren gaan. Met Pa sen was de bezettingsgraad 18 procent, tegenover 73 pro cent een jaar eerder, aldus een woordvoerder. Is een vakantie naar Europa niet te gevaarlijk, vroeg de New York Times zich giste ren af. Voor Amerikaanse le zers die een vakantie ge pland hebben, zette de krant veiligheidstips op een rij als 'let in het openbaar vervoer en drukke plekken op een ontsnappingsroute' en 'zet de nummers van lo kale hulpdiensten in je tele foon'. Reisbranchevereni ging ANVR vindt de waar schuwing 'wat ver gaan'. Woordvoerder Mirjam Dres- mé: „Natuurlijk moeten rei zigers alert zijn, maar ga lek ker op reis in Europa." WASHINGTON. Dat Mark Rutte de baas van Nederland is doet er in het atrium van de School of Inter national Studies aan de American University niet zoveel toe. Als voorzitter van de Europese Unie willen de studenten vooral van hem weten hoe Europa de vele cri ses te lijf gaat. Er wordt gegrinnikt, als Rutte er nog even op wijst in zijn toe spraak: Nederland heeft de om vang van ongeveer twee keer New Jersey, een van de kleinste, meest geminachte van de 50 Amerikaan se staten. „Ik ben vooral gekomen omdat hij de voorzitter van de Eu ropese Unie is", zegt Maria Khalaf vanaf de eerste rij, waar ze de pre mier in de ogen kan kijken. Onder de indruk is ze niet van een internationale hotemetoot: twee weken geleden sprak de Ca nadese premier Trudeau nog op dezelfde plek, president Obama was er vorig jaar. Maria heeft vooral een prangen de vraag voor Mark Rutte: „Heeft Europa wel een samenhangend plan om de migratiecrisis op te los sen? Ik ben Syrisch, een vriend in Syrië wil uit wanhoop op zo'n ge vaarlijk bootje naar Europa stap pen." Het is wat ook studenten zon der persoonlijke band met de pro blemen willen weten: hoe gaat Eu ropa alle crises op haar bord te lijf? De stroom aan vluchtelingen, spanningen en anti-immigratiere- toriek, terrorisme, de mogelijke Brexit. Veel Amerikanen hebben de in druk dat het helemaal mis gaat in Europa. Er is nog een Griekse schuldencrisis, agressie uit Rus land: de New York Times vroeg zich eind vorig jaar al af of Europa 'het breekpunt' had bereikt en geeft reizigers inmiddels veilig heidstips mee. De Washington Post meldde dat Europa 'uiteen valt', haalt Mark Rutte aan. „Dat is niet de realiteit - maar helaas is dat hier de perceptie." Anne Shannon, een van de studen ten in de zaal, weet er alles van. Ze studeerde vorig jaar in Brussel en maakte mee hoe de stad eerder compleet op slot ging. „Mijn fami lie en vrienden flipten. Ze dach ten dat de hele stad opgeblazen zou worden, ofzo. Er is hier meer paniek dan in Europa, Amerikaan se media maken het sensationeler dan het is." Europa onderneemt actie. Stap voor stap, zoals Europa het altijd heeft opgelost, legt hij optimistisch uit Rutte probeert het beeld bij te stel len. Ja, er zijn uitdagingen, zegt hij, maar „het feit is: Europa onder neemt actie." Stap voor stap, zoals Europa haar problemen altijd heeft opgelost, legt hij optimis tisch uit. Hij pleit nog eens harts tochtelijk voor een handelsdeal met de VS, het TTIP-verdrag, om zowel de Europese als de Ameri kaanse welvaart en positie in de wereld te versterken. „De geschie denis leert dat handel voor vrede, veiligheid en welvaart zorgt." Eerstejaars Noah Levy heeft er alle vertrouwen in dat Europa zo'n toekomst tegemoet gaat. „Als wij Amerikanen een van de idiote Republikeinse presidentskandida ten kiezen (hij doelt op Donald Trump of Ted Cruz, red.), gaan wij juist op de rand van de af grond af." Vandaag gaat de tolheffing op Bel gische snelwegen in en de Europe se transportwereld is in rep en roer. Veel transporteurs hebben nog geen kilometerkastjes ontvan gen of de geleverde kastjes verto nen gebreken. De transporteurs krijgen vanaf vandaag een boete van 1.000 euro als ze zonder of met een niet-werkend kastje in België rijden. De International Road Transport Union (IRU) dreigt naar de Europese Commis sie te stappen als België niet per di rect maatregelen neemt. De Bel gische overheidsinstelling Viapass, die de invoering van de tolheffing coördineert, houdt strikt vast aan het plan. Modeontwerpster Marlies Dekkers moet zich vanochtend melden in de rechtbank. De Rotterdamse lin geriekoningin wordt onder ede ge hoord over de achtergronden van het faillissement van haar bedrijf in 2013. Het voorlopige getuigen verhoor is aangevraagd door vroe gere aandeelhouders en schuld eisers. Zij verloren miljoenen eu ro's als gevolg van de ondergang van het bedrijf, dat binnen enkele dagen een doorstart maakte. Op basis van het getuigenverhoor overwegen zij een civiele procedu re aan te spannen tegen de MD-groep, het bedrijf waarvan Marlies Dekkers nog altijd creatief directeur is. Onno Hoes begint 1 april tijdelijk als bestuurlijk adviseur bij het COA (Centraal Orgaan opvang asielzoekers). De voormalig burge meester van Maastricht gaat zich twee dagen per week bezighouden met het versterken van de relatie tussen het COA en onder meer ge meenten en provincies. Hoes heeft er zin in. „Ik ben blij dat ik de kans krijg een bijdrage aan dit in gewikkelde maatschappelijke dos sier te geven." Hoes stopte in juni vorig jaar als burgemeester in Maastricht, na vijfjaar. Hij stapte uiteindelijk op na een uitzending door omroep PowNed over een da te met een 21-jarige jongen, die hei melijk was gefilmd. NTERNATIONAl SCHOOL of INTERNATIONAL 'Europa valt heus niet uiteen' door Karlijn van Houwelingen BREDA Marlies Dekkers foto Dario Gargiulo Misja Alblas Ra ROTTERDAM 30 Advocaten krijgen geen hogere vergoeding als ze verdachten tijdens een politieverhoor bijstaan. Ze hadden een kort geding aangespannen tegen de Staat en dat verloren. „We verdienen tussen de 15 en de 30 euro per uur, maar een werkuur kost ons ongeveer 100 euro", zegt Thomas Felix, voorzitter van de Vereniging van Jonge Strafrechtadvocaten. DEN HAAG Mark Rutte als voorzitter van de EU in discussie met studenten over de crises in Europa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6