Nieuwste Samsung... Check! Supersnel 4G... Check! Dikke deal... Check! €46 NIEUWS 5 Ministerie VS waarschuwt lelijke toeristen DE GROOTSTE ERGERNISSEN... De ontwerpers wreven zich in de handen. Het zou niet lang meer duren voor de complete conser- venindustrie overstag was. Maar dat is nooit gebeurd. In de Nederlandse supermarktschappen is het i,2-open deksel nog steeds enkel te vinden op de potjes van HAK. De fabrikant en patenthou der, het Britse Crown Closures, be sloot onlangs om niet te investe ren in een nieuwe productielijn. Zoals het vaak gaat bij verpak kingen, legt gebruiksgemak het af tegen de extra kosten, verklaart Ten Klooster. „Dat is jammer ja, maar als ontwerper raak je eraan gewend. Verpakkingen maken is een strijd tussen de bescherming van het product, aandacht trekken in het schap, duurzaamheid, distri butiegemak en productiekosten." De productie gaat in zulke grote volumes, dat iedere tiende van een cent telt, legt hij uit. „Vroeger waren de randen van potdeksel- tjes verticaal. Om staalkosten te besparen, zijn ze steeds verder af gerond. Dat verkleint echter de grip, waardoor ze nog lastiger te 'Er zijn consumenten die klagen, maar niks extra willen betalen voor gebruiksgemak' openen zijn. Net als kroonkurken op bierflesjes; die kon je er vroe ger veel gemakkelijker met een an der flesje af ploppen. De plastic doppen op zuivel- en drankkarton nen zijn om diezelfde reden steeds platter gemaakt, waardoor ouderen en reumapatiënten meer moeite hebben ze los te draaien. En petflessen van 2 liter van som mige producenten zijn zo dun ge worden, dat je er amper frisdrank uit kunt schenken zonder te knoeien." Zijn persoonlijke grootst erger nis? De blisterverpakking; de hard- plastic 'blaar' om een computerka beltje of set scheermesjes, geplakt op een veel te groot stuk karton. Of de verpakkingsprof daar niks beters voor kan bedenken? Zeker wel; bijvoorbeeld perforatie randjes in het karton, zoals bij tan denborstels. „Maar sommige ver pakkingen zijn bewust lastig te openen. Dat beschermt winkeliers tegen diefstal." Overigens zijn fabrikanten vol gens Ten Klooster niet totaal onge voelig voor klachten. Vooral A-merken houden echt wel in de gaten waarover consumenten op internet klagen, en grijpen - net als HAK - regelmatig kansen om zich te onderscheiden met handi ge verpakkingen. Stonden gesneden kaasverpak kingen tien jaar geleden nog hoog in de irritatie-top to, de laatste ja ren duiken in de supermarktkoe- ling steeds meer (min of meer) hersluitbare enveloppen op. Het summum is misschien wel de Mil- nerverpakking, die Ten Klooster en Van Veen voor FrieslandCampi- na ontwierpen. Daar ging een hoop onderzoek aan vooraf. 150 mensen kregen een pakje in hun handen. In de manier waarop ze dat openden, bleek weinig logica te ontdekken: linksboven, rechtsonder, met de hele hand of twee vingers.uit eindelijk werd het een hersluit- baar deksel dat op alle vier de hoe ken dicht klikt. Dat pakte goed uit; bij de klantenservice van Mil- ner regende het complimenten, zegt Ten Klooster. „Maar het blijft een lastige afweging voor fabrikan ten. Er zijn ook veel consumenten die wel klagen, maar geen cent extra willen betalen voor meer ge bruiksgemak." Neem het strakke cellofaan om cd-roms, een ergernis die ieder een die vroeger wel eens een cd brandde zich levendig zal herinne ren. Echter vrij simpel op te los sen met een scheurstripje, zoals om theedoosjes. Kost 1 cent per doosje, rekent Ten Klooster voor, dus 10 cent per pak. „Inclusief be lasting en verwerking kom je uit op 20 cent - een prijsverschil waar voor consumenten de verpakking van een concurrent pakken." Een fabrikant moet het dus maar durven, investeren in een nieuwe productielijn. Dat Crown Closures dat voor het 1,2-open dek sel niet deed, heeft ook te maken met het feit dat de conserve op z'n retour is. „De dekselmarkt staat onder druk. Jongeren vinden pot ten ouderwets. Ze kopen liever een stazak, dat lijkt verser." In een poging bonen en peulvruchten hip te maken, is HAK ook overge stapt op de stazak. WASHINGTON. Sta je als Ameri kaan in de Verenigde Staten niet als bloedmooi te boek? Dan geldt dat waarschijnlijk ook als je op vakantie bent. Pas dus op voor mensen die plots interesse tonen: ze willen je wellicht oplichten. Dit merkwaardige advies richt te het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken aan studenten die hun lentevakan tie in het buitenland doorbren gen. „Geen 10 in de VS? Dan ook geen 10 in het buitenland. Pas op dat je er niet in wordt geluisd om dure drank voor an deren te kopen. Of erger, dat je wordt beroofd", schreef het bu reau van consulaire zaken van het ministerie. Het ministerie heeft het bericht verwijderd en excuses gemaakt, maar zei alleen te willen voorkomen dat Amerikanen worden opgelicht. Vodafone Power to you p.mnd. 2 jaar 3 GB Onbeperkt bellen/sms'en Inclusief Samsung Galaxy S7 t.w.v. €699 vodafone.nl/deal VRIJDAG 1 APRIL 2016 MILNE van verpakkingsprofessor Roland ten Klooster en zijn collega Ton van Veen van het Delftse productont werpbureau Plato: De blisterverpakking met een schaar of ander ge reedschap moet je behoorlijk kracht zetten om hem open te krij gen, met het risico dat je uitschiet') hebt een schaar of mes nodig om de folie om bijvoorbeeld een stukje kaas open te krijgen, en als die open is, heb je geen verpakking meer. Dan bederft het spul of droogt het snel uit') Conservenpot bloemvoeding scheuren niet open waar je dat ze scheuren, waardoor het poeder op de grond belandt in plaats van in de vaas') Roland ten Klooster (I) en Ton van Veen. foto Marco de Swart Roland ten Klooster hoogleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5