UNNENMl 5 EIGEN TUIN EERST De fruitschaal: in veel huishoudens dé vergaarbak voor losse frutsels en andere zooi. Daar zijn deze schalen toch veel te mooi voor? Waarom geen tuinschilderij met een brontosaurus of een uitvergrote schaamluis? Slimme tuintips van Romke van de Kaa Tuinexpert Romke van de kaa laat zijn licht schijnen over planten en artikelen die de tuincentra uitvliegen. Vandaag; het tuinschilderij. Stel: je bent uitgekeken op die lelijke schut ting van waaibomenhout. Of op die kale muur. Dan kun je twee dingen doen. Je kunt de zaak laten begroeien met klim planten, maar dat is een gedoe; klimro zen en clematis hechten zich niet spontaan aan muur of schutting. Je zult eerst draden moeten spannen of - nog meer werk - een frame van latwerk aan brengen. Je kunt ook kiezen voor edel kitsch: het tuinschilderij. Wie is gezegend met talent zou dat schilderij zelf kunnen maken. Hij zou de eerste niet zijn. Op het Griekse eiland Santo- rini zijn prachtige muurschilde ringen van le lies gevonden uit de Minoï- sche tijd en ook de Ro meinen ver sierden hun tuinen met de mooiste muurschilderingen vol wijnranken en vogels. Maar ja, wie heeft voldoende ta lent of genoeg geld om talent in te huren? schilderij, maar een poster. En dan nog niet eens een originele poster; als er bloemen op staan zijn dat blauweregens, klaprozen of zonnebloemen, en de die ren zijn altijd koeien of lammetjes. De meest avontuurlijke uitschieters zijn de roodborst en de eekhoorn. Of de boeddha, voor de spiritualiteit. Als er dan toch een schutting moet worden verfraaid, waarom dan geen brontosau rus of een honderd maal uitvergrote schaamluis? Ik noem maar wat. Nu even serieus: zo'n tuinposter wordt natuurlijk opgehangen door iemand die niet van een echte tuin houdt. Daar is niks mis mee. De een houdt van witlof en de ander van peultjes. Maar een groene tuin heeft grote voordelen, voor onszelf en voor ons nageslacht. beposterde schutting kun je met bezem en spons onderhouden, als je tenminste een afwasbare poster hebt gekocht. Maar in een tuin met echt groen is het 's zomers door verdamping aangenamer dan in de stenen tuin en onder een echte boom is het altijd een paar graden koeler dan onder een parasol. Planten vangen fijnstof uit de lucht en binden C02. En wat betreft dat nageslacht: kin deren die opgroeien in een stenen omge ving slikken vaker Ritalin dan kinderen die groot worden in het groen. Dus in het belang van de volksgezondheid: lie ver echte klaprozen dan klaprozen aan de tuinmuur. 1. Menu, €54,95 2. Bugatti, €77 3. Baci Milano, €69 4. Eva Solo, €99,95 5. Wouterbiegelaar.com, €34,95 6. La Chaise Longue, €19,95 vrijdag I april 2016 Te mooi uoor ZOOI Edelkitsch Het trendy tuinschilderij is helemaal geen Ik weet het: een betegelde tuin met een Reageren? binnenenbuiten@persgroep.nl 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59