4 I mmm Ze zijn er nog, buiten de gebaande paden van de grote ketens: echte speciaalzaken van ondernemers die niet raken uitgepraat over hun bedrijf. Zo ook Evelien Jeras en Karin Franse van woon en kinderwinkel Eva kato in Grijpskerke. Nederlandse ontwerpsterren Meer ouderen kopen een huis Potten met een kleurtje Gezocht: ideeën voor opvang Als we samen een dienst draaiden, praatten we altijd over styling, inrichting en meubeltjes opknappen TEKST ELIAN VAN 'T WESTEINDE WIE WAT WAAR WEBSITE Bikkelharde onderne mers? Dat niet direct. Maar Evelien Jeras en Karin Franse hebben wel hart voor de zaak. De kleine zelfstandigen weten goed wat ze willen. „Thuis stimuleerden mijn ouders me een eigen zaak te beginnen," zegt Evelien. „Dat is ge lukt. Eva Kato bestaat tien jaar." Samen maakten Evelien en Karin hun droom waar. Vier dagen per maand runnen de vriendinnen een winkel in een deel van een schuur van een monumentale boerderij. Op de andere dagen kunnen hun klanten tussen de spullen snuffelen in de uitgebreide webwinkel. Aardetinten De collectie bestaat uit een mix van nieuw en brocante voor in en om het huis: tuinbeelden, schalen, vazen, lampenkappen, kroonluch ters, beddengoed, opgeknapte meu bels, spulletjes voor kinderkamers, tassen en sieraden. Origineel, stoer maar romantisch, een Franse stijl met een vrouwelijke touch. Duide lijk is dat Evelien en Karin een voorkeur hebben voor aardetinten en wit, met hier en daar een kleur tje. Voor de doe-het-zelvers verko pen Evelien en Karin kalkverf; handig spul, waarmee je zonder schuren een oud meubelstuk een complete metamorfose geeft. Ook geven de vriendinnen interieurad viezen bij klanten thuis. Het lag niet direct voor de hand dat ze een interieurwinkel zouden beginnen. „We kennen elkaar uit de gezond heidszorg," vertelt Karin, die ook nu nog als kinderverpleegkundige in het ADRZ in Goes werkt. „Als we samen dienst draaiden, ging het al tijd over inrichting, styling, meu beltjes opknappen. We fantaseerden wat af en wilden daar samen iets mee doen. Tien jaar ge leden was het hip om rommelmark ten af te struinen, er een kast of tafel te kopen en die op te frissen met een lik verf. Dat vinden we nog steeds geweldig." Om te testen of hun stijl hij ande ren ook zo in de smaak viel, begon nen de twee met een fair. „Gewoon bij ons thuis," zegt Evelien. „In de woonkamer, een schuurtje en een tent verkochten we onze opge knapte meubels, accessoires en kin derspullen. Iedereen was enthousiast. Na verschillende suc cesvolle verkoopdagen besloten we op zoek te gaan naar een perma nente ruimte. Onze droom ging in vervulling toen we deze schuur konden huren. Maar eerst moesten we de boel opknappen. Ook moes ten we de nodige vergunningen aanvragen. Dat duurde lang, want een winkel beginnen in het buiten gebied was toen vrij nieuw. Tegen woordig schieten ze als paddenstoelen uit de grond." Evelien en Karin verkopen uitslui tend spullen waarvoor ze zelf val len. En omdat de collectie bestaat uit unieke stukken, wisselt de in richting van webwinkel en winkel voortdurend. „Alles moet bij elkaar passen. En het moet ons aanstaan. Dat heeft ook zo zijn voordelen. Als niemand onze spullen koopt, hou den we ze zelf." Textielmuseum Woningmarkt Theeleuten Vluchtelingen kMBmMÊm* vrijdag I april 2016 WAT NIET VERKOOPT HOUDEN WE ZELF Evelien Jeras (45) Karin Franse (47) Eva Kato Middel- burgseweg 42, Grijps kerke www.eva- enkato.nl 44 In het Textielmuseum in Tilburg is tot en met 12 maart 2017 de tentoonstelling Switch/Dutch Design on the Move 1990- 2015 te zien, met ontwerpen van onder anderen designgrootheden Piet Hein Eek, JongeriusLab, Sonja Baumel, Claudy Jongstra Manon van Kouswijk, Chris- tien Meindertsma, Studio Ineke Hans, Studio Wieki Somers en Marcel Wanders. Bijna alle ontwerpers wier werk te zien is, werkten ook mee aan het textiellabel By TextielMuseum. Deze collectie bestaat uit thee-en handdoeken, tafellakens en plaids. 500 -^spinnen kruipen gemid deld rond in je huis. Elke vrouwtjesspin legtzo'n 100 eitjes per keer. Oudere huizenkopers gaan een grotere rol spelen op de woningmarkt. In 2020 zullen 55-plussers verantwoordelijk zijn voor een kwart van alle transacties, tegen zo'n 15 procent nu. Dat blijkt uit een on derzoek van de Rabobank. Door de ver grijzing veranderen meer ouderen van huis. Bijna de helft van alle Nederlandse huishoudens bestaat over vijfjaar uit 55- plussers. Dat is nu zo'n 44 procent, zo blijkt uit cijfers van het CBS. De belang rijkste leeftijdsgroep op de woningmarkt blijft de groep mensen tussen de 25 en 35 jaar. -^Theepottenmerk Bredemeijer komt dit voorjaar met een collectie van fleurige theepotten in allerlei kleuren. Zo is aan de lijn van Azia tische theepotten een rode pot toe gevoegd en kregen de retro exemplaren uit de Duet Bella Ronde-collectie de tinten 'bur gundy', 'bubblegum', lavender', 'lemon zest' en 'cloudy'. Prijzen be ginnen bij 37, 95 euro. De IKEA Foundation, VN Vluchtelin genorganisatie (UNHCR) en What Design Can Do hebben een wereldwijde ont werpwedstrijd uitgeschreven. Designers en 'ruimdenkende creatieven' worden opgeroepen ideeën te verzinnen voor de opvang van vluchtelingen in ste delijke gebieden. De bedenkers van de vijf beste ideeën ontvangen 10.000 euro en hulp van experts om hun ideeën door te ontwikkelen tot realistische plannen. Ontwerpers kunnen hun ideeën insturen tot en met I mei. Ook medewerkers van IKEA mogen meedoen. Evelien (links) en Karin kennen elkaar uit de gezondheids zorg. In het midden: hond Beer. FOTO MECHTELD JANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58