2 I IINNEN 0 TIPS NIEUWTJES We dromen massaal weg bij erkers, ensuite deuren en puntdaken. Het jaren dertig huis blijft onverminderd populair, of zo'n woning nu écht in de thirties' is gebouwd of in 2016. 'Een vloer hoort nu eenmaal te kraken' Tuinhuisje voor kantoorwerk keus iels anders dan roze of blauw Tijd voor de azalea TEKST RENSKE SCHRIEMER FOTO'S KOEN VERHEIJDEN Het jaren dertig-huis? Dat is wat het grachtenpand was in de Gouden Eeuw. Een wannahave-huis in een buurt met status waar je prettig woont. Stedebouwkundige Joost Kingma (65) weet er alles van. Hij groeide op in een jaren dertig-huis in het Gooi. Zijn grootva der was destijds zo enthousiast over deze nieuw bouw dat hij investeerde in meerdere huizen in Hilversum, voor ieder kind een. De kleine Joost ravotte in het groen, beklom de hoge stoep voor de voordeur en speelde tussen de schuifdeuren. Over de aantrekkingskracht van deze huizen schreef Kingma het boek 'De magie van het jaren '30 huis', waarvan onlangs de derde druk verscheen. „Mensen geven mijn boek graag aan iemand die in een jaren dertig-huis woont of gaat wonen. En dat zijn er nogal wat.' Nederland telt zo'n 900.000 originele jaren der tig-huizen. „Dankzij de uitstraling, de indeling en de groene wijk eromheen staat dit soort hui zen korter te koop dan andere woningen," weet Roeland Kimman van de Nederlandse Vereni ging van Makelaars (NVM). Tussen 1990 en 2010 lagen de verkoopcijfers van huizen in jaren der tig-wijken 5 tot 10 procent hoger dan van soort gelijke woningen op vergelijkbare kavels. Tussen 1920 en 1940 raakte de woningbouw in een stroomversnelling. Materiaal en menskracht waren er in overvloed en dankzij nieuwe trein verbindingen en stations kon ook de gegoede middenklasse zich een mooi nieuw huis in het groen veroorloven. Jaren dertig-architecten als Karei de Bazel en Willem Dudok lieten zich in- vrijdag I april 2016 GO Waarom zou je met mooi weer in een muf kantoor werken, terwijl je veel ook prima buiten kunt doen? Mails verstu ren en vergaderen bijvoorbeeld. Buz- ziSpace ontwierp kantoorhuisje BuzziShed, speciaal voor in de tuin. Last van laaghangende zon of regen druppels tijdens het vergaderen of ver sturen van mails? Dan kun je het huisje afsluiten met zijwanden, die je in jouw eigen stijl kunt laten bedruk ken. Prijs op aanvraag via buzzi.space. Wil je in mei en juni genieten van een bloei ende azalea, dan is nu het moment om deze plant een plekje in de tuin te geven. De azalea is er in struikvorm en 'op stam', maar ook als mini of pira midevormige plant. Of laat je verrassen door azalea's met helder groene of zwarte bladeren. Bij het inrichten van een babyka mer denk je vaak eerst aan de kleuren blauw of roze. Doe eens iets anders en kies voor een ka mertje in donkerblauw. Of beige met goud. Kinderkamermerk Fabs World komt met vier nieuwe col lecties in andere tinten dan de standaardkleuren. Zo is de basis van 'Ochtendgloren' oud groen. Deze lijn met onder meer lakens en wiegdekentjes combineert mooi met wit, maar ook met donkergroen of bruin. DE MAGIE VAN DE jaren WIE: Yvonne van de Steeg (30) woont samen met vriend Janno WAT origineel jaren dertig-klushuis, een middenhuis in een rijtje van vier WAAR: 's-Hertogenbosch SINDS: najaar 2015 'Wij hebben onze kans afgewacht. Ter overbrugging woonden Janno en ik twee jaar in een huurwoning. We wilden graag een oud huis, dus we waren altijd aan het kijken op Funda of we deden mee aan open huizenroutes. Het hoefde niet per se een jaren dertig-huis te zijn, als het maar zo authentiek mogelijk was. Want een huis dat al opgeknapt is, mist vaak originele details of er zit een badkamer in die je lelijk vindt. Hiervoor woonde er een 95-jarige man in dit huis. Hij was er in de jaren vijftig komen wonen en had het nauwelijks verbouwd. Wij vonden het meteen gezellig en zagen vooral sfeer. Niet alles is recht en de vloer kraakt, maar dat hoort er juist bij. Net als de en- suite-deuren, het glas-in-lood en de pla fondlijsten. We moesten wel grondig renoveren'. DISCUSSIES 'Veel dingen moesten we laten doen, maar de doorsnee doe-het-zelfdingen zoals slopen en schilderen doen we zelf. Soms leverde onze wens om het oude te behouden discussies op met de aanne mer. Hij begreep niet dat we het plafond - waar nog stro in zit - wilden behouden. Toen ze er 'per ongeluk' toch een gat in sloegen, was ik wel even boos. Bouwvak kers kiezen graag voor praktisch, modern en naar mijn smaak te strak. De badkamer hebben we naar boven ver plaatst. Ook vervingen we de gaskachels door een cv-installatie. De volgende grote klus is het plaatsen van een dakkapel. Voor de rest was het vooral heel veel schilderen. Alles was donkerbruin en donkergroen. Ik ben einde loos bezig geweest om latjes, richels en panelen te schil deren. Nu is het huis licht en gezellig, iedereen komt graag op bezoek. Mijn ou ders vonden het in het begin maar een slecht plan, zo'n oud huis. Nu vinden zij het ook gewel dig. Achter ons huis hebben we een tuin van 42 meter diep. Het lijkt me leuk om de moestuin nieuw leven in te blazen. Te gelijkertijd zitten we centraal, dichtbij het centrum. Dat heb je meestal niet in een nieuwbouwwijk. De retro jaren dertig huizen vinden wij voor nieuwbouw wel mooie huizen, toch zouden we er zelf niet in willen wonen. Wij houden van dit plekje, de straat met oude bomen. We vinden het leuk dat alle huizen er anders uitzien.' Het klusproject van Yvonne is te volgen op Instagram: @yvonvandes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56