m Het is weer lente: ministers bedelen om extra's 4 NIEUWS Het 'handige deksel', een doorbraak in verpakkingsland, lijkt een stille dood te sterven. Waarom maken producenten verpakkingen die een normaal mens niet fatsoenlijk open krijgt? 'MOET JE ER JE TANDEN INZETTEN, OFZO?' Zijn top 5 'WAT EEN GEPRIEGEL' Zijn top 5 Het lipje van een blik tomaten dat afbreekt als je er aan trekt. Dat kof- fiemelk-cupje waarvan de halve inhoud op je kleren spat zodra je het opent. De krimpfolie om zoge naamd verse brie die je er zelfs met een mes amper afgepulkt krijgt. Dat usb-stickje onder een dikke laag onsloopbaar plastic. Het pak fïlterkoffie dat niet over te hevelen valt naar de voorraad- bus zonder het aanrecht een kof- fïedouche te geven. Met stip op nummer 1 in de lijst met verpakkingsirritaties die ouderenbond ANBO vroeger regel matig samenstelde, stond steevast de conservenpot. Maar niet alleen senioren die kracht in hun han den verliezen worstelen met de traditionele pot doperwtjes. „De helft van de volwassenen krijgt het deksel er niet zelfstandig af, weten we uit ergonomisch onder zoek", zegt Roland ten Klooster, hoogleraar Packaging Design and Management aan de Universiteit Twente. „Hoeveel mensen niet op de EHBO zijn beland omdat ze er een mes onder zetten en zichzelf daarbij in de vingers snijden." De oplossing die hij bedacht, begon in 2005 als een grap. Een kennis stuurde hem een krant op, met de top 10 van verpakkingsirri taties. 'Roland, doe er wat aan!', stond erbij. En dat deed hij. Met zijn com pagnon Ton van Veen ging hij aan de slag. Na drie jaar sleutelen pre senteerden ze de wereld een dek sel met een ring. Als je daaraan draait - en dat kan met twee vin gers - verbreekt die het vacuüm in de pot, waarna die opent met een subtiel plopje. Een doorbraak. Ze wonnen de belangrijkste verpak- kingsdesignprijs, en niet veel later stond een van de grootste fabri kanten van potdekseltjes op de stoep. Nadat een Engelse jamfabri kant de uitvinding had geadop teerd, volgde vijfjaar geleden de appelmoes van HAK. En al snel ook alle groenten van het merk. Minister Jeanine Hennis vist naar miljarden extra voor Defensie, Ard van der Steur smeekt om vele honderden miljoenen voor de Na tionale Politie en staatssecretaris Martin van Rijn smeert stroop om aan een geplande bezuiniging van een half miljard op de langdurige zorg te ontkomen. De bewindslieden, de één wat luidruchtiger dan de ander, roeren zich nu minister Dijsselbloem werkt aan zijn Voorjaarsnota. Hier in worden aanpassingen aan de lo pende begroting doorgevoerd. Voor 1 juni moet het stuk naar de Kamer, maar wie te lang wacht hoeft sowieso niet te rekenen op Dijsselbloems coulance. Door flink lagere aardgasbaten en miljar dentegenvallers door de lage infla tie en de vluchtelingenstroom, is er weinig financiële ruimte. Minister Van der Steur roept van al zijn collega's het hardst. De minister van Veiligheid en Justitie heeft dan ook de grootste proble men. Uit zijn ministerie komt een stortvloed aan alarmerende berich ten. Vorige week lekte al uit dat de Nationale Politie dit jaar nog eens 250 miljoen euro tekortkomt. Gis teren bleek het alweer een tandje erger te kunnen: komend jaar en het jaar erop komt Veiligheid en Justitie bijna een miljard euro te kort. De publiciteit mist zijn doel niet. In elk interview wordt Dijs selbloem geconfronteerd met de zoveelste noodkreet, gevolgd door de vraag of hij Van der De enige minister die wel roept om extra geld, maar Dijsselbloem nog niet het vel over de oren trekt, is Hennis Steur uit de brand helpt. Vooralsnog wil Dijsselbloem van geen wijken weten. Vorig jaar is hij ook al bijgesprongen en dat geld is nog niet eens allemaal be steed. „Je hoort je eigen begro ting op orde te brengen", bena drukt hij, meestal gevolgd door de dooddoener dat er bij Financiën echt geen geld- boom in de binnentuin staat. Van der Steur krijgt echter hulp van zijn eigen VVD. De liberalen schermen met een grote, rechtse Kamermeerder heid die voortdurend eist dat er meer geld naar Justitie gaat. Daar kan de PvdA-minis- ter maar beter naar luisteren. Boven- dien wijzen ze er fijntjes op dat Dijsselbloems partijgenoot Van Rijn ook nog een flink probleem heeft. Als Dijsselbloem blijft weige ren Van der Steur te helpen, dan zullen de liberalen Van Rijn al he lemaal aan zijn bezuiniging op de langdurige zorg houden. Voor de PvdA is dat een nachtmerrie, ze ker in een verkiezingsjaar. „Wij gaan echt geen verzorgingshuizen sluiten", zegt een PvdA-Kamerlid beslist. De enige minister die wel roept om extra geld, maar Dijsselbloem nog niet het vel over de oren trekt, is Jeanine Hennis. Zij wil maar liefst 2 miljard euro erbij, maar weet ook wel dat dat er niet inzit, nu het kabinet tegelijkertijd met miljardentegenvallers wordt geconfronteerd. Nee, Hennis kijkt alvast verder. Pas volgend jaar, aan de formatie tafel, moet het voor Defensie ge beuren. Zelfs de directeur van de brancheorganisatie van verpakkende bedrij ven ergert zich dage lijks. Al is het beslist niet zo dat er op dat ge bied niks gebeurt, haast Michaël Nieuwesteeg van het Nederlands Ver- pakkingsCentrum (NVC) zich te zeggen. „Er valt nog veel te verbeteren. Maar daarbij kampen we met een paradox. Een verpakking is in de eerste plaats bedoeld om niet open te gaan. En gebruiksgemak kost materiaal. Daar is de mi lieulobby niet blij mee." O Grote blikken ('Te groot om je hand omheen te klem men, dus je hebt weinig grip. En zie dan ook je vingers nog maar eens onder het lipje te krij gen') O Voorverpakte vleeswaren ('Moet je daar je tanden inzetten ofzo? Ik weet niet hoe je ze anders open krijgt') O Huismerkfris- drankfles van 2 liter ('De fles is zo slap dat de cola er met een uitspuit als je er in knijpt. En de dop is zo plat dat je hem amper open krijgt') O Online bestelde dvd's ('Het is vast om goede redenen, zoals privacy en bescherming tegen diefstal, maar heb je wei eens gezien in hoeveel lagen die verpakt zijn?') ©Potje kauwgom ('Als je het treklip- je al losgepeuterd krijgt, breekt het vaak, en dan heb je echt een pro bleem: haal maar een aardappelschilmesje om het nog open te krij gen') „Het lijkt wel alsof ver pakkingsfabrikanten geen vader of moeder hebben", zegt Jan Slag ter, oprichter van oude- renomroep MAX. „Ze zouden de ogen uit hun kop moeten schamen voor alle verpakkingen die een gezonde veerti ger al amper open krijgt, laat staan de groeiende groep oude ren, of mensen met reu ma." O Pak scheermesjes ('Probeer dat maar eens open te krijgen zonder schaar. En zelfs met schaar heb ik me weieens aan het harde plastic bezeerd. Hetzelf de geldt voor al die snoertjes bij de Media- Markt') OConservenpot ('Ik ben best sterk, maar zelfs ik krijg ze soms verdomd lastig open') O Tube zalf ('Het lijkt wel alsof die dopjes steeds klei ner worden. En dan moet je ze ook nog om gekeerd terugdraaien om de tube open te prik ken. Wat een gepriegel') O Fles frisdrank ('Die doppen zitten te stevig vast') O Fles wijn ('Je moet als oude re een behoorlijke kun stenaar zijn om de kurk uit een fles te krijgen. Gelukkig zie je steeds meer flessen met schroefdop') ik dit nu weer open? door Annemieke van Dongen door Laurens Kok DEN HAAG. In het voorjaar halen be windslieden alles uit de kast om mi nister van Financiën Jeroen Dijssel- bloem geld te ontfutselen. Via de media wordt de druk behendig op gevoerd. Regeringspartijen WD en PvdA vechten intussen achter de schermen een felle strijd uit. Minister Dijssel bloem. foto Martijn Beekman/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4