Zeeuws dialect in een sonnet Lezing Paul SchefFer Dijksterhuis De slag om Oostburg in gedetailleerde radioberichten 'lany TCal ZEELAND 13 Nog nooit werd de verovering van Oostburg in 1944 zo gedetailleerd beschreven: Polder fighting! Polder fighting De Slag om de Schelde in het na jaar van 1944. In Zeeland spreken we er met ontzag over. Buiten de provincie, in de nationale en in ternationale gelederen, wil het maar niet lukken om de geallieer de verovering van de Schelde- monding van hoofdletters te voor zien. Normandië, Marketgarden bij Arnhem, het Ardennenoffen sief: daar slaat iedereen op aan. Maar Switchback in West- Zeeuws-Vlaanderen of Infatuate op Walcheren, die operaties ra ken maar niet in het algemene be wustzijn verankerd. Terwijl de ge vechten daar - ook volgens gealli eerde woordvoerders - in hevig heid te vergelijken waren met D-Day op de Normandische kust. Waar dat gebrek aan erken ning vandaan komt? „De Canade zen zijn veel te bescheiden. De Slag om de Schelde is een geslaag de operatie van een internationa le troepenmacht onder Canadese leiding. Dat moeten ze eigenlijk claimen. Maar dat doen ze niet. Er was geen grote generaal bij be trokken, dat maakt uit. Het wa ren gewone jongens van 18 en 19 jaar die hun leven waagden." Dat zegt Robert Catsburg. Hij heeft net zijn boek Polder fighting klaar, over de bevrijding van Oostburg van 20 tot 30 oktober 1944. Daarin is een hoofdrol weg gelegd voor de 8th Canadian Infan try Brigade. Robert Catsburg werd in 1969 geboren in Oostburg. Op zijn 18e verhuisde hij naar Goes. Sinds 2004 woont hij in Welberg bij Steenbergen. Van jongs af aan is hij geïnteresseerd in de oorlog. Hij noemt zichzelf een 'militaria- verzamelaar'. Met zijn broer Peter was hij begin jaren negentig van de vorige eeuw betrokken bij de oprichting van museum Switch back in Oostburg. Tot nu toe schreef hij drie boeken over episo des van de Slag om de Schelde in West-Brabant. Oostburg is in feite zijn vierde boek in die reeks. Het verschil met eerdere boeken over West- Zeeuws-Vlaanderen is dat Cats burg meer dan ooit de strijd in de tail beschrijft. In Ottawa vond hij het oorlogsdagboek van de Cana dese brigade: het zogenaamde Message Log. Daarin staat de let terlijke tekst van de radioberich ten tussen het brigadehoofdkwar tier en de bataljons. In combina tie met de originele stafkaarten kan zo de dag, het precieze tijd stip en de exacte locatie van de militaire operaties worden aange geven. Zo zit je als lezer bij de aanval op de Grotendam midden in de kogelregen: „Toen de ren nende soldaten halverwege het open terrein waren, openden de Duitsers het vuur. De soldaten renden op volle snelheid vooruit. Ze ontweken de kogels door van links naar rechts te sprinten. Ze smeten zich op de grond, rolden opzij, om direct daarna op te springen voor een vervolg van hun sprint." www.pzc.nl/zeelandgeboekt De dichter sprak: 'Je zult voor Zeeuws naar Zeeland moe ten reizen'. Daarin had Jan Kal hele maal gelijk. Maar met zijn voor spelling in de volgende regel uit 'Zeeuwse boerenhoed', geschre ven in 1971, zat hij fout, namelijk dat Zeeland 'net op tijd zijn eigen taal verstrekte/ aan 't Woordenboek der Zeeuwse dialecten/ (redactie: dr. Ha. C.M. Ghijsen)'. In de slotstro fe, met een namenlijstje dat hij aan het voorwoord ontleende, bleef hij op het verkeerde spoor: 'Dr. J.J. de Hullu, J.J. Kreune/ en F. den Eerzamen, o Zeeuwse zeu- nen,/ uw boek zal een gedenk steen zijn, helaas'. Vijfenveertig jaar later is het Zeeuws nog steeds geen afgedane zaak, al geldt dat niet voor de woorden die Kals aandacht trok ken. Niemand draagt nog een Zeeuwse boerenhoed, en daarom heeft ook niemand meer weet van de spottende termen waarmee men die soms aanduidde, termen als ondekotje en kadoldertje, brie- Jan Kal (1946) 1000 sonnetten scheutel en slaescheutel. Als Jan Kal had doorgebladerd tot bladzijde 1243 was hij op een hem bekende naam gestuit, de naam van Joh. A.M. Warren, scho lier te Borssele, die vanaf 1942 aan het Zeeuws Woordenboek mee werkte. Kal schreef misschien het mooiste gedicht dat er over Hans Warren bestaat. Het staat op pagi na 1082 van de 1000 sonnetten (1997), Kals verzamelbundel met dezelfde omvang als het bezongen woordenboek. 'Wie meer dan Warren past een klimopkrans?' be gint hij het gedicht waarin hij het oeuvre van zijn Zeeuwse collega fraai karakteriseert, 'verzen die me als Hyblaeïsch tijm/ van top tot teen doortrekken'. Jan Kal, die het sonnet van def tige dame tot jofele jongen trans formeerde, schrijft over alles, an ders ontstaan natuurlijk geen dui zend en inmiddels nog veel meer gedichten. Over zijn studie medi cijnen en over zijn liefde voor Ma rina, 'meteen de eerste avond aan' maar vervolgens een drama. Over sprookjes en over sport. En dus ook over Warren en het grote na slagwerk. Waarmee we Kal, naar eigen zeggen 'een krabbelaar uit Haarlem-Noord' (daar werd hij in 1946 geboren), ook tot Zeeuwse dichter mogen uitroepen. Zelfs al zou hij de reis naar Zeeland alleen per boek hebben gemaakt. Paul Scheffer komt zon dag 10 april voor een le zing naar Middelburg. Aanvang 15.00 uur in de Doopsgezinde Kerk. Scheffer (1954) is sinds 2011 hoogleraar Europese studies aan de Universi teit van Tilburg. Hij is publicist en prominent lid van de PvdA. Dit jaar schrijft hij het essay van de Maand van de Filosofie (april 2016). Wat is de vrijheid van de grens? Het overschrijden van grenzen wordt vaak gezien als de enige weg naar vooruit gang. Wie zijn wij, wereldbur gers, om anderen toegang tot ons grondgebied te ontzeggen? In het essay van de Maand van de Filosofie en tijdens deze lezing onderzoekt Paul Scheffer dan ook niet de grenzen van de vrijheid, maar de vrijheid van de grens. Hij stelt de vraag of een open samenleving niet pas ont staat door een ruimtelijke afbake ning. 1000 Zeeland geboekt Ap Dijksterhuis geeft dinsdag 12 april een le zing in de bibliotheek van Goes. De lezing be gint om 19.30 uur. Kaartjes zijn verkrijgbaar bij boekhandel Het Paard van Troje en de biblio theek. Ap Dijksterhuis is hoogle raar 'psychologie van het onbe wuste' aan de Radboud Universi teit in Nijmegen. Hij is gespecia liseerd in het onderbewustzijn en intuïtief denken. Bekend werd hij met Het slimme onbewus te, waarvan ruim 100.000 exem plaren zijn verkocht. VRIJDAG 1 APRIL 2016 Het centrum van Oostburg op zondag 29 oktober 1944. Midden in de kogelregen De gevechten voor de bevrijding van Oostburg 20-30 okt. 1944 Robert W. Catsburg 387 pagina's 42,50 hardcover 35,- paperback door Jan van Damme door Mario Molegraaf Kaarten a 10 euro zijn te koop in de Drvkkery, online via www.drukkerij- middelburg.nl/ tickets en telefonisch te reserveren via 0118 886 800.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47