Bevlogen organist van de Oostkerk een maand goed te houden met zuurstofmolecuul uit pierenbloed ZEELAND 11 Bram Beekman De PZC online WAT JE NOC MEER KUNT DOEN MET PIEREN EN ZAGERS Sikkelcelziekte. Bij ie MIDDELBURG. Zestien jaar was Bram Beekman, toen hij in april 1966 zich voor het eerst landelijk in de kijker speelde. In de finale van het Nationaal Orgelconcours in Den Bosch sleepte hij de eerste plaats in de wacht. De prijs beves tigde zijn voornemen om zich vol ledig aan de muziek te wijden. Het concours bleek de opmaat naar een imposante loopbaan in de muziek, die precies vijftig jaar later tot een slotakkoord is geko men. Woensdag overleed organist, componist en muziekdocent Bram Beekman, 66 jaar oud. Hij was al enige tijd ziek. Zijn bewondering voor organist Feike Asma (1912-1984) zette hem 1949-2016 op het spoor van de muziek. Beek man, in 1949 geboren in Vlissin- gen, studeerde orgel bij componist en organist Louis Toebosch aan het conservatorium in Tilburg en later bij Anton Heilier in Wenen. Van 1980 tot 2012 was hij zelf als hoofdvakdocent orgel verbonden aan het Brabants Conservatorium in Tilburg. In 1997 werd hij be noemd tot organist van de Oost- kerk in Middelburg, een functie die hij sindsdien met genoegen en toewijding vervulde. Het De Rijc- kere-orgel in de kerk noemde hij steevast 'een van de fraaiste instru menten van Nederland'. De bevlogen Beekman gaf tallo ze concerten in binnen- en buiten land. Hij schreef ook diverse com posities voor orgel, koor en orkest. Daarnaast bracht hij een groot aan tal cd's uit. In de jaren negentig nam hij, op veertien barokorgels, alle orgelwerken van Johann Sebas tian Bach op. Deze cd-serie ver scheen op negen dubbel-cd's. In Perpignan voerde hij het orgel- oeuvre van César Franck uit, vast gelegd op drie cd's. Tijdens zijn carrière won Beek man diverse prijzen. In juli 2014 werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Bij die gelegenheid werd hij 'een uit stekend ambassadeur voor westers cultureel erfgoed' genoemd. Door zijn ziekte moest Beek man sinds vorig jaar mei zijn con certen afzeggen. Toch wist hij eind augustus in 'zijn' Oostkerk nog een lunchconcert te verzor gen, geheel gewijd aan Bach. In de Oostkerk is maandag een afscheidsdienst. Deze begint om 13.00 uur. Bram Beekman wordt in besloten kring begraven. Twitter jennie bleijenburg @republiektrien Verandert #kinderombudsman nu niet automatisch in kinder ombudsvrouw? Facebook Agenda Online top-5 @pzcredactie O facebook.com/depzc -r dPpzcredactie VRIJDAG 1 APRIL 2016 st ultieme wondermiddel Pierenbloed is vanwege de lang zame zuurstofafgifte goed te ge bruiken in de medische indus trie. Drie mogelijke toepassin gen zijn: Pleisters met pierenhemoglobi- ne. De extra zuurstof van buiten af kan wonden sneller helpen ge nezen. mand met deze aandoening zijn de rode bloedcellen minder goed in staat om zuurstof te ver voeren. Pierenbloed biedt uit komst. Het lang(er) bewaren van orga nen voor transplantaties. Ook zagerbloed is te gebruiken, maar vanwege de snellere zuur stofafgifte is de hemoglobine van zagers meer geschikt voor de voedingsmiddelenindustrie. Bijvoorbeeld voor de kweek van: Gist, wat nu meestal nog met varkensbloed gebeurt. Melkzuurbacteriën voor in aller lei zuivelproducten. Bacteriën voor de fermentatie van verschillende wijnen. door Rolf Bosboom Voormalig schoolbestuurder René van den B. uit Krabbendij- ke heeft bekend dat hij privé-uit- gaven deed met de pinpas van de Stichting Primair Onderwijs Zundert (Spoz). Josa zegt: „On- derwijsgeld weg, zal ook nooit meer terugkomen. Ik gok: 140 uur taakstraf." Op Facebook merkt Stan Ross op: „Hij gaf ze ker toevallig óók REKEN les?" Mare Dullaert stopt als Kinder ombudsman, zijn termijn wordt niet verlengd. Twee kandidaten zijn in de race om hem op te volgen, beide vrouw: Margrite Kalverboer (foto) en Carla van Os. Beide dames zijn verbon den aan Rijksuniversiteit Gro ningen. Voor wie (hardlopend) de bin nenkant van gevangenis Toren- tijd wil zien is er 9 mei de Jail- house Trail. De opbrengst gaat naar de Roparun. Vele lezers hebben vrienden op Facebook getagged (ter atten tie). „Met een kikker in je bil!", zegt Marijn van den Berk hof-Scheel. Iemand anders tagt een vriend en schrijft erbij: „Her inneringen ophalen?" Vraagt u zich af wat u dit week end weer eens zal doen? Heeft u onverwachts een vrije avond of bent u toe aan iets nieuws? Kijk dan eens in onze online agenda. Hier vindt u allerlei Zeeuwse activiteiten. Rommel markten, concerten, ruilbeur zen, exposities en meer. Zie: pzc.nl/agenda 1. Familiebedrijf redt binnen stad 2. Rederij Vroon vertrekt naar Breda 3. Organist Bram Beekman (66) overleden 4. Aanmelden voor snel inter net blijkt een traag proces 5. Honeypie had nog weken ple zier van geslaagde grap op 1 april Kijk op www.pzc.nl of .quaeul De 25-jarige Jaap Meijering bij de kweekvijvers van zijn bedrijf Delta Farms. De vijvers bevinden zich bij de Zeelandbrug, in het proefgebied voor zilte teelten. Over enkele weken begint het nieuwe seizoen en worden tien van de elf bassins gevuld met larven van zagers. Eén vijver is gereserveerd voor pie ren. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45