Het wachten is op een ontevreden advocaat Krabbendijkse schooldirecteur bekent diefstal Zundertse scholen Franse onderzoekers weten transplantatieorganen FZC Zeeuws pierenbloed redt levens. Huh? Wormenbloed? Het klinkt misschien een beetje vies, maar het is echt waar. 10 ZEELAND Colofon 088-0561510 088-0139910 vragen aan Roeland Maat van advocatenkantoor Zeeland in Goes, over de vergoeding voor bijstand, ■*- Extra werk is extra omzet, al is het in dit geval slecht betaald. In maart werd ik een paar keer op geroepen om erbij te zijn terwijl een verdachte verhoord werd. Die verhoren duurden gemiddeld an derhalf uur. Dan is de 150 euro die je betaald krijgt wél redelijk. Dan staat het in verhouding tot de tijd die je kwijt bent. Als je pech hebt, lijd je op die ver horen flink verlies. Stel, er wordt een inbreker aangehouden. Bij hem thuis zijn allerlei spullen aan gehouden. Hij biecht de ene na de andere zaak op. Dan kan het zijn dat je drie dagen bezig bent met verhoor, terwijl je voor 1,5 uur be taald krijgt. Dat is zeer onbillijk. De Raad voor de Rechtsbijstand heeft ooit berekend hoeveel er no dig is om een praktijk goed te kun nen draaien en nog iets over te houden om te eten. Dat is 105 eu ro per uur. Zet dat maar af tegen 150 euro voor twintig uur. Er kan een voor de verdachte zeer ongewenst neveneffect zijn. Advocaten zouden er - onbewust wellicht - eerder toe geneigd kun nen zijn om tegen een cliënt te zeggen: beroep je maar op je zwijg recht. Want de advocaat heeft er door deze regeling belang bij om het verhoor in de piketfase zo kort mogelijk te houden. Dat belang mag nooit de reden zijn om een beroep op het zwijgrecht aan te ra den maar er is na de piketfase al tijd nog mogelijkheid alsnog te verklaren. Nee. De kortgedingrechter mag alleen zeggen: vooralsnog zie ik geen aanleiding de vergoeding aan te passen. Hij mag niets defini tief vaststellen. Er komt ongetwijfeld een mo ment dat een ontevreden advocaat naar de Raad voor de Rechtsbij stand stapt. De raad zal zijn be zwaar tegen de lage vergoeding af wijzen. Dan kan hij naar de be stuursrechter voor een bodempro cedure. Je bent dan alweer een jaar verder. En zegt de bestuurs rechter dan: dit is niet redelijk, dan zal de raad het beleid moeten aanpassen zodat bij excessen toch méér betaald gaat worden. Pieren en mensen heb ben op het eerste ge zicht weinig gemeen. Toch is het Franse be drijf Hemarina op het idee gekomen om de twee aan elkaar te koppelen. Een geslaagde match, zo blijkt na vijf tien jaren van onderzoek met zee- pieren van zagerkwekerij Delta Farms in Colijnsplaat. Het farmaceutische Hemarina uit de Bretonse plaats Morlaix ont dekte dat hemoglobine in het bloed van een zeepier veel meer zuurstof kan vervoeren dan de ro de bloedlichaampjes van een mens. Ter vergelijking: een mense lijk rood bloedlichaam kan 4 zuur stofmoleculen aan zich binden, dat van een pier 156. Het mole cuul dat bij een pier de zuurstof bindt, is ook nog eens 250 keer kleiner dan een rood bloedli chaampje. Het kan dus gemakke lijk langs een prop die de bloed- toevoer naar armen, benen of hoofd blokkeert. Doordat het wor- menhemoglobine geen bloed groep heeft, is het zonder proble men te geven aan wie het maar nodig heeft. Iets wat met mensen bloed onmogelijk is. De uitkomsten van de jarenlan ge onderzoeken bieden tal van mogelijkheden. Van pleisters met hemoglobine voor een snellere ge nezing van doorligplekken tot het inspuiten van moleculen bij men sen met Sikkelcelziekte (een aan doening waarbij de rode bloedcel len minder goed in staat zijn om zuurstof te vervoeren, red.). Maar de meest baanbrekende toepassing is toch wel HEM02life, een vloeistof met wormmoleculen die de bruikbaar heid van organen voor transplan- De moleculen vertonen opvallen de overeenkomsten met het karakter van de wormen tatie fors verlengt: van de huidige 24 uur tot maximaal 4 weken. De vloeistof geeft, telkens wanneer het orgaan daar om vraagt, zuur stof af. De korte bewaartijd van een orgaan zet veel druk op het transplantatieproces. De komst van HEM02life zou die pressie be hoorlijk verminderen. Het middel is nog niet op de markt gebracht, maar dat gaat vol gens directeur Jaap Meijering (25) van Delta Farms niet lang meer duren. „We zijn in de laatste fase aanbeland. De testen bij honderd varkens zijn allemaal zonder complica ties verlopen en het mid del wordt momenteel in drie Franse zieken huizen op zestig men sen getest. Als ook de ze uitslagen positief zijn, is de ver wachting dat we HEM02life eind volgend jaar in heel Europa op de markt mogen brengen." De scepsis die Meijering tot twee maanden geleden had, is als sneeuw voor de zon verdwenen na de geslaagde testen met var kens. Hij kan zich bijna niet voor stellen dat het nu nog mis zal gaan. „Dan zou ik wel een klein beetje teleurgesteld zijn." Niet zo zeer vanwege de grotere vraag naar zeepieren die hij dan aan zijn neus voorbij ziet gaan; het gaat de jonge Meijering vooral om het maatschappelijke aspect. „Dit is een doorbraak die veel invloed kan hebben in de wereld van de orgaantransplantatie. Het is onge looflijk hoeveel mensen je met hemoglobine van zeepieren kunt helpen. Ik wil daar heel graag aan bijdragen. Delta Farms houdt zich nu vooral bezig met de kweek van za gers. De hemoglobine van die wormensoort is ook goed te gebrui ken. Niet in de medi sche wereld, maar wel in de voedingsmiddelen industrie. „Het molecuul van de zeepier geeft gelei delijk zuurstof af, dat van de zager verspreidt alles in één keer", legt Meijering uit. De mo leculen vertonen opvallende over eenkomsten met het karakter van de wormen. De zeepier is een pas sief beestje als je hem vergelijkt met de zager. Terwijl een zager ac tief op zoek gaat naar kapotte schelpen en andere eetbare din gen, kijkt de pier niet verder dan zijn neus lang is. Hij eet zand op wat voorhanden is en graast daar de algen vanaf. Meijering vindt het inmiddels heel gewoon dat 'zijn' wormen ook voor andere doeleinden dan alleen zeeaas ge bruikt worden. „Het is misschien een vies idee, maar je moet er niet te veel bij nadenken. Penicilline wordt gemaakt van een schimmel en dat vinden we ook heel nor maal." Van den B. zou tussen 2009 en 2014 ruim anderhalve ton van de scholenkoepel hebben uitgege ven bij onder meer modezaken, bouwmarkten, een kapsalon en een seksbioscoop. Van den B. zegt dat een deel van de uitgaven helemaal niet onterecht was, maar volgens de officier van justi tie is hij in 95 procent van de ge vallen strafbaar. Van den B. boek te het geld via verschillende ad ministratieve posten af. Daardoor is moeilijk te achterhalen hoe veel hij precies ontvreemdde. Van den B. was tot 2009 direc teur van basisscholen De Wegwij- Van den B. zou tussen 2009 en 2014 ruim anderhalve ton van de scholenkoepel hebben uitgegeven. zer in Heinkenszand en de Prin ses Ireneschool in Goes. Zijn toenmalige werkgever, de Alpha Scholengroep, heeft sterke ver moedens dat Van den B. destijds ook al fraudeerde. De scholenkoe pel deed daarom in mei vorig jaar aangifte. De Zundertse scholenkoepel ontsloeg Van den B. nadat de dief stal in november 2014 werd ont dekt. De stichting probeert het geld terug te krijgen via een straf rechtelijke en een civielrechtelij ke procedure. De strafzaak tegen Van den B. is voor onbepaalde tijd aangehouden, in afwachting van nader onderzoek. Een vonnis wordt deze zomer verwacht. 5 Strafrechtadvocaten die verdach ten bijstaan tijdens een politiever hoor krijgen voor 1,5 uur betaald. Ook als dat verhoor veel langer duurt, zegt de kortgedingrechter. door Ondine van der Vleuten Teleurgesteld? Advocaten mogen als het om in- komsten gaat toch niet klagen, dachten wij. 3 Puur een geldkwestie dus? 4 Dit is einde verhaal. 5 En wat zie u dan gebeuren? Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? t Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 - 12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. »PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl Walcheren 088-0130221 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 088-0130221 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 088-0130221 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Sport sport@pzc.nl 088-0130241 Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde t Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. t Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroep.nl/adverteren Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnements)over- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. Wormenbloed is hc door Ellen Jobse KRABBENDIJKE/BREDA. Voormalig schoolbestuurder René van den B. uit Krabbendijke heeft woensdag voor de rechter bekend dat hij wel degelijk privé-uitgaven deed met de pinpas van de Stichting Pri mair Onderwijs Zundert (Spoz). Eerder ontkende hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44