Eet en Weet Gemaal Nieuwe Sluis is dure les waterschap Nieuwe groep mensen in noodopvang Jo 1 Jouw plek Mijn oudste broer heet Zweitze, een on gebruikelijke naam. Zijn ideeën zijn soms ook buitengewoon. Hij is bijna drie jaar ouder dan ik en toen we klein waren, verzon hij vooral de dingen die we gingen ondernemen, 's Avonds, in bed, vertelde hij me allerlei verhalen. Hij verzon op een be paald moment de figuren 'Eet en Weet', die veel reizen maakten en van het ene avontuur in het an dere terechtkwamen. Ooit probeerde ik er een stripverhaal van te maken, maar dat hield ik niet vol. Nu vertel ik al enige jaren met enige regelmaat over 'Eet en Weet' aan mijn kleinkinderen. Meest al verplaatsen Eet en Weet zich met hun duik boot, waarin het steeds drukker wordt. Zo is er op dit moment bijvoorbeeld iemand aan boord die Worstje heet omdat hij uit Australië komt. Ook het vinnige meisje Dootje, dat Frans spreekt en van het eiland Réunion komt, is erbij gekomen. Ze wordt eigenlijk Cadeautje genoemd omdat ze ooit als kerstgeschenk of iets dergelijks weggege ven werd. De meest opvallende figuur is echter de Djinn. Meestal leeft die als een klein gasvlamme tje in een groene fles, maar hij vliegt er soms uit en dan wordt hij vervolgens enorm groot. Hij is onnoemelijk sterk en snel en hij eet het liefst vuur. Bliksems vindt hij erg lekker. Kleinzoon Frank belde me onlangs op. Hij zei dat ze weer uit Australië naar Nederland zouden komen en hij stond erop dat ik over Eet en Weet zou vertellen. De bedden van de kleinkinderen staan al klaar en op het stuk triplex dat het raam verduistert, heb ik alvast een duikboot geschil derd. Het verhaal, dat omstreeks 1948 is begon nen, wordt binnenkort dus vervolgd. In het nieuwe recreatie- en na tuurgebied tussen Groede en Breskens is onder meer een getij- denduiker gebouwd met vier ko kers. Drie ervan regelen het getij in het gebied. De vierde is be doeld voor de afvoer van het pol derwater en vervangt daarmee het gemaal Nieuwe Sluis. Het waterschap had gedacht zelf 3,75 miljoen euro in het ge maal te moeten investeren. De kosten vallen echter 975.000 eu ro hoger uit. Dat heeft te maken met zowel afrondende werk zaamheden voor het gemaal zelf als met noodzakelijke maatrege len voor de stabiliteit van het toe- 'We hopen dat het de laatste keer is dat dit voorvalt' voerkanaal naar het nieuwe ge maal. Het algemeen bestuur van het waterschap zit in zijn maag met de aanzienlijk hogere kosten, ze ker omdat gebleken is dat de re kening niet bij andere partijen kan worden neergelegd. Schelde- stromen draait er dus zelf volle dig voor op. „We kunnen helaas niet meer terug, maar dit is een heel forse overschrijding", zei Fons Dobbe laer (Waterschapspartij Zeeuws- Vlaanderen) gisteravond in het algemeen bestuur. „We moeten hier wel lering trekken en de za ken voortaan beter berekenen en de risico's beter inschatten. We hopen dat het de laatste keer is dat dit voorvalt." Gert-Jan Minderhoud (Partij voor Zeeland) vroeg zich af of de meerkosten echt niet kunnen worden verhaald. Hij legde een direct verband met zetting van de betonconstructie van de getij- denduiker. „Ik zou zeggen: dan kun je toch ook iemand aanspra kelijk stellen?" Dagelijks bestuurder Bert de Smet antwoordde dat het toe voerkanaal buiten het bestek valt dat in de markt is gezet. „Dat is dus volledig voor rekening van het waterschap. Als zodanig kun nen we niets claimen. Het is dus zeker dat we hiervoor aan de lat staan." Er wordt grondig onderzocht hoe het project zo uit de hand kon lopen. „We zien die evalua tie met heel veel belangstelling tegemoet", zei Carla Michielsen (CDA). „We hopen goede tools te vinden om dit soort overschrij dingen voortaan te voorkomen." GOES. De noodopvang voor vluch telingen in de Zeelandhallen in Goes krijgt de komende tijd een compleet nieuwe samenstelling van bewoners. De mensen die er de afgelopen periode zaten, zijn deze week bijna allemaal overge plaatst naar een andere locatie om de asielprocedure in te gaan. Daar komen bewoners voor te rug uit noodopvangcentra in den lande die op korte termijn sluiten, omdat de bestuursovereenkomst met de betreffende gemeenten af loopt. Het gaat onder meer om Loon op Zand, Valkenswaard, Veldhoven en Heumensoord. „We willen een categorie mensen huis vesten die kans maakt in de asiel procedure", zegt burgemeester In de Zeelandhallen komen nu mensen uit gemeenten die niet langer een noodopvanglocatie beschikbaar stellen. René Verhulst. Aan zulke pre-pol plekken, de zogenaamde 'wachtka mer' voordat mensen de asielpro cedure ingaan, is nu overigens veel minder behoefte. Het Cen traal orgaan Opvang Asielzoekers (COA) zoekt landelijk vooral naar plekken voor Dublin-claimanten: asielzoekers die via een ander Eu ropees land in Nederland aankwa men en daar asiel hadden moeten aanvragen. Die komen ook in de Zeelandhallen, maar moeten wel terug naar het land waar ze asiel hadden moeten aanvragen. VRIJDAG 1 APRIL 2016 ZEELAND 9 door Rolf Bosboom TERNEUZEN. Het is eens maar nooit meer. Waterschap Schelde- stromen wil lering trekken uit het financiële debacle met het pro ject Nieuwe Sluis bij Waterdunen. Dat wordt een miljoen duurder, een kwart meer dan begroot. Fons Dobbelaer algemeen bestuur door Luc Oggel KUNSTSTOF KOZIJNEN, DEUREN, SCHUIFPUIEN, DAKKAPELLEN TERRASOVERKAPPINGEN PRECIES ZOALS JIJ DAT WILT Kom langs in het Alkuplus Ontdekkingscentrum Middelburg O Ma gesloten. Di t/m vrij 1 2:00 - I 8:00 uur. Za 09:30 - 16:00 uur. 9 Klarinetweg 5 Middelburg www.alkuplus.nl ^\IK.UplUS WHO KM A A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43