Joop Braakhekke smeekt om eenvoudige bereiding van kreeft 'Overvaller* naar huis Dronefilmpje laat zien hoe superjachten worden gebouwd op Vlissingse werf ZEELAND 5 Vaklieden zijn van levensbelang om superjachten te bouwen, maar die kanjers moeten ook een geheim kunnen bewaren. mücr o— fzc «Jë», Lentelezingen 2016 Discretie en vertrouwen zijn dé sleutelwoorden voor de Vlissingse jach- tenbouwer Amels. Me dewerkers van de werf zullen nooit en te nimmer uit de school klappen voor wie ze een jacht bou wen. Veel opdrachtgevers lopen er niet mee te koop dat ze een drij vend 'acht sterrenhotel' aanschaf fen. Behalve op de tweejaarlijkse open dag hebben bezoekers dan ook nimmer de gelegenheid de dokken op de werf aan de Ko ningsweg te bezoeken. Daar heeft Amels nu iets op ge vonden, meldt marketing mana ger Victor Caminada van Amels. Vanaf deze week leidt de jachten- bouwer bezoekers op afstand rond. Belangstellenden hoeven al leen de website van het bedrijf op te zoeken om een rondleiding te krijgen. In ruim anderhalve mi nuut zien ze de dokken waarin medewerkers aan schepen werken en de kades waaraan enkele super jachten liggen. Ze zien het bedrijf letterlijk in vogelvlucht, want de opnames zijn gemaakt met een drone. De eigenaren van de superjach ten, luxe pleziervaartuigen van minstens dertig meter lang, die in beeld komen worden niet ge noemd. Maar aan alle (vertegen woordigers van) eigenaren is toe stemming gevraagd of hun sche pen in aanbouw in het videofilm pje te zien mogen zijn. Amels be hoort wereldwijd tot 'de top vijf, top drie' van de jachtenbouwers, stelt Caminada met bijna vanzelf sprekende trots. En om die toppo sitie te behouden, moet de Zeeuw se jachtenbouwer het gezegde 'zwijgen is goud' als adagium aan houden. Een Amerikaanse werf is ooit bijna over de kop gegaan, omdat ze de naam van een klant - een be roemde topgolfer - naar buiten bracht. In de jaren zeventig, tach tig waren jachten vooral bij sjeiks uit het Midden-Oosten populair en rond de eeuwwisseling wilde elke Russische oligarch een eigen speelbootje. Maar waar de meeste opdrachten nu vandaan komen en of klanten uit de showbiz-, sport- of zakenwereld komen, wil Cami nada onder geen beding kwijt. „Onze klanten zitten over heel de wereld. Vaak weten we niet eens precies wie onze opdrachtgever is, omdat hij een vertegenwoordiger met verstand van zaken stuurt", legt de marketing manager uit. Hoewel de opdrachtgevers tot de meest gefortuneerden behoren, moet Amels net als elk ander be drijf scherpe offertes uitbrengen. De dokken en de kades van de werf zijn op de bouw van super jachten ingericht, maar het kan toor van Amels zit al decennia Amels heeft vijf prototypes voor superjachten ontwikkeld. Die types kunnen natuurlijk naar wens worden aangepast lang in ietwat opgeleukte bouwke ten. Pracht en praal alleen voor een sjieke uitstraling is er niet bij. Caminada: „De opdrachtgevers weten precies waarvoor ze welk bedrag willen uitgeven. Wij let ten dan ook sterk op het in de hand houden van de kosten." Amels doet dat op dit moment klaarblijkelijk goed, want de order portefeuille is uitstekend gevuld. De circa negenhonderd medewer kers die deze maanden op de werf werken, hebben hun handen vol. In mei zijn alle overdekte dokken bezet en wordt ook aan verschil lende kades aan diverse luxe ple ziervaartuigen gewerkt. „We wer ken dit voorjaar aan tien super jachten tegelijk. Zo druk is het nooit eerder geweest." Het dronefilmpje is te zien op de website van Amels, of via www.pzc.nl/amels. MIDDELBURG. De achttienjarige Terneuzenaar J.M. mag vandaag om ïi.oo uur Torentijd verlaten. De jongeman wordt verdacht van een roofoverval op een woning in zijn woonplaats. Dat zou hij ge daan hebben samen met vier ande ren die, zo bleek gisteren tijdens een tussentijdse zitting van de rechtbank, allemaal al lang thuis zitten in afwachting van hun pro ces. De Terneuzenaar mag nu ook naar huis van de rechtbank omdat nog lang niet duidelijk is wanneer hij daadwerkelijk wordt berecht. Een rapport dat is opgesteld over hem door gedragswetenschappers is nog niet klaar. M. zou 15 november vorig jaar betrokken zijn geweest bij de over val op een flatwoning aan de Ed- vard Grieglaan. De bewoner werd door de overvallers geslagen en ge schopt en met een wapen be dreigd. Ze bonden hem vast en verlieten de woning met elektri sche apparatuur, onder andere een playstation. Maar ze hadden ook zijn bankpas meegenomen. De politie slaagde erin om de vijf daders binnen enkele dagen aan te houden. Vier van hen zijn min derjarig. hoe commissaris van de koning Han Polman breed glimlachend met de kreeft poseert. De bedie ning loopt af en aan om de scha len met oesters en de glazen Moet aan te vullen. Ezinga straalt. „Toen we hier zestien jaar geleden mee begon nen, werd Oosterscheldekreeft al leen hier in de buurt gegeten. Nu kent iedereen het in Nederland en België. Toch is het nog exclu sief. Mensen komen ervoor naar Zeeland. Dat heb ik zelf gemerkt toen ik een restaurant had. Ze bel den met tientallen, nee, hónder den om te reserveren." Wat is dat dan toch met die Oosterscheldekreeft? Versheid, stelt eregast Joop Braakhekke. „En exclusiviteit. De vangstperio de loopt tot medio juli, dus het is een seizoensproduct. Het is puur natuur, daar houd ik van." Braakhekke, die collega-restau rateurs smeekte het beestje zo eenvoudig mogelijk te bereiden („hooguit met wat gebrande bo ter en rozemarijn"), weet nog niet of Oosterscheldekreeft op het menu komt van zijn restau rant Le Garage. „We zitten in Am sterdam hè, dat moeten mensen ook maar willen betalen. Geld ge noeg daar? Ammehoela!" Of ja, de allereerste... „We heb ben natuurlijk wel wat preventie ve maatregelen getroffen", fluis tert Luit Ezinga van de Stichting Promotie Oosterscheldekreeft. „Stel dat je een lege fuik zou bo venhalen. Dat kun je die honder den gasten niet aandoen." Sponsoren, foodbloggers, foto grafen en culinaire journalisten - weer twintig meer dan vorig jaar, met name uit België - drommen samen aan bakboord om te zien 'Kort koken, dan op de grill. Met hooguit wat gebrande boter en rozemarijn' VRIJDAG 1 APRIL 2016 Amels op jacht naar records Op een artist impression waarin de daken van de loodsen zijn gehaald, laat Amels de dokken en kades zien waarin en waaraan superjachten worden gebouwd, gereviseerd en onderhouden. door René Hoonhorst University College Roosevelt en Universiteit Utrecht 5 april: Prof. Bernard E.M.Wientjes Duurzaam en innovatief ondernemerschap als antwoord op krimp 12 april: Prof. dr. Kiene Brillenburg Wurth Charisma's van het boek: literatuur in het elektronische tijdperk Toegang gratis. Aanmelden via infodesk@ucr.nl of 01 18 655 500. door Wendy Wagenmakers ZIERIKZEE. Hij is weer boven wa ter, de allereerste Oosterschelde kreeft van dit seizoen. Een manne tje van een jaar of twintig, tweeën halve kilo schoon aan de haak. Een prachtexemplaar, aldus kreef tenkenners. Joop Braakhekke televisiekok Televisiekok Joop Braakhekke (links) en kreeftenpromotor Luit Ezinga met de eerste Oosterscheldekreeft van dit seizoen, foto Marieke Mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38