CULTUUR SHOW 29 Erica Jong (74) schrijft over seks. Over vróuwen en seks. Het Amerikaanse jarenzeventigicoon is bekend van Fear of flying. Nu is er Fear of dying, vertaald als Het ritsloze naspel. jgwSH sgsPS» t f. vtys het werk van de Ierse Edna O'Brien en van Colette, de Franse auteur. Zij namen het leven van vrouwen serieus. „Ik noem liever geen namen van schrijfsters van wie ik vind dat ze dat momenteel ook erg goed doen. Dan worden degenen boos die ik niet noem." „Dat is een Assepoester-sprookje. Een man koop cadeautjes voor een jonge vrouw. In ruil daarvoor onderwerpt ze zich aan hem. Ein de. En dan doen ze ook nog aan bondage. Niet mijn ding, niet sexy. Blijkbaar vonden veel vrou wen dit wél spannend. Nou, goed. Maar het is een ouderwets ver haal, helemaal niet vernieuwend. En bovendien is het ontzettend slecht geschreven." „Nee, dat is inderdaad niet zo sexy. Maar ik wilde vooral een boek schrijven over hoe het is om seks te hebben als oudere vrouw. Dan moet het wel realistisch blij ven, anders gelooft niemand het." „Een zipless fuck is seks zonder machtsspel. Beide partijen zijn ge lijk, niemand hoeft iets te bewij zen. Vrije seks dus, omdat je daar zin in hebt. Voor mannen en vrou wen. „Helaas zijn we daar nu nog steeds niet. Denk aan het feno meen slutshaming. De manier waarop we kijken naar vrouwen die seks hebben, verschilt nog steeds enorm van die van man nen. Er is nog altijd geen gelijk heid. Vrouwen verdienen nog steeds minder, hebben niet even veel politieke macht. Daar moeten we echt wat aan doen." „Er moet weer worden gevochten. Feminisme is net als democratie: als je er niet voor blijft vechten, verdwijnt het. Maar ook binnen het feminisme moeten we wat za ken helder krijgen. Feminisme be tekent: kunnen kiezen. Individue le vrijheid. Mijn generatie heeft er voor gezorgd dat die erna kan kie zen. En daar moeten jullie nu mee aan de slag. Niet door regels te ma ken. Feministen die zeggen wat andere feministen moeten doen, hebben het niet begrepen. „Het probleem is: veel jonge vrouwen zien de ongelijkheid niet zo. Dat komt als je ouder wordt: dan valt de discriminatie pas op. Wanneer je carrière maakt en je erachter komt dat je minder ver dient dan je mannelijke collega's. Wanneer je kinderen krijgt en jij minder gaat werken en je man niet. Echt, we moeten weer vech ten." Die moeten meedoen. Ze zijn alleen te bang om op bepaalde punten mee te wer ken. Ze willen niet allemaal minder werken, bijvoor beeld. Zijn bang dat dat hun manne lijkheid aantast. Zonde. Ze krijgen na melijk echt wat terug door er voor hun kinde ren te zijn." „Luister. De rol van moeder is op een gegeven moment uitgespeeld. Tot hun 20e hebben je kinderen jou nodig. Daarna moet je ze vrij laten. Daarbij: het moederschap is parttime. Je kunt nog meer doen. Straks zijn je kinderen volwassen. Wat ga je dan doen? Ik heb een dochter en drie geweldige klein kinderen. Ik ben dol op ze, maar gelukkig hebben ze me niet de he le tijd nodig. Ik heb andere dingen te doen met mijn leven." De wereld overvliegen, bijvoor beeld, ter promotie van haar boek. Ze telt op haar vingers. „Berlijn, Heidelberg. Noorwegen, Italië." Peinzende blik. „Engeland." Ze sluit een seconde haar ogen. „En ik heb een tour gedaan door de Verenigde Staten." Brede grijns. „Maar volgende week ga ik naar Mexico. Even bijkomen in een spa." Jong trouwde vier keer. En had er nooit al te veel moeite mee de bedprestaties van haar echtgeno ten aan het papier toe te vertrou wen. Ze lacht hard. „Dat vonden ze verschrikkelijk en geweldig. Dat hing er van af hoe ik ze be schreef natuurlijk. Sommigen zijn echt beroemd geworden door mij, en zijn daar hartstikke blij mee." Haar huidige man, advocaat Kenneth David Burrows, stelde een vrijbrief op voor Jong, voordat ze gingen trouwen. „'Jong mag over mij schrijven wat ze wil, en wanneer ze wil,' staat daarop. Die heeft hij officieel ondertekend." „Die leest mijn boeken niet. Ze is ook schrijver en is bang dat het haar werk beïnvloedt. Misschien is het ook maar beter dat ze mijn boeken niet leest. Ze zegt dat het niet goed zou zijn voor haar psy chische gesteldheid. Ik denk dat ze gelijk heeft." VRIJDAG 1 APRIL 2016 'Een oma mag nog sexy zij n' Wat vindt u van Fifty shades of grey? Het ritsloze naspel is anders ook niet een en al sexy. U heeft het over man nen die flauwvallen door Viagrapillen en over penispompjes. Voor alle niet-babyboomers: vertelt u eens over die zipless fuck waarmee u zo beroemd werd. Wat stelt u voor? En de mannen dan? Er zijn ook vrouwen die ervoor kiezen geen carrière te maken of thuis te blijven bij de kinderen. Wat vindt uw dochter van uw oeuvre? Erica Jong - Het ritsloze naspel. The House Of Books, 19,99 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30