71% T©@S Piek is voor Zeeuwse huizenmarkt ver weg Onderzoek ambulance voor verwarde personen Volg de bevrijders van Oostburg op de voet Operatie Terra Incognita (proloog) 1 APRIL.'/ 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Uw Mening ONEENS Steun jonge ondernemers Tv-app Delta IOS/Android Symposium zeespiegel i paul kusters column Maan Leo Ze noemen het nog steeds een spoorboek je, hoewel het allang niet meer in boek vorm te verkrijgen is. 2016 staat nog in de peuterschoe nen en er wordt nu al gesproken over de NS-dienstregeling voor 2017. Traditiegetrouw hebben we het hier in Zeeland dan over de vraag of de trein moet stoppen op stations met exotische namen als Krabbendijke en Rilland-Bath. Mijn positie in deze discussie is al tijd eenduidig geweest: ik moet Dat is het moment waarop ik die stoptrein vervloek en smeek om een volbloed intercity minstens twee keer per week zo snel mogelijk van Middelburg naar Utrecht zien te komen en al die kleine stationnetjes werken enkel op mijn zenuwen. Als ik op mijn reis niet minder dan tien sta tions ben gepasseerd, niet minder dan tien keer gehoord heb dat ik in de trein naar Vlissingen zit, en als ik dan eindelijk denk dat ik in Middelburg ben, dat de conduc teur dan omroept dat we stoppen te Arnemuiden: dat is het mo ment waarop ik die stoptrein ver vloek en smeek om een volbloed intercity. Telkens wanneer ik de uiterst cynische tekst 'deze inter city stopt op alle tussengelegen stations' hoor, springen de tranen van frustratie mij in de ogen. Maar ook dit jaar worden mijn ge beden niet verhoord en kiest de NS ervoor om onverbiddelijk halt te houden bij die gewraakte ge huchten. Daarom heb ik me voor genomen ze dan maar in mijn hart te sluiten. In plaats van knar setandend de trein te voelen af remmen in Kruiningen-Yerseke en andere negorijen, heb ik beslo ten mij inschikkelijker op te stel len. Dat is hoe Operatie Terra In cognita ontstaan is. De komende weken zal ik telkens op een sta tionnetje op het traject tussen Bergen op zoom en Middelburg uitstappen en te voet de omge ving verkennen. Ik zal mijn bele venissen hier optekenen, in de hoop dat ik in de toekomst door vertedering overmand word tel kens als de intercity zich als een stoptrein gedraagt. Ben be nieuwd... Nederland moet ook tol gaan heffen voor buitenlandse vrachtwagens. 1 april is een leuke traditie. GEZOCHTE TERRORIST MAM MET HOEDJE GEARRESTEERD Het project ZomerOnder- nemer krijgt een vervolg in Zeeland. Vorig jaar be gonnen dertien jongeren in de zomervakantie (maxi maal zes weken) een eigen bedrijf om te ervaren wat ondernemerschap in houdt. Dit jaar wordt ge mikt op dertig deelnemers. De jongeren worden bege leid en krijgen een startka pitaal van 200 euro. De pro vincie ondersteunt het pro ject, dat is overgewaaid uit Zweden, met een subsidie van 5.000 euro. De appstores van Apple en Android bieden vanaf van daag de bètaversie van de Delta tv-app aan. Met de app krijgen Delta-klanten meer zenders. De app is in heel Nederland beschik baar, via alle internetver bindingen. Klanten met een Alles-in-i Premium of Super-abonnement van Delta/Zeelandnet krijgen daarnaast de beschikking over nieuwe functies. Zo kunnen zij tot zeven dagen terug programma's terug kijken en opnemen. In de bibliotheek in Mid delburg vindt morgen het Publiekssymposium Zee spiegelstijging plaats. Tijdens het symposium staat de vraag centraal: 'Houdt Zeeland het droog?' Het programma begint om 13.00 uur en eindigt rond 17.00 uur. Het symposium vindt plaats in de aula en foyer van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Toe gang is gratis, aanmelden is niet nodig. Mensen Het Economisch Bureau van ABN Amro verwacht dat het aan tal woningverkopen in 2017 lan delijk gezien het recordniveau van 2006 benadert, staat in een woningmarktmonitor die giste ren gepubliceerd werd. Voor dit jaar voorspelt de bank een toena me van 10 procent; voor 2017 een toename van 5 procent. In eerde re ramingen werd respectievelijk 5 en 2,5 procent voorspeld. In januari en februari stegen de woningverkopen landelijk ruim een kwart ten opzichte van dezelfde maanden vorig jaar. Zeeland bleef achter: in janua ri was het aantal woningverko pen precies gelijk aan het niveau van 2015; in februari bedroeg de stijging 12,6 procent. „Zeeland blijft altijd een beetje achter bij de rest van het land. De dalen zijn hier nooit zo diep en de pie ken nooit zo hoog", zegt Faasse. „Met deze lage rente zou je ver wachten dat mensen in slaapzak ken voor het makelaarskantoor liggen. Toch is de markt niet overdreven goed, al ligt het aan tal verkopen wel hoger dan twee a drie jaar geleden." De bevol- kingskrimp remt de stijging. „Ik verwacht dat het niveau van 2006 niet gehaald wordt. Toen was de bevolkingskrimp nog niet begonnen. De steden doen het goed, maar in de dorpen gaat het minder. Dat matigt de groei." 'Zeeland blijft altijd een beetje achter bij de rest van het land' MIDDELBURG. Er wordt onder zoek gedaan naar de wenselijk heid van een Zeeuwse psycholan- ce, een ambulance voor acute psychiatrische patiënten. Als de GGZ (geestelijke gezondheids zorg) het ziet zitten, is de provin cie bereid zich in te spannen voor een pilot. In Nederland rijden al enkele psycholances, onder meer in Am sterdam en Eindhoven. Ze wor den ingezet wanneer een ambu lance of politiewagen niet vol doet. In de psycholance kunnen verwarde personen onder medi sche begeleiding tot rust komen. In antwoord op vragen van de Statenfractie van de PvdA geeft het dagelijks provinciebestuur aan dat onderzoek nodig is om te bepalen of een psycholance een aanwinst is. In een dunbevolkt gebied als Zeeland is de vraag of een dergelijk voertuig betaalbaar is, omdat het wellicht niet zo vaak hoeft te worden ingezet als in drukke steden. Het gaat daar bij niet alleen om de aanschaf en het onderhoud van de auto, maar ook om de kosten en be schikbaarheid van deskundig per soneel. Ook moet worden beoor deeld welke vervoersmogelijkhe den er nu al zijn voor psychiatri sche patiënten. Zolang daar geen zicht op be staat, wil het provinciebestuur zich niet uitspreken over de psy cholance. Wel wordt de stuur groep die zich bezighoudt met de toekomstige inrichting van de Zeeuwse GGZ om een oordeel gevraagd. Is dat positief dan wil de provincie samen met andere partijen ijveren voor een pilot. OOSTBURG. Hoe werd Oostburg eind oktober 1944 bevrijd? Dat kunnen we nu van minuut tot minuut meebeleven in het boek Polder Fighting, dat net in de win kel ligt. De uit Oostburg afkom stige Robert W. Catsburg (1969) dook in het nationale archief van Canada. Daar vond hij de zoge naamde Message Log, een aan hangsel van het oorlogsdagboek van de 8th Canadian Infantry Bri gade. Die brigade speelde een hoofdrol bij de bevrijding van Oostburg, van 20 tot 30 oktober 1944. De Message Log bevat de letterlijke tekst van de radiobe richten tussen het brigadehoofd kwartier en de bataljons in het veld. Catsburg noemt die berich ten 'een uiterst betrouwbare bron', omdat ze een directe weer gave bieden van de gevechten. Ook tijdstip, afzender en ontvan ger worden precies weergegeven. De bevrijding van Oostburg maakt deel uit van de Slag om de Schelde, waarbij de geallieerden de vaarweg naar Antwerpen in handen kregen. Catsburg be schrijft de strijd in het gebied tussen Waterlandkerkje, Schoon- dijke, Zuidzande en Aardenburg. 421 reacties MIDDELBURG KAMPERLAND MIDDELBURG MIDDELBURG Bernard Wientjes geeft lentelezing bij UCR Professor Bernard Wientjes, voormalig voorzitter van VNO-NCW, geeft dinsdag een lentelezing bij Universi ty College Roosevelt in Mid delburg. Wientjes spreekt over 'duurzaam en innova tief ondernemerschap als antwoord op krimp'. Locatie: stadhuis aan de Markt. Aanvang 19.30 uur. Toegang gratis. Aanmelden via infodesk@ucr.nl of 0118-655500. door Cornelleke Blok VLISSINGEN. Het aantal woningver kopen in Zeeland stijgt in 2017, maar het recordniveau van 2006 is nog ver weg. Dat voorspelt Mark Faasse, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Make laars (NVM), afdeling Zeeland. Mark Faasse NVM Zeeland door Ernst Jan Rozendaal door Jan van Damme Zeeland 13: Midden in de kogelregen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2