Indringend fysiek theater trekt aan en stoot af Linda de Mol moet toch naar rechter voor 'Miljoenenjacht-zaak' 28 CULTUUR SHOW SBS-debuut Irene Moors Sherlock op veiling Medaille voor Kooij Boven het podium hangen zeventig opblaasbare mannelijke sekspoppen. Zeventig plastic erecties, als zeventig zwaarden van Damo cles. De scenografie van Katrin Brack windt er geen doekjes om: seks brengt de personages bij el kaar en seks drijft hen vervolgens ook weer uit elkaar. In de roman Het Jaar van de Kreeft van Hugo Claus wordt een man (Pierre) op slag verliefd op een jongere vrouw (Toni). Hij valt voor haar tekortkomingen, haar le lijkheid ontroert hem. Na een kor te periode eikaars minnaars te zijn, verlaat zij haar man voor hem. Maar nog voor de zomer aan breekt, heeft zij hem weer verla ten. De bewerking die regisseur Luk Perceval voor Toneelgroep Amsterdam maakte, is een monta ge van fysieke scènes over aantrek ken en afstoten, korte dialogen en letterlijke fragmenten uit het boek. Het stel wordt gespeeld door Gijs Scholten van Aschat en Maria Kraakman. Een kinderfiets je symboliseert de voortdurende aanwezigheid van het kindje uit het vorige huwelijk van Toni, de almaar jengelende realiteit. Verder geen decor. Uitgestrekte leegte bo ven plastic lustobjecten. De fysieke scènes zijn bij vla gen echt indringend: choreograaf Ted Stoffer zal bij de repetities nogal vaak de Kamasutra hebben geraadpleegd en dat heeft lenige, esthetische choreografieën als re sultaat. De beeldtaal is soms erg expliciet. Het aantrekken en afsto- Choreograaf Ted Stoffer zal bij de repetities nogal vaak de Kamasutra hebben geraadpleegd ten is vaak behoorlijk letterlijk: ze duwen elkaar weg, scheppen af stand, om zich dan weer naar el kaar toe te trekken. Het spel is soms even slepend als de relatie tussen deze twee mensen, en dat is niet altijd een aantrekkelijke kijkervaring. Kraak man speelt de jonge vrouw bij vla gen irritant drammerig en Schol ten van Aschat blijft in eerste in stantie erg onbeduidend. De schoonheid die hij haalt uit deze vrouw, die in alles zijn tegenpool is en met wie hij maar niet op één lijn komt, blijft door de louter fy sieke insteek van deze voorstel ling lang aan de vlakke kant. Bo vendien maakt de manier waarop Scholten van Aschat de prozafrag menten declameert het stuk soms onnodig heilig. Waar is die banale alledaagsheid die het stuk met bei de benen op de grond zet? Daar staan fraaie vondsten te genover. De scène waarin hij haar naakte lichaam omarmt en einde lijk onomwonden emotioneel wordt, is prachtig. De momenten waarop de fysieke scènes zich over het hele podium uitstrekken, sorteren een prachtige eenzaam heid. Dan laat Perceval, juist door de ruimte te nemen, het tweetal heel dichtbij komen. Het spel van liefde en lust schiet constant heen en weer tus sen een uitdagend en plezierig spelletje en een krampachtige, moeizame verplichting. Seks als onberekenbaar wapen in een strijd van liefde en verachting. Met uiteindelijk alleen verliezers. Dat heeft de rechter-commissaris in Amsterdam gisteren besloten, meldt Peter Plasman, de raadsheer van de kandidaat. Die kandidaat, Arrold van den Hurk, mocht van de rechter eer der geen getuigen oproepen, maar de rechter draaide die beslissing af gelopen december terug. De zaak loopt al twee jaar. In no vember 2013 deed Van den Hurk mee aan het televisieprogramma Miljoenenjacht. In zijn koffer zat de hoofdprijs: 5 miljoen euro. Na een aanbod van 125.000 euro wilde de man verder spelen, maar hij druk te per ongeluk op de rode stop- knop. Daardoor ging hij akkoord met het aanbod. Linda de Mol overlegde daarop met de notaris, maar die bepaalde dat de 'deal' was gemaakt en dat de deelnemer niet verder mocht spelen. Zodoende ging hij naar huis met 125.000 euro. Volgens producent Endemol zijn de regels juist toegepast. Advocaat Plasman stelt echter dat het er niet eerlijk aan toe is ge gaan. Hij meent dat er in het regle ment niet stond dat het drukken op de rode knop bepalend is. Van den Hurk had de rechter gevraagd om Linda de Mol, de no taris en de regisseur van het RTL-programma te mogen horen in de bodemprocedure die hij te gen Endemol en de Postcode Lote rij heeft aangespannen. Dat ver zoek werd in eerste instantie afge wezen. Van den Hurk eist een schadevergoeding van Endemol of van de Postcode Loterij, of de kans om alsnog zijn spel af te spe len. Behalve Linda de Mol wordt ook de notaris dinsdag in de recht bank verwacht. Irene Moors maakt van avond haar presentatiede buut bij SBS. Ze neemt de late editie van Shownieuws voor haar rekening. Het zou gaan om een eenmali ge presentatieklus. Moors begint morgenavond met de spelshow De Vreemde Eend officieel bij haar nieu we werkgever. Irene Moors maakte in januari bekend over te stappen naar SBS 6. Ze werkte voorheen ruim 26 jaar voor RTL 4. „Ik vind een dagje eerder mijn eer ste programma presente ren bij SBS 6 wel zo rustge vend", zegt ze. Een handgeschreven avon tuur van de Britse speur der Sherlock Holmes wordt volgende maand per opbod verkocht. Kenners verwachten dat de tekst omgerekend 380.000 euro gaat opbrengen. Het gaat om Het Avontuur van de Griekse Tolk dat schrijver Sir Arthur Conan Doyle in 1893 aan het papier toever trouwde. Het is één van de 56 verhalen die Conan Doy le schreef over de speurder. In het verhaal wordt voor het eerst de oudere broer van Holmes opgevoerd. De Nederlander Peter Kooij is gisteren onder scheiden met de Bach-me- daille van de Duitse stad Leipzig. 'Vrijwel geen zan ger heeft zijn werk zo nauw met Johann Sebasti an Bach verweven als Kooij', stelt de jury. De 61-jarige bas heeft talrijke werken van Bach opgeno men. De zanger krijgt de prijs op 17 juni tijdens het Bach-feest uitgereikt. De Bach-medaille wordt sinds 2003 jaarlijks toegekend. Kooij begon zijn carrière in 1981. 'Ik ben niet perfect en dat spijt me Haar naam doet babyboomers blozen, zich verslikken in hun koffie. Eri ca Jong. Een on deugende glimlach, langzaam roodkleurende wangen. De seksschrijver, toch? De happy hooker of literature1. Ja, die. Al heeft Jong het met die laatste omschrijving nu wel ge had. „We hebben nog steeds last van de dubbele standaard. Zou een man die over seks schrijft ooit zo worden ge noemd?" Voor iedereen van na de ja ren '70: de Amerikaanse schrijf ster verkocht wereldwijd meer dan 27 miljoen exemplaren van haar debuutroman Fear of flying (1973). Dit maakte van de rela tief onbekende dichteres in eens een feministisch boeg beeld. Ze deed wat nog niet eer der gedaan was: als vrouwelijke auteur expliciet schrijven over seks. Ze laat haar 29-jarige hoofdpersoon Isadora tot in de tail vertellen over haar seksuele fantasieën, en introduceert - waarover later meer - de zipless fuck. En dan is daar nu Jongs ne gende roman: Fear of dying, ver taald als Het ritsloze naspel. Een écht vervolg op Jongs eerste ro man is het niet, al voert ze haar thema door: Vanessa Wonder man (60) gaat op zoek naar een buitenechtelijk avontuur op zi- pless.com. Intussen zorgt Won derman voor haar stervende ouders, belandt haar man in het ziekenhuis en gaat haar poe del Belinda dood. Een Skypegesprek met de New Yorkse opperfeminist. „Omdat niemand dat durft: schrijven over het seksleven van een oudere vrouw. Daar zijn mensen bang voor. Een vrouw op leeftijd wordt gezien als grootmoeder. Opeens mag ze niet meer sexy zijn of über haupt over seks praten. Ik wil dat taboe doorbreken. Seks op leeftijd kan óók namelijk en is opwindend. „Ik heb altijd boeken geschre ven die nog niet bestonden, voor vrouwen. Door alle stadia van het vrouwenleven te be schrijven, wil ik ze bevrijden van de conventies en vooroorde len. Ik wil ze inspireren, laten zien welke mogelijkheden ze hebben. Dat is nog steeds mijn missie." „Jazeker. En dat is ook heel goed. Maar het mag van mij nog wel meer. Ik ben ervan overtuigd dat ik daar met mijn eerste boek aan heb bijgedra gen. Het was alsof ik ze toe stemming gaf. Bij mij gebeurde dat door The golden notebook van Doris Lessing te lezen, en IÉ IR. tr -Cijs Scholten van ^schat en Maria Kraak man. foto Sanne Peper RECENSIE HET JAAR VAN DE KREEFT door Sander Janssens Toneelgroep Amsterdam - Het jaar van de Kreeft. Gezien: 26/3 Stads schouwburg Amsterdam (première). Tour door het land. Info: www.tga.nl door Marlies van Leeuwen AMSTERDAM. Linda de Mol moet dinsdag toch getuigen in de Miljoe nenjacht- zaak, waarin een deelne mer van de populaire spelshow be weert dat hij abusievelijk op een verkeerde knop drukte. Daardoor liep hij een groot geldbedrag mis TELEVISIE LITERATUUR BACH Nick Carter zanger Erica Jong in haar New Yorkse appartement met haar poedels Colette (links) en Simon. foto Orjan F. Ellingvag/Corbis door Caroline van Keeken Waarom schreef u dit boek? Maar er zijn tegenwoordig toch wel vrouwen die over seks schrij ven?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29