Wandkleden met een plagerig, kleurrijk sausje Musicals-concert gaat op tournee CULTUUR SHOW 27 Wallis de Vries stopt met TVvitter Bodine (15) Ik vind het afschuwelijk om te laveren tussen BN'ers Musicals in Concert keert dit jaar niet terug in de Amsterdamse Ziggo Do- me. Het evenement gaat daarvoor in de plaats op tournee langs zes thea ters. De show is vanaf januari te zien in Heerlen, Breda, Amsterdam, Apel doorn, Groningen en Rotterdam. Cabaretière Sanne Wallis de Vries stopt met Twitter. 'Voorlopig mijn laat ste dag hiero. I'll be back ergens tegen het nieuwe jaar. Tenzij het twitterloze bestaan heel goed bevalt", kondig de ze gisteren aan. 'Ik wil kij ken of ik zonder kan.' Wat is het verschil tussen kitsch en de overdadige roco co zoals je die in kerken kunt treffen? In de acht- tiende-eeuwse Wieskirche in Beie ren legt de Britse kunstenaar Grayson Perry het uit: 'Deze schil deringen en de decoraties van het altaar zijn gemaakt met volle over tuiging en gepassioneerd vakman schap'. In zijn solotentoonstelling in het Bonnefantenmuseum in Maas tricht is te zien hoe hij die waar den zelf ook uitdraagt met zijn potten, wandkleden en sculptu ren. Maar wél met een plagerig sausje. Bovengenoemde scène komt uit een BBC-documentaire die wordt vertoond in de zaal naast de Kenilworth AMi motor, waarop Perry (i960) en zijn knuffelbeer een pelgrimstocht door Duitsland maakten. Die knuffel heet Alan Measles, en hij heeft een eigen schrijn achter op de motor. Alan is een talisman, surrogaat vader én de goedaardige dictator van de fantasiewereld uit Perry's jeugd. In de tentoonstelling komt het beertje regelmatig terug, als keramieken beschermheer, als god op een tapijt, en als sticker op de borst van bezoekers. Deze sticker is, behalve toegangsbewijs, vooral een badge of honor. Alan ontbreekt trouwens; de knuffel op de motor is zijn stunt double. Die motor is speciaal voor Per ry's tocht gemaakt. De zuurstok- kleuren, de hartjes en versierink jes: alles is even absurd. Als Perry besluit om iets mafs te maken, dan doet hij het ook echt goed maf. Dus als hij zijn knuffel als een god ziet, is het logisch dat het beertje een pausmobiel krijgt. Perry is vooral bekend van zijn keramiek. Hij begon op zijn 23ste met een cursus pottenbakken, juist omdat dit ambacht niet past binnen de hedendaagse kunstwe reld. Tegenwoordig zien we vaak ambachtelijke technieken in gale ries, maar in de jaren tachtig was dat uniek. Perry trekt de oude vaasvorm naar het nu, door heden daagse voorstellingen in de klei te snijden. De potten zijn kritisch, uitdagend en vooral grappig. Zijn expositie van 45 potten in het Stedelijk Museum in Amster dam (en later in het Barbican Art Center in Londen) leverde hem de Turner Prize 2003 op. Die prijs nam hij in ontvangst als zijn alter ego Claire (Perry is minstens zo bekend van zijn travestie). Op een van zijn vazen steekt hij zelf de draak met de situatie en de reactie van de kunstinsiders. Een half ont blote man zegt: 'It's about time a transvestite won the Turner Pri ze', de vrouw in zijn armen ant woordt: 'Pottery is the new video'. Inmiddels is Perry een echte ce lebrity artist in Engeland. Hij maakt grote tentoonstellingen, geeft lezingen op de radio, doet mee aan satirische spelshows, en presenteert documentaires. Voor al zijn driedelige serie In the Best Possible Taste (2012) is steengoed. Hierin gaat hij op safari door Groot-Brittannië en onderzoekt hij de smaak van de arbeiders-, middenklasse en elite. Hij oor deelt niet. Dit leidde tot het kunst werk The Vanity of Small Differen ces, het hoogtepunt van de exposi tie in Maastricht. Perry ontwierp de voorstellin gen op de computer, en Flanders Tapestries maakte daar zes kleur rijke wandkleden van. De tapijten vormen een hedendaags pendant van de achttiende-eeuwse schilde rijenserie A Rake's Progress van William Hogarth, waarin een man de sociale ladder beklimt. Het is nooit moeilijk om te zien waar held Tim Rakewell zich be vindt op die ladder, ook al zijn niet alle Britse merken even bete kenisvol voor het Nederlandse pu bliek. Op tafel liggen groenten ver pakt in The Guardian, daarnaast Citroënautosleutels, theemokken met Penguin Booksomslagen. De verwijzingen maken de kunstwer ken tot echte conversation pieces. En dat maakt van het Bonnefan tenmuseum een uitstekend bede vaartsoord. Als Perry besluit om iets mafs te maken, dan doet hij het ook echt goed maf. Dus als hij zijn knuffel als een god ziet, is het logisch dat het beertje een pausmobiel krijgt Er staat vanavond veel op het spel voor de jonkies. Onder andere een studiebeurs van 25.000 euro. En wie weet: misschien ook een hit. Zes jonge talenten strijden in de live-uitzending om de winst in 'The Voice Kids'. Dat wordt hard werken, want ze hebben allemaal de afgelopen weken een stevige achterban opgebouwd. Wat doet het beroemd zijn met deze zes? En kunnen ze nog normaal over straat? „Ik denk dat mensen het leuk vinden dat ik Nederlands zing." „Mijn coach Ilse DeLange. We hebben een andere stijl maar ik kijk enorm tegen haar op. Ik zou net als haar graag mee willen doen aan het Songfestival." „Dan geef ik het niet op! Ik heb een paar jaar geleden ook al eens meegedaan aan The Voice, maar toen kwam ik niet zo ver. Toch heb ik nu weer meegedaan. Waarom ik niet ver kwam? Ik was pas 8 en had echt nog een piepstemmetje." „Ik doe volgens mij niet anders dan anders. Ook op school ben ik nog steeds gewoon Bodine. Mijn klasgenoten maken er vaak grapjes over dat ik nu op televi sie ben." „Ik droom van wereldwijd suc ces en van een duet op nemen met Beyon- cé of Céline Dion." „Op Instagram heb ik bijna 10.000 volgers. Ik krijg veel lieve berichtjes en ik probeer ieder een te beantwoorden. Maar jon gens die verkering vragen, ne geer ik." „Dan word ik piloot, net als mijn vader. Het lijkt me gaaf om de leiding over een vliegtuig te hebben. Ik wil de hele wereld zien, als piloot of als zangeres." VRIJDAG 1 APRIL 2016 Michael Schaap presentator Het wandkleed The Annunciation of the Virgin Deal van Grayson Perry, foto N. Sargent Foundation door Sophia Zürcher De hedendaagse Britse kunstenaar ('celebrity artist') Grayson Perry ex poseert in het Bonnefantenmu- seum in Maastricht. Hoogtepunt: The Vanity of Small Differences. Grayson Perry: Hold Your Beliefs Lightly. Te zien: t/m 5 juni in het Bonnefanten museum, Maastricht. Info: www.bonnefanten.nl The Voice Kids finale. Te zien: vanavond, RTL 4, 20.30 uur. door Chantal Blommers Waarmee ga jij indruk maken in de finale? Wie is jouw grote voorbeeld? Wat als je niet wint? Nog geen sterallures? Wat wil je bereiken? Waaraan merk je dat je nu beroemd bent? Wat als het niet lukt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28