Ontwikkelingshulp via bedrijven 'bewerkelijk' eist 111 miljoen advertentie 3x190 ECONOMIE 23 Verkoop tuinhuisjes in de lift Nieuw fonds innovatief mkb Nederlanders hebben vorig jaar meer geld gestoken in het groot onderhoud van hun tuin dan in 2014. Vooral tuinhuisjes, veran da's en tuinkassen deden het erg goed. Brenda Horstra, ad junct-directeur van Tuin- branche Nederland, stelt dat hiervan alles bij elkaar meer dan 400.000 stuks zijn gekocht. De uitgaven aan de huisjes liepen daarbij met bijna een derde op, naar circa 230 miljoen euro. Ook sierbestrating en tuinafscheidin- gen lieten stevige plussen zien. De totale omzet van de tuin- branche kwam vorig jaar uit op 4 miljard euro. Voor jonge, innovatieve bedrijven wordt een nieuw investerings fonds in het leven geroepen. Het Europees Investeringsfonds (EIF) en het ministerie van EZ stoppen elk 100 miljoen euro in het fonds, aldus minister Henk Kamp. houdt dag en nacht aanvallen van cybercriminelen in de gaten en gaat ze tegen. „Onze experts bezoeken hackersconferenties en zijn op de hoogte van alle ont wikkelingen. Ze zetten die ken nis echter ten goede in en heb ben een ethische code onderte kend." Om DDoS-aanvallen te neu traliseren kan het team besluiten om tijdelijk alleen Nederlandse IP-adressen toe te laten. „Dat is een paardenmiddel, want ook Nederlandse ambassades in het buitenland kunnen dan niet meer met ons communiceren, net als inwoners op de Antillen en in Caribisch Nederland." Op deze middag werken alle syste men als een zonnetje. In het uur dat deze krant het centrum be zocht waren 32.896 Nederlanders aan de slag met hun aangifte 2015, blijkt in de centrale contro lekamer. De helft van wat de Be lastingdienst normaliter aankan. Vorige week waren het er een tijdje te veel en bleek de site en kele uren onbereikbaar. Het leid de meteen tot commotie. Toch kunnen de computerex perts en rekenmeesters niet alles beheersen. „We zouden graag de weersvoorspelling in onze prog noses meenemen", lacht Douwe van der Werff, landelijk direc teur Particulieren. Twee jaar te rug bleek hoe groot de gevolgen kunnen zijn. Vanwege een prach tig zonnig weekend deden liefst 2 miljoen Nederlanders op de laatste dag aangifte. De syste men konden dat niet aan. „Dat willen we niet meer, van daar dat de deadline daarna een maand is verruimd tot 1 mei." Die deadline geldt ook dit jaar. Volgens de rekenmeesters van het kabinet heeft minister Ploumen van Ontwikkelingssamenwerking hierdoor maar beperkt zicht op het effect van de subsidies aan be drijven in Nederland en het bui tenland. De Rekenkamer noemt de uitvoering van Ploumens be leid ronduit 'bewerkelijk'. De laatste jaren zou de focus op de zogeheten speerpunten van het departement wel toenemen, maar de versnippering over lan den en projecten blijft groot. De Rekenkamer pleit ervoor het bud get meer te concentreren. Nederland verstrekte in 2014 circa 261 miljoen euro van zijn budget voor ontwikkelingshulp aan honderden Nederlandse en buitenlandse multinationals en be drijven in het mkb. Dat geld, zo'n 6 procent van de totale Nederlandse uitgaven aan ontwikkelingshulp, kwam terecht in 67 landen. Hieronder vallen Volgens de Rekenkamer is het voorgekomen dat wel 30 procent van het geld werd besteed aan uitvoeringskosten ook vijftien landen die vaste hulp krijgen. Ploumen denkt dat de bestrij ding van de armoede in ontwikke lingslanden ook zijn beslag kan krijgen via buitenlandse handel en investeringen. 'Alleen maakt de grote spreiding van de program ma's de uitvoering wel buitenge woon arbeidsintensief, valt in het rapport van de Rekenkamer te le zen. Er is bij ontwikkelingssamen werking immers heel veel specifie ke kennis nodig over heel veel lan den en bedrijfssectoren, en die ge gevens moeten ook allemaal nog eens up-to-date worden gehou den. Volgens 's lands rekenmeesters is in het verleden voorgekomen dat bij bepaalde regelingen wel 30 procent van het geld gespendeerd werd aan uitvoeringskosten. De Rekenkamer vindt dit zonde van het hulpgeld. Het feit dat keer op keer nieuwe programma's worden opgezet, terwijl de oude na het stopzetten van een regeling nog ja ren aandacht behoeven, is de Re kenkamer een andere doorn in het oog. Een betere afstemming zou de hulp veel effectiever ma ken, stelt de Rekenkamer. nog 106,5 miljoen euro open toen Willem Scholten door de mand viel en de garanties wer den ingetrokken. Dit bedrag vormt de basis van de verhoogde ontnemingsvordering. „Zonder de corruptie had Van den Nieu- wenhuyzen nooit over dit be drag kunnen beschikken. Het is aan Van den Nieuwenhuyzen om te bewijzen dat hij de met het krediet gedane uitgaven kan verantwoorden." Advocaat Alexander de Swart van de ondernemer vindt dat het Openbaar Ministerie niet-ontvankelijk is. Van den Nieuwenhuyzen zelf omschreef het OM als een 'voortdenderen de, ontspoorde trein'. „Na twaalf jaar onderzoek luidde de conclu sie dat ik niet schuldig ben aan faillissementsfraude. Hoe meer je vrijgesproken wordt, hoe ho ger kennelijk de vordering." De rechtbank beslist 21 april over het verzoek om het OM niet-ontvankelijk te verklaren. Illlllll VRIJDAG 1 APRIL 2016 Het begrotingstekort van Spanje kwam in 2015 uit op 5,2 procent van het bruto binnenlands product (bbp), 1 procentpunt meer dan van de EU mag. DEN HAAG. De ontwikkelingshulp die via het bedrijfsleven gaat, wordt erg versnipperd ingezet. Tot die conclusie komt de Algemene Rekenkamer in haar laatste rappor tage. n Rollen papier op het ICT-centrum van de Belastingdienst op de Veluwe. foto Rob Voss

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23