906 Zaak Van den Nieuwenhuyzen: justitie In datacentrum op de Veluwe worden negen miljoen aangiften verwerkt TUI nu al blij met seizoen Prijzen gedaald in eurozone Al 6 miljoen aangiftes binnen In de bossen bij Apeldoorn staan de zwaar beveiligde servers van de Belastingdienst. Voorzien van alle modernste snufjes. TUI, 's werelds grootste reisor ganisatie, is voor de zomerva kantie 47 procent volgeboekt. Dat is beter dan in 2015. De vraag naar reizen naar Turkije blijft achter, Spanje en de Cana- rische Eilanden zijn favoriet. Het leven in de eurolanden werd in maart 0,1 procent goed koper. In februari daalden de kosten in de eurozone met 0,2 procent. De daling komt door dat energie 9 procent goedko per was dan een jaar eerder. Hoewel de aangifte termijn ook dit jaar is verlengd tot 1 mei kiezen de mees te Nederlanders voor het snel invul len van hun 'formu lier'. Liefst een mil joen Nederlanders deden afgelopen da gen aangifte. Woensdag ontving de fiscus ruim 350.000 aangiften, blijkt uit de nieuw ste cijfers, het hoog ste aantal van deze lopende aangifte campagne en die van vorig jaar. Bij el kaar hebben een maand voor de deadline al circa 6 miljoen van de in totaal 9 miljoen Ne derlanders hun jaar lijkse plicht ver vuld. 750.000 men sen hebben uitstel aangevraagd. Van al- le 6 miljoen aangif ten gebeurt bijna 80 procent online via de website van de Belastingdienst. Papieren aangifte doet vrijwel nie mand meer: slechts 906 mensen ge bruikten een papie ren formulier. De Belastingdienst be looft dat mensen die voor 4 april aan gifte doen voor juli antwoord krijgen. Wie dat daarna pas doet, krijgt die ga rantie niet. Wie sinds 1 maart in logt op de site van de Belasting dienst ziet zijn aangifte klaarstaan en nog bijna geheel ingevuld ook. Het lijkt zo simpel, maar om uw aan gifte en die van negen miljoen landgenoten plus bedrijven af te handelen, heeft de overheid één van de meest geavanceerde en best beschermde complexen van Nederland ingericht. In de Veluw- se bossen bij Apeldoorn draaien de systemen van de fiscus deze maanden 24 uur per etmaal. De beveiliging van de finan ciële data van de BV Nederland be gint meteen aan de ingang: het ommuurde terrein is opgedeeld in compartimenten met sluizen in ie dere gang. Ieder van de 1.100 me dewerkers heeft slechts toegang tot zijn of haar deel van het ge bouw. Op de gangen registeren ca mera's, bewegingsmelders en tril lingssensoren iedere verstoring. „Bij elke afwijking gaat direct een signaal naar de meldkamer en komt een bewaker poolshoogte ne men", vertelt directeur Fred Bos man. Dit keer zwiepen alle deuren echter open en leidt Bosman de verslaggever en fotograaf ('u mag geen close-ups van apparatuur ma ken, teken eerst dit formulier') naar het kloppend hart van het ICT-zenuwcentrum. In de circa 100 meter lange ruimte staan rijen serverkasten te loeien. Achterin staat de zwarte, futuristisch ogende IBM-mainfra me. De computerkracht is voel baar, met bijna 30 graden is de temperatuur tropisch. Via roosters in de vloer - zogenaamde cold cor ridors - wordt verkoelende lucht de ruimte ingeblazen. Dit is slechts het ene datacen trum, vertelt floormanager Jan Hoogendoorn. „Al onze systemen en bedrading zijn gespiegeld, of wel dubbel uitgevoerd. Mocht er brand uitbreken, dan hebben we een identieke server waar alle in formatie op staat." Niet dat een vuurzee kansrijk is. Bij de eerste vlammen wordt propaangas in de serverruimte ge spoten. Hoogendoorn: „Het zuur stofniveau in de lucht daalt dan van de normale 20 naar 12 procent. Voldoende om het vuur te doven, maar onvoldoende om een mens te laten stikken." Ook stroomuit- val is geen enkel probleem, de Be lastingdienst kan in Apeldoorn zijn eigen elektriciteit opwekken. Al met al lijkt het ICT-zenuwcen- trum van de fiscus inbraakproof en alleen met een luchtdoelraket uit te schakelen. Maar inbreken gebeurt al lang niet meer analoog. Ook computer criminelen hebben het steeds va ker voorzien op de fiscus. „Jaar lijks krijgen wij te maken met 3 miljoen cyberaanvallen gericht op de Belastingdienst", vertelt Gerlof Toorn, productmanager. In Apel doorn is daarom een Security Ope rations Center ingericht. Een spe ciaal team cybersecurityexperts De hoogste ontnemingsvordering bedroeg tot dusver 89 miljoen. Dit bedrag werd vorig jaar geclaimd van de beruchte drugscrimineel Bhagwandath P. Tot gisteren koerste justitie op basis van de Pluk-ze wetgeving aan op een claim van 42 miljoen euro tegen Van den Nieuwen huyzen. Dat bedrag was gebaseerd op een berekening van de fiscale opsporingsdienst FIOD. Het OM meent dat Van den Nieuwen huyzen een dergelijk bedrag zou hebben weggesluisd naar China. Dat gebeurde toen diverse bedrij ven binnen het RDM-concern in 2004 failliet gingen. Vorig jaar werd Van den Nieuwenhuyzen in hoger beroep vrijgesproken van faillissementsfraude. Van den Nieuwenhuyzen werd wel veroordeeld voor corruptie. Hij kocht Willem Scholten, de vroegere directeur van het Haven bedrijf Rotterdam om voor 1,2 mil joen euro. Scholten tekende na mens het vroegere overheidsbe drijf garanties, waardoor Van den Nieuwenhuyzen ruim 183 miljoen euro bij diverse banken kon lenen. Ten tijde van het faillissement van RDM stond hiervan nog een schuld van 105 miljoen euro open. Scholten en Van den Nieuwen huyzen, die beiden cassatie heb ben aangetekend, houden vol dat de handtekeningen slechts zijn ge zet om de toenmalige maakindus trie (onder meer onderzeeërs en helikopters) te redden. „Misdaad mag niet lonen", ver klaarde officier van justitie Mach- teld Kok gisteren de ontnemings vordering. Van de leningen stond Economie 88 FrieslandCampina reorganiseert de productielocaties in Veghel en Lochem. Daardoor verdwijnen 40 vaste banen, naast 48 tijdelijke werknemers en uitzendkrachten. Tot nu toe zijn slechts 906 papieren aangiftes gedaan Hackers waken over 'Fort van de Fiscus' door David Bremmer Joep van den Nieuwenhuyzen foto Martijn Beekman/ANP door Carel van der Velden ROTTERDAM. Het heeft er alle schijn van dat justitie Joep van den Nieuwenhuyzen helemaal wil kaal plukken. Het Openbaar Ministerie heeft de ontnemingsvordering op de Rotterdamse zakenman ver hoogd tot het recordbedrag van 111 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22