Gezellige Effeweg.nl fietsreizen QffGWGQ nlwww-effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 SPORT 21 Toen Pavel Koelizjnikov tegen de lamp liep, waren de reacties fel. Nu Thom van Beek betrapt is, blijft het relatief stil en wordt uitgegaan van een incident. Peaty vraagt meer dopingcontroles STOMPWIJK. Schaatsbondscoach Geert Kui per heeft wel een idee hoe er nu in Rusland naar Nederland wordt gekeken. Want nee, het zijn niet langer alleen de Russen die 'onze' nationale volkssport bezoedelen. Met de op EPO betrapte marathon- en lange- baanschaatser Thom van Beek moet Neder land nu ook naar zichzelf kijken. Maar een écht grote zaak werd het na het nieuws woensdagavond niet. „Brian Ma riano (de op doping betrapte Nederlandse atleet, red.) sneeuwde ook onder bij het nieuws van Pavel Koelizjnikov", weet Kui per. Is hier sprake van selectieve verontwaar diging? „Het is altijd makkelijker oordelen over een buitenlander", zegt Herman Ram, directeur van de Dopingautoriteit. „Voor at leten, journalisten, zelfs voor mij." Aan de andere kant zijn de twee zaken ook niet te vergelijken. Meldonium Meervoudig wereldkampioen Koelizjnikov is één van de meer dan honderd sporters die werd betrapt op het sinds t januari ver boden middel meldonium. Na de diverse dopingonthullingen over gestructureerd en gereguleerd dopinggebruik in Rusland wordt dat land gezien als de grootste vals speler in de internationale sport. Koelizjni kov is, net als de ook betrapte tennisster Ma ria Sjarapova, een grote naam. Hij reed een wereldrecord en hield Nederlander Kjeld Nuis van de wereldtitel af. Hij werd boven dien al eerder op doping betrapt. Thom van Beek is geen grote naam. Hij fietst en schaatst al jaren verdienstelijk, maar is met 24 jaar de leeftijd van talent voorbij. Van Beek leek door te breken op de langebaan, maar zijn opmars stagneerde. Te rug in het marathonschaatsen maakte hij weer indruk. Van Beek kwam in beeld bij coach Jac Orie van Team LottoNL-Jumbo, dat hem een contract aanbood. Pas dins dagnacht hoorde Orie wat de echte reden was van het niet tekenen door Van Beek: de positieve test op 10 januari van dit jaar. Onschuld Orie wil er niets over kwijt. Van Beeks ma rathoncollega's wel. Gary Hekman, afgelo pen seizoen zijn ploeggenoot bij Team Van Werven, gelooft in zijn onschuld. „Ik kan het me gewoon niet voorstellen. Thom leeft voor de sport, ik ken niemand die zo veel traint als hij. In financiële zin valt er ook weinig te verdienen in het marathon- schaatsen." Ingmar Berga, winnaar van de Marathon Cup, is niet mals. „Ik ben erg kwaad. Het is competitievervalsing. Er worden nu vragen gesteld bij andere rijders uit het peloton, zo werkt dat. Ik hoop dat er meer controles ko men, afgelopen jaar heb ik er niet één ge had." Maar Berga is ook benieuwd naar de achtergronden: „Ik ken Thom niet goed, maar kan me niet voorstellen dat hij zelf op het idee is gekomen om EPO te gebruiken." Altijd nat Dat zegt ook schaatscoach Kuiper. „Hoe kom je aan EPO? Het groeit niet aan een boom. En waarom zou je zo'n risico lopen? Je gaat altijd nat. Dit is dramatisch. In plaats van een mooie stap in zijn carrière, volgt waarschijnlijk een schorsing." Van Beek, zelf niet bereikbaar, gaf aan wetenschap pers in de arm te hebben genomen om zijn onschuld te bewijzen. De kans dat hem gaat lukken wordt klein geacht. En nu? Heeft het schaatsen een doping probleem? Daar wil vooralsnog niemand aan. „Schaatsen heeft een schoon imago en cijfers ondersteunen dat", zegt Ram. Dat is niet omdat, zoals schaatsers soms beweren, het zo'n technische sport is waar doping geen effect heeft. „Veel bepalender is de cul tuur van de sport", zegt Ram. „Er zijn spor ten waar doping echt not done is. Dan kun je het als atleet alleen op individuele basis doen. Maar geen enkele sport is doping- vrij." Berga: „Het blijkt nu wel dat je je hand niet in het vuur kunt steken voor je colle ga's." 'Sir* Chris Hoy start in 24 Uur van Le Mans Abeylegesse voor twee jaar geschorst De Turkse atlete Elvan Abeyle gesse is volgens Turkse media voor twee jaar geschorst wegens doping. De straf is het gevolg van het opnieuw testen van uri nemonsters die waren afgeno men bij de WK atletiek van 2007. Bij de in Ethiopië geboren langeafstandloopster werd het verboden middel stanozolol aan getroffen. Ze veroverde op dat WK van 2007 zilver op de 10.000 meter. Zesvoudig olympisch kampioen baanwielrennen Chris Hoy (40) maakt dit jaar zijn debuut in de 24 Uur van Le Mans, de beroemde Franse autorace. 'Sir' Chris Hoy kruipt op 18 en 19 juni achter het stuur van een Nissan en zal uitko men in de LMP2, de tweede divisie voor fabrieksteams. „Ik ben vanaf mijn jeugd al een groot fan van de autosport", aldus de voormalig baansprinter, die op de Spelen van 2004,2008 en 2012 goud won. Het aantal dopingcontroles in het zwemmen moet fors omhoog om de geloofwaardigheid van de sport te bewaken. Dat stelt de Britse top zwemmer Adam Peaty. De drievou dig wereldkampioen en wereldre cordhouder op de 50 en 100 meter schoolslag vindt dat zwemmers ei genlijk elke week getest moeten worden. „Ik weet dat dit veel geld kost", zegt de 21-jarige Peaty in Britse media. „Maar het komt de sport veel duur der te staan als zwemmers te boek gaan staan als bedriegers en het pu bliek wegloopt. Dat zou de reputa tie van onze sport verwoesten." De schoolslagspecialist doet zijn op roep naar aanleiding van geruchten over systematisch dopinggebruik in het Russische zwemmen en onthul lingen over weggemoffelde doping- zaken in China. „Als dit zo door gaat, gaan mensen ons zien als be driegers. Het mondiale antidoping- bureau WADA en zwemfederatie FINA moeten dat voorkomen", al dus Peaty. Gianluigi Buffon stopt over twee jaar De Italiaanse doelman Gianluigi Buffon (38) van Juventus en het Italiaanse elftal wil nog twee jaar doorgaan met topvoetbal. „Na mijn veertigste wil ik niet meer spelen", zei Buffon in een inter view met het Franse tijdschrift So Foot. De 156-voudig interna tional denkt al aan een loopbaan als bondscoach. Hij ziet zichzelf wel als trainer van vooruitstre vende voetballanden als China en de Verenigde Staten. Fietsreis Rijn en Moezel €329,- Fietsreis Sauerland €349,- Fietsreis Belgische kust €359,- Fietsreis Donau Radweg €409,- Fietsreis €429,- Zuid-Bohemen en Praag Fietsreis Dresden, €469,- Spreewald en Tsjechië Fietsreis €479,- Mecklenburg en Oostzee Fietsreis Altmühltal €499,- Fietsreis Bodensee €499,- Fietsreis €499,- Kufstein, Hinterthiersee Fietsreis Toscane €529,- Fietsreis €549,- Normandië en Rouen VRIJDAG 1 APRIL 2016 Ene zondaar is de andere niet door Ralph Blijlevens en Rik Spekenbrink Thom van Beek in betere tijden. Een schorsing dreigt na zijn positive test. foto ProShots AUTOSPORT ZWEMMEN ATLETIEK VOETBAL 5 daagse busreis - Vertrek: 27 jun, 25 jul, 12 sep 5 daagse busreis - Vertrek: 20jun, 18 jul, 22 aug 5 daagse busreis - Vertrek: 13 jun, 22 aug, 5, 26 sep - 6 daagse busreis - 27 mei, 17 jun, 22 jul, 2 sep 8 daagse busreis - Vertrek: 8, 15 jul, 5 aug, 2 sep 8 daagse busreis - Vertrek: 3,10 jun, 15,29 jul, 5,12,26 aug 8 daagse busreis - Vertrek: 22, 29 jul, 12 aug 8 daagse busreis - Vertrek: 27 mei, 24 jun, 8 jul 8 daagse busreis Vertrek: 3, 17, 24 jun, 1,15, 22, 29 jul, 5,19 aug, 23 sep 8 daagse busreis - Vertrek: 13,27 mei, 3, 17, 24 jun, 1,8, 22, 29 jul, 12 aug, 16 sep 10 daagse busreis - Vertrek: 16,30 mei, 6,20 jun, 19,26 sep 8 daagse busreis - Vertrek: 10 jun, 1 jul, 5,26 aug, 16 sep COUPONCODE PGR13 K m i Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en p.p. o.b.v. een boeking voor 2 personen. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. _i O <N LU CC 3 X U O cc co id <C cc O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21