Politie pakt bolides af 25.000 euro voor de eerste! Crisismaatregel geen succes Organist Beekman overleden Wat ligt er in de verborgen kamers van Toetanchamo 13 Ondanks miljoenen aan subsidie voor luchtverversing is het binnenklimaat in veel scholen nog steeds belabberd. DEN HAAG. Filters en batterijen worden niet op tijd vervangen. Storingen blijven onopgemerkt. Systemen zijn nooit goed aange sloten. Of de ventilatie maakt zo veel herrie in het klaslokaal dat le raren het systeem uitzetten of lie ver de ramen openzetten. Honderden basis- en middelba re scholen hebben hightech venti latiesystemen, maar leerlingen zit ten lang niet altijd in een fris lo kaal. „Scholen kunnen er niet goed mee uit de voeten", stelt Marco van Zandwijk van landelijk kenniscentrum Ruimte-OK. Sommige oude, tochtige scholen zijn frisser dan moderne gebouwen met de nieuwste ventilatie. Het gebeurde onlangs op een locatie van De Haagse Scholen. Tijdens een controle bleek de ven tilatie niet te werken. Het sys teem stond al weken op storing, maar niemand die het had gezien. „De leraren zeiden wel dat ze het binnen benauwd vonden", vertelt Dieuwerke Spaans, projectleider nieuwbouw en renovatie van schoolgebouwen. De link met een defect ventilatiesysteem legden ze niet, het rode storingsknopje bleef onopgemerkt. Spaans: „Do centen zijn zo gewend dat het kli maat beroerd is dat ze niet weten hoe het aanvoelt als alles wel goed werkt." Het ontbreekt onderwijsorgani saties vaak aan kennis over het ge bruik en beheer van die techni sche snufjes. Het gevolg is dat sommige oude, tochtige scholen nog frisser zijn dan de moderne gebouwen met hightech appara tuur. Dat constateerde adviseur Bas Knopper in een onderzoek op ruim veertig scholen. „Als je zo'n gebouw potdicht maakt en de ven tilatie niet goed gebruikt, is het gehalte kooldioxide (CO2) te hoog", verklaart hij. Het kabinet-Balkenende IV stak in 2009 tientallen miljoenen euro's in de verbetering van het binnenklimaat. Het was een 'cri sismaatregel'; schoolgebouwen werden energiezuiniger en frisser én bedrijven hadden weer wat werk. Installatiebedrijven legden voor ruim 71 miljoen euro ventila tiesystemen aan. Die worden in nieuwe schoolgebouwen stan daard geplaatst. „Er wordt geko zen op basis van geld, niet op kwa liteit", constateert Wim Lengkeek van de PO-Raad (vertegenwoordi ger basisscholen). Juist goedkope re systemen slurpen energie. Ook moeten scholen duizenden euro's per jaar opbrengen voor het on derhoud van de systemen. Het gaat bijvoorbeeld om filters die vervangen moeten worden. Kos ten die niet worden vergoed. De Rijksdienst voor Onderne mend Nederland (RVO) ziet ook dat er veel misgaat. „Het is zonde van het geld, want goed werken de ventilatie maakt de klaslokalen gezonder en de leerprestaties be ter", erkent Irma Thijssen. SAS VAN GENT. Het wordt even wennen voor een 22-jarige inwo ner van Sas van Gent, die ver dacht wordt van witwassen. De man, die gewoon was zich in prij zige bolides te verplaatsen, is voortaan op het openbaar vervoer aangewezen. Gisteren nam de poli tie zijn BMW, Porsche, Mercedes en Lamborghini af De auto's ston den op verschillende plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen. De actie was het werk van het Integrale Afpakteam. Dat is een team van medewerkers van de po litie, Belastingdienst, gemeente en FIOD. Gezamenlijk proberen deze diensten zo veel mogelijk geld en andere bezittingen af te pakken van criminelen. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl 711688 555530 iÊJé *AJ gif Joop Braakhekke veilde gisteren in Colijnsplaat de eerste Ooster- scheldekreeft van het seizoen. Neeltje Jans Mosselen telde er uiteindelijk 25.000 euro voor neer. Die recordopbrengst is voor KWF kankerbestrijding. www.pzc.nl editie WALCHEREN VRIJDAG 1 april 2016 258e jaargang nr. 77 Los nummer €2,00 Abonneeprijs€1,11 Zon en sluierwolken Ventilatie scholen is beroerd door Ellen van Gaaien ZEELAND 11 PAGINA 8 ZEELAND 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1