m De Graefi 'De aanslag zoemde al jaren rond' Terreurverdachte Salah Abdeslam mag over enkele weken zo goed als zeker worden uitgeleverd. NIEUWS 15 TERREUR I BRUSSEL. Salah Abdeslam, ver dacht van medeplichtigheid aan de aanslagen in Parijs, heeft zich akkoord verklaard met de over dracht aan Frankrijk. De Brusselse raadkamer moet die beslissing al leen nog op papier zetten. De overdracht kan nog wel en kele weken duren omdat België hem nog wil ondervragen over de aanslagen in Brussel. Abdeslam is nog steeds bereid samen te wer ken met de Franse autoriteiten, al dus zijn advocaat gisteren. Salah Abdeslam werd op vrij dag 19 maart opgepakt in Sint-Jans-Molenbeek na een vlucht van bijna vier maanden. De terreurverdachte met de Fran se nationaliteit heeft volgens uitge lekte verhoorverslagen eerder ge zegd dat zijn rol bij de aanslagen in Parijs klein was. Hij zou alleen hotels en auto's hebben geregeld voor de daders. Zijn broer Brahim en Abdelhamid Abaaoud zouden de echte leiders zijn geweest. Kortrijk werd gisteren opge schrikt door een grote politieactie. De Frans-Belgische operatie hield verband met het onderzoek naar Reda Kriket, de terreurverdachte die onlangs werd opgepakt in de Parijse voorstad Argenteuil. Bij een leegstaand hotel-restaurant in de deelgemeente Marke, niet ver van snelweg E17, werd de omge ving uitgekamd. Een deel van de wijk Rodenburg werd afgezet en ook in de struiken achter een tankstation langs de E17 werd ge zocht. De 34-jarige Kriket had een 'on gekend groot' wapenarsenaal in bezit en zou een grote aanslag heb ben voorbereid. Ook in België en Nederland zijn in verband met de ze zaak aanhoudingen verricht. Bewoners en bedrijven met be wakingscamera's in Brussel wor den verzocht beeldmateriaal te be waren. Camerabeelden van de openbare weg kunnen worden ge bruikt in het onderzoek naar de aanslagen eerder deze maand. Brussels Airport is er technisch klaar voor om weer passagiers te ontvangen, maar de luchthavenpo- litie wil er nog niet werken. De vakbond houdt vast aan de eis dat reizigers en hun bagage stelselma tig worden gecontroleerd. Moge lijk leidt het overleg vandaag tot een doorbraak waardoor morgen- Brussels Airport is er technisch klaar voor om te openen, maar de luchthavenpolitie wil eerst betere controles vroeg weer de eerste reizigers ge bruik kunnen maken van de Brus selse luchthaven. Zaventem is er naar eigen zeggen klaar voor om 800 passagiers per uur te ontvan gen, ongeveer 20 procent van de normale capaciteit. De bomaanslag in het metrosta tion Maalbeek heeft geen structu rele schade veroorzaakt aan het ge bouw. De herstelwerkzaamheden gaan naar verwachting een paar weken duren. De kosten zijn nog niet geraamd. Sinds vorige week vrijdag, drie dagen na de aanslag, rijden weer metro's langs het station. Op last van de Nationale Veiligheidsraad zijn nog altijd 30 van de 69 metro stations in de hoofdstad gesloten, vanwege de beveiligingscapaciteit. Ook stopt de dienstregeling om 22.00 uur. Normaal gesproken had hij vorige week een gerede kans gehad om zich vlakbij de plek van de aanslag te bevinden. Maar Garry de Graef was vrij op de fatale dinsdagoch tend. „De paspoortcontrole is niet ver van de incheckbalies waar de terroristen hun bommen tot ont ploffing brachten. Ik had er nor maal middenin gestaan. Ik heb dus veel geluk gehad, in tegenstel ling tot veel andere onschuldige slachtoffers." Garry de Graef, het is een naam die bij Nederlandse voetbal liefhebbers vast nog wel een belle tje doet rinkelen. Tussen 1995 en 2005 speelde de Vlaming als opko mende linksback 288 competitie wedstrijden op de Nederlandse velden, voor achtereenvolgens Hel mond Sport, TOP Oss, RKC Waal wijk en De Graafschap. Bijna twee honderd keer betrof het een eredi visiewedstrijd, voornamelijk bij RKC. Hij was niet per se een op vallende speler, maar zijn ploeg kon altijd op hem rekenen. Anno 2016 is Garry de Graef geen voetballer meer, maar veilig heidsmedewerker op vliegveld Za ventem. Nadat een carrière als trai ner niks voor hem bleek, besloot de Belg het over een andere boeg te gooien. Het werd een stapel- baan: 's ochtends controleert hij 'Ik heb heel veel geluk gehad, in tegenstelling tot veel andere onschuldige slachtoffers' paspoorten en reisdocumenten, 's middags is hij vertegenwoordiger in sportkleding. Wonder boven wonder bleven zijn collega's ongedeerd bij de aan slag. „We doen ons werk hoofdza kelijk achter een desk, dat houdt nog een en ander tegen. Maar de mensen die erbij waren, hebben veel gezien. Ze hebben slachtof fers geholpen. Ik denk dat ze voor het leven getekend zijn." In de jaren voorafgaand aan de aanslag zoemde het al rond, in Bel gië, op Zaventem. „Je hoorde ieder een praten: wanneer zal het gebeu ren? Hoe zal het zijn? Dat zal bij jullie niet anders zijn. Je wist dat het een keer fout kon gaan. En als je op een openbare plek als Zaven tem werkt, is de kans nog groter. Maar je weet niet wat er omgaat in het hoofd van die mannen die zoiets doen." De ex-voetballer, die in 1993 als 17-jarige nog bankzitter was bij de Europa Cup U-finale op Wembley tussen Parma en zijn toenmalige club FC Antwerp, heeft nog niet gezien hoe vliegveld Zaventem er nu bij ligt. De luchthaven gaat op zijn vroegst vandaag weer open. „Ik ben heel benieuwd hoe het is om er weer rond te lopen, hoe het zal voelen. Ik zit te wachten op het moment dat het weer heropend wordt. Het is toch je werkplek. Het klinkt raar, maar het leven gaat door. We moeten hier door heen." Na de aanslagen is er veel dis cussie over de veiligheid op Zaven tem. De Graef begrijpt dat, maar vraagt zich tegelijk af of het wel bestaat, 100 procent veiligheid. „We willen ook al heel lang dat er niet meer ingebroken wordt, maar dat gebeurt ook nog steeds. Laten we ons hopen dat ze iedereen met terroristische ideeën op tijd oppak ken. De vraag is of dat realistisch is. Misschien bestaat de ideale we reld niet." VRIJDAG 1 APRIL 2016 Abdeslam naar Frankrijk MlTv>. cc -3Li - Militairen houden een zoekactie in Kortrijk. De actie houdt verband met het onderzoek naar Reda Kriket. foto Belga door Sander van Mersbergen BRUSSEL. Veiligheidsagent Garry de Graef, als voetballer tien jaar actief op de Nederlandse velden, wil graag weer aan de slag op luchtha ven Zaventem. „Het is toch je werk plek. Het klinkt raar, maar het le ven gaat door." Oud-voetballer Garry de Graef foto Johannes Vande Voorde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15