'Verdrag is een kans op succes' ZIJN NATIONALISTEN NIEUWS 13 zegt Irina, een twintiger. Ze doelt op het feit dat Oekraïne toch heus pas sinds 1991 onafhankelijk is. Daarvoor altijd overheerst door Po len, Turken, Oostenrijkers, Roeme nen Tataren en noem maar op. En in de vorige eeuw gedwongen tot foute keuzes, Stalin en Hitler die het land (niet de mensen) alleen maar nodig hadden vanwege de landbouw. Dat mocht wel een paar miljoen doden kosten. De gruwelijke Jodenvervolging liep daaraan parallel. De wolken aan de hemel hier kunnen makkelijk gecondenseerde tranen zijn. Een vrouw huilt bij het portret van een blonde knul. Blauwgele linten rond het gebarsten glas. 'Helden sterven niet, onze vijan den sterven', staat er op. Het is laat in de avond, Maidan is bijna leeg. Geen tolk in de buurt. Ze stiefelt weg met haar handtasje. Het zijn altijd de vrouwen die lij den. De volgende dag is ze terug, vlak voor zonsondergang. Ze ver vangt een door de wind van de muur geblazen kaarshouder, steekt een brief achter de fotolij st, praat tegen het portret van de do de jongen en dept haar ogen met Een vrouw huilt bij een portret. Blauwgele linten rond het glas. 'Helden sterven niet, onze vijanden sterven' een zakdoek. Het verhaal van Ly- bov Chukhan (57) is die Oekraïen se mengeling van strijd, verdriet en trots. Ze kwam hier in 2014 eten en drinken brengen voor de jongens op de barricades. Daar leerde ze de vrienden Volodymyr (29) en Zhenya (19). De eerste, een docent aan de universiteit, was prooi van de sluipschutters, zegt ze. De tweede, een student, sneuvelde een dag later in een slag met pro-Russische rebellen aan het Oekraïense oostfront. 'Ik wil in Eu ropa leven' scandeerden ze waar schijnlijk samen met duizenden anderen. De regeringspropaganda deed geloven dat er een staatsgreep werd gepleegd door fascistische groepen, neonazi's en voetbal hooligans. „Die jongens hadden daar niks mee te maken. Het wa ren intelligente jongensze had den veel licht in hun ogen", zegt mevrouw Chukhan. Er was tus sen hen een vriendschap ont staan. Alsof ze haar zoons waren geworden. „Ik heb een dochter, zij stond ook op het plein. Gelukkig bleef ze ongedeerd", zegt ze ter wijl ze een kruisteken slaat. Mevrouw Chukan, die sinds de laatste revolte in de ziektewet loopt en in paniek raakt van sire nes, weet wat oorlog aanricht. Haar man was nauwelijks ouder dan Volodymyr toen hij sneuvelde in Afghanistan in het - toen nog - Sovjetleger. „Ik praat veel met Zhe nya. Vertel hem wat er van ons land is geworden. Dit is niet waar om ze hier op dit plein demon- streerden. Moest je daarvoor ster ven, Zhenya?" In haar dromen geeft hij soms antwoord, zegt ze. Lybov Chukan weet van het re ferendum in Nederland. „Wij zijn half Europees, half Oekraïns", zegt ze. En Rusland? Ze haalt haar schouders op. Geen commentaar. „Het is toch niet voor een Russi sche krant?", vraag ze bezorgd aan de fotograaf. Ze heeft haar wens opgeschre ven in de brief die achter de foto van Zhenya is gestoken: 'Er zal een tijd komen dat we een goed land zijn'. OEKRAÏNE-REFERENDUM 6 APRIL Wat vinden Nederlanders met een Oekraïne-link van het referendum? Vandaag: Victoria Koblenko Actrice Victoria Koblen ko (35) verhuisde op haar 12e van de Sov jet-Unie - gebied dat nu Oekraïne is - naar Nederland. Hier studeerde ze politicologie en Ruslandkunde. „Dit verdrag is een kompas dat richting aangeeft. Er wordt al sinds 1998 over onderhandeld, in 2007 werd dat geïntensiveerd. De gemiddelde Nederlander wéét dit niet. Nu aan de noodrem trek ken zou een paniekreactie zijn. Vergeet niet dat Oekraïne hele maal niet heeft gevraagd om buurland te worden van de Euro pese Unie. Door de uitbreiding in Oost-Europa landen is het aan de EU-grens komen te liggen." „Absoluut. Men kan de plotselin ge 'vijandige' houding niet rij men met het tolerante imago van Nederland." „Alle seksistische opmerkingen en beschuldigingen zeggen voor al iets over degenen die ze gebrui ken. Ze roepen vaak: 'ga terug naar je land'.' Terwijl het de Ne derlandse opvoeding is die me heeft gevormd, niet die van de Sovjet-Unie. Ik heb in Nederland alle waarden geleerd: tolerantie en diversiteit bijvoorbeeld. En ik heb hier geleerd dat die waarden niet bij een landsgrens ophou den. Daarom gun ik ieder ander land dezelfde waarden, mits het volk aantoonbaar inspanningen doet om vooruit te komen." „Het verdrag is geen toverstokje; geen ga rantie voor succes. Het is wel een nood zakelijke voor waarde voor een kans op succes. Maar als Oek raïne zich niet aan de voorwaarden van hervor mingen houdt, legt dit verdrag niet goed uit welke sancties daar op staan. Terugdraaien van vrij verkeer van goederen is een te zwaar instrument, maar wat doe je dan wel?" „Het nee-kamp is succesvol in het mobiliseren van onvre de in de samenleving, dat mag niet genegeerd worden. Een 'nee' tegen Oekraïne be vredigt dat ongenoegen niet. Daardoor zou Oe kraïne een te groot offer moeten brengen. Dat voelt voor mij amoreel." Bezoekers uit alle windstreken poseren fier met de Oekraïense vlag voor de zuil van de Slavische godin Bereginya. VRIJDAG 1 APRIL 2016 door Hanneke Keultjes Hoe kijkt u naar het associatiever drag met uw geboorteland? Leeft het Nederlandse referendum over het verdrag ook onder uw fami lie en vrienden daar? Als u op Twitter het verdrag verde digt, krijgt u daar nogal wat over u heen. Is dat het wel waard? U heeft gezegd dat u ook kritisch bent. Wat is uw kritiek op het akkoord? Wat vindt u van de argumenten van het nee-kamp?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13