I NIEUWS 11 Wereldnieuws was het op 1 april 2001 Vier homokoppels gaven elkaar het ja-woord in Amsterdam. Ê^KOOPJEPEALNL) "^aanbiedingen van Ze begroeten elkaar als oude vrienden in de wintertuin van het Amsterdamse VondelCS. Ton Jan sen en Louis Rog mans („Onze leeftijd is niet be langrijk. We zijn al vijftig jaar sa men. Dan weet je al dat we oude lullen zijn."), Hélène Faasen (50) en Anne-Marie Thus (46), Dolf Pasker (56) en Gert Kasteel (54). Peter Wittebrood-Lemke (51) is al leen. Zijn echtgenoot Frank is vijf jaar geleden overleden. „Op deze momenten is dat even extra pijn lijk, maar zijn geest is bij ons." Ze zijn samengekomen op uit nodiging van minister Jet Busse- maker (Emancipatie), want er is reden voor een feestje. Vandaag vieren de stellen hun 15-jarig hu welijksfeest. Dus wordt wijn ge schonken, worden hapjes aange rukt en is er zelfs een 'bruids taart'. De regenboogvlag siert de marsepeinen fondant. Op die van vijftien jaar geleden prijkten drie bruidegomparen en één paartje bruiden. Op die ie april was niet ieder een er even gerust op. Helene: „Ik had een beeld van een massahu welijk, zoals van de Moonsekte. Dat alle jonge, knappe, lesbische stellen op de eerste rij zouden zit ten en wij, toch wat ouder, op rij 7." Ton zag de schijnwerpers niet zitten. „Voor mij hoefde het niet, maar ik had niks te zeggen." De ogen van zijn man Louis gaan twinkelen. „Die gelegenheid liet ik me niet ontnemen. Ik keek op dé dag wel de hele dag naar mijn voeten. Ik dacht: als ik nu struikel, ziet de hele wereld dat." Het openstellen van het huwe lijk voor stellen van hetzelfde ge slacht werd toen gezien als het toppunt van emancipatie. Mensen waren nieuwsgierig naar de leef wijze van de nieuwe echtparen. Anne-Marie: „Het is eigenlijk gek hoe normaal en burgerlijk Helene en ik zijn. We hebben allebei een baan, runnen het huishouden en hebben twee pubers." Bij Dolf en Gert kwam destijds de Italiaanse televisie over de vloer. De verslaggever wilde we ten of het homostel wel met de kinderen van de buren mocht om gaan. Dolf klinkt strijdbaar als hij er weer aan denkt. „Nou, zei ik, dan gaan we nü naar de buren en kunnen jullie het zelf vragen." Het homohuwelijk heeft zich als een olievlek over Europa ver spreid. En zelfs in Italië komt er nu een geregistreerd partner schap, memoreert Bussemaker. Ook in de VS en Canada is het le gaal. Maar het begon allemaal in het 'tolerante' Nederland, waar met de prostitutiewet, de euthana siewet en het homohuwelijk ta boe na taboe werd geslecht. Dat betekent niet dat het nu 'klaar' is, vindt Hélène. „Zoals je aan een relatie moet werken, moet je ook aan gelijkheid wer ken." Haar vrouw Anne-Marie gaat nog een stapje verder: er is nog lang niet genoeg bereikt. „In Rusland zijn we niet veilig. En op school krijg ik brieven die gericht zijn aan de vader/moeder van on ze kinderen. Al vijftien jaar lang!" Bussemaker reageert bedrem meld. Ze voelt zich als minister van Onderwijs aangesproken. 'Zoals je aan een relatie moet werken, moet je ook aan gelijkheid werken' „Daar moeten we wat aan doen." Gert en Dolf hebben een vakan tiehuisje in Epe, de geboorteplaats van Gert, midden in de Bijbelgor del. Hij heeft de afgelopen vijftien jaar gezien dat Epe veel vrijer is ge worden als het over homoseksuali teit gaat. In hun woonplaats Am sterdam gebeurde dat niet. Het stel durft ook niet meer hand in hand door de stad te lopen. „Er zijn soms ook bijna-vechtpartijen in mijn sportschool. Een allochto ne jongen wil dan niet naast 'een homo' onder de douche staan. Het ging de vorige keer maar nét goed." De vluchtelingen die ons land binnenkomen, maken het niet makkelijker. „Zij kijken anders naar onze samenleving", consta teert Bussemaker. „Baart dat jullie zorgen?" Daarover lopen de me ningen uiteen. Ton vindt dat ze zich moeten aanpassen, punt. Peter vindt dat niet realistisch. „Je kunt toch niet verwachten dat ze, nu ze hier zijn, ineens anders naar homoseksualiteit kijken?" Hélène vergelijkt hun situatie met die van homostellen die streden voor gelijkheid. „Vluch telingen zoeken vrijheid, veilig heid en een plek voor hun ge zin. Dat zochten wij ook." An ne-Marie vindt dat je het ge sprek moet aangaan. Hun kin deren zitten op een internatio nale school waar ook veel Sau- di's naartoe gaan. „Eén van die vrouwen, helemaal gesluierd, met zo'n netje voor de ogen, vroeg aan mij 'dus jij hebt een vrouw? Daar wil ik alles over weten.' En dan praten ze ge woon met je." De mannen vragen zich grappend af of die sluiers dan ook wel eens afgaan - vrouwen onder elkaar. Anne-Marie lacht. „Jazeker, er zitten prachtige schoonheden tussen." Tegenover alle negatieve ont wikkelingen dragen ze ook posi tieve punten aan. Een homosek suele boer en lesbische boerin in Boer Zoekt Vrouw. Twee jon gens of twee meisjes die wor den gekoppeld in All you need is love. „Dat was mijn hoogte punt", zwijmelt Dolf. „Het pu bliek applaudisseerde net zo hard als bij een heterokoppel!" In het gesprek wordt terugge blikt - hoe Ton en Louis vroe ger in Amsterdam telkens hun huis werden uitgezet, omdat er 'te veel' mannen samenwoon den - maar ook vooruitgeblikt. Als ze over vijftien jaar hun der tigste trouwdag vieren, wil Bus semaker weten terwijl ze aan haar tweede wijntje begint, hoe staat Nederland er dan voor? Ton lacht: „Dan ben ik al door de schoorsteen." De ande ren zien dat het lot van homo's verknoopt is met dat van de vrouwen. „Als vrouwen gelijk behandeld worden, worden wij dat ook", voorspelt Dolf. Maar Peter is pessimistisch over de toekomst, bekent hij, vooral door de situatie in ande re landen. Rusland werd al ge noemd, maar ook in Polen, Afri ka en het Midden-Oosten is ho moacceptatie nog ver te zoe ken. Bussemaker: „Als jullie dat soort verhalen horen, is Neder land dan het paradijs?" Dolf: „Ja. Toen ik tegen mijn vader - hij zou nu 90 zijn - zei dat ik op mannen viel, voorspelde hij dat ik het heel moeilijk zou krij gen in dit leven. Dat is niet het geval geweest. Gelukkig." LID LOVERS 78% Nu slechts 17,95 €49,95 Nu slechts €9,95 Vanaf slechts 599,- <^Ugs> iïs 45 SÏB MDHS ijjsion jgs Vanaf slechts €12,95 VRIJDAG 1 APRIL 2016 Al 15 jaar op een ro7P wolk door Hanneke Keultjes Hélène Faasen bruid in 2001 Prachtige Solar LED Lichtbollen - 2 Pack Schitterende sfeerverlichting voor in de tuin Werkt volledig op zonne-energie, geen bekabeling nodig Zeer eenvoudig te plaatsen m.b.v. de grondpen Werkt ook perfect als inbraakpreventie Adviesprijs Korting U bespaart: 79,95 78% €62,- .korting korting DreamLED Sensor Bureaulamp met USB-poort 4 moods: Studeer-, lees-, relax- en slaapmodus Schitterende lichtkwaliteit: hoge helderheid en uniform lichteffect Verstel- en inklapbare lamp nek, voet en arm Adviesprijs Korting U I €99,95 50% €50,- Nu slechts 2 paar Therapeutische Compressiesokken Voorkom en verminder: spataders, blessures, pijn, krampen, reisbenen en zwellingen Ideaal om te dragen tijdens het spor ten en wandelen Geschikt voor mannen en vrouwen Adviesprijs Korting U bespaart: €49,95 80% €40,- korting Elektrische Boxspring Promo - Ongekende korting, profiteer! Beschikbaar in de maten: 80,90,140,160 en 180 x 200 cm Inclusief onderbox, beweegbare matras, split topper en hoofdbord. i/ Beschikbaar in antraciet en zwart Adviesprijs Korting U I 1399,- 57% 800,- Technoline Weerstation Gedetailleerde informatie over de plaatselijke weersituatie Meet o.a. de temperatuur, neerslag, windsnelheid en luchtvochtigheid Eenvoudig te installeren en gebruiken Wees je eigen Piet Paulusma; nooit meer afhankelijk van het weerbericht! /H' «r' «=x ÖÖ3 i!lii= 035 (j> 2005 Adviesprijs Korting U bespaart: €99,95 87% €87,- korting Inktpatronen voor HP, Epson, Brother en Canon met FLINKE korting Epson, Brother en Canon: 6-pack (3x zwart 3x kleur) HP:XL-pack(zwart+kleur) Foto's en tekst van laserkwaliteit Inktpatronen zijn voorzien van chip Adviesprijs Korting U I €59,- 66% 39,05 BINNEN 3 WERKDAGEN GELEVERD Vanaï Slechts 19,95 BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.K00PJEDEAL.NL Nieuw: Achteraf betalen! RPberPoy (V^ l) NIET TEVRE0EN? GELD TERUG! korting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11