'Wim Kok vond homohuwelijk maar niks' 10 NIEUWS 100 journalisten en 30 fotografen voor de eerste acht ja-woorden Het begon allemaal met een kleine adver tentie in de Gay Krant: welke gelief den willen in het al lereerste homohuwe lijksbootje stappen? Er was één voorwaar de: het moesten Am sterdammers zijn. Vijf stellen reageer den, waarvan er een tje afhaakte. De overige vier wer den op april 2001, klokslag midder nacht, door toenma lig burgemeester Job Cohen in de echt ver bonden in hotel The Grand. De ceremonie, geregisseerd door de Gay Krant en het COC, was niet be paald intiem: hon derd journalisten, vijf tien cameraploegen en dertig fotografen woonden de plechtig heid bij. Nederland kent geen ho mohuwelijk. Met die zin begint Jan Wolter Wabeke (67) uit Best iedere lezing die hij geeft als grondlegger van het 'universele huwelijk'. Dankzij hem mogen sinds vijftien jaar mannen met mannen en vrouwen met vrou wen trouwen. Wabeke is zelf al veel langer dan vijftien jaar getrouwd, hoe wel niet officieel. Op 23 april 1980 sloten hij en zijn partner Jan Swinkels (74) een samenle vingscontract. „Dat is voor ons al tijd onze trouwdag geweest." Toch was het niet compleet. „Bij een overlijden kon de familie de partner zo het huis uitzetten. Er was geen huurbescherming en geen partnerpensioen." De ring die Swinkels ont wierp voor de onofficiële trouw dag symboliseert dat. Er mist een stukje in de cirkel. Het geregistreerd partner schap dat in 1998 werd ingevoerd repareerde dat niet. Het sloot adoptie nog steeds uit, bijvoor beeld. Wabeke wilde kunnen trouwen zoals een man en een vrouw, met dezelfde rechten en plichten. Daarom spreekt hij ook niet van een 'homohuwelijk', want het is hetzelfde huwelijk als alle andere. „Het is een vast legging van duurzame zorgver antwoordelijkheid en solidariteit van twee mensen." Dertien jaar lang voerde hij met een door hem opgerichte werkgroep processen, lobby's en acties. Tot het tweede paarse ka binet het huwelijk in 2001 open stelde voor homo's en lesbien nes, hoewel premier Wim Kok er niets van moest hebben. „Hij vond dat Nederland zich er bela chelijk mee maakte." Maar de po litiek was er klaar voor. Op 1 april 200t werd in Neder land voor het eerst een huwelijk tussen twee mannen en twee vrouwen gesloten. „Dat was een geënsceneerde ceremonie. De stellen zijn wel echt getrouwd, maar hadden al een geregistreerd partnerschap dat werd omgezet naar een huwelijk." Die construc tie was nodig, omdat de paren an ders nooit zouden kunnen trou wen op 1 april 2001, de dag van de invoering van de nieuwe wet. „Voor ieder huwelijk geldt im mers een ondertrouwperiode van veertien dagen." De regie over de ceremonie ging verder dan dat. „Toen het ge registreerd partnerschap werd in gevoerd, maakten artiesten als Su gar Lee Hooper daarvan een show. Daarvoor is het een te bloedserieus onderwerp en dat moest goed duidelijk gemaakt worden. Ook naar de buitenland se pers die volop aanwezig was." De trouwende paren en toenma lig burgemeester Job Cohen van Amsterdam die de stellen trouw de, waren zorgvuldig gekozen. „Er moest een burgemeester met een ambtsketen staan." Het is nu vooral opletten dat de verworven rechten niet wor den vertrapt, zegt Wabeke. De to lerantie naar homo's neemt af. Vrienden uit Amsterdam vertel len hem dat ze tegenwoordig maar als vrienden naast elkaar lo pen in plaats van gearmd. „Het is daarom van belang dat we stilstaan bij het eerste burger lijk huwelijk dat tussen twee mannen is gesloten." Vandaag doet Wabeke dat tijdens een offi ciële bijeenkomst in Amsterdam, maar op 23 april is het voor hem écht feest. Dan is hij formeel vijf tien jaar getrouwd met zijn man. Al zijn ze dan onofficieel al 36 jaar getrouwd. Minister Jet Bussemaker snijdt de taart aan. Met van links naar rechts: Louis Rogmans, Dolf Pasker, Gert Kasteel, Anne-Marie Thus, Hélène Faasen, Ton Jansen, Peter Wittebrood-Lemke. Die laatste is weduwnaar van Frank Wittebrood. Kleine foto: direct na de plechtigheid in 2001. Van links naar rechts: Peter Wittebrood-Lemke, Frank Wittebrood, Louis Rogmans, Ton Jan sen, Hélène Faasen, Anne-Marie Thus, Dolf Pasker en Gert Kasteel, foto Jean-Pierre Jans en Hollandse Hoogte door Bettine Winters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10