4 8? REDENEN OM UIT TE GAAN keur aan werken uit jaren na Tweede Wereldoorlog Kleurrijke vrouwen is de titel van een expositie in Oostinga Other Art. Van zeven vr ouwelijke kunstenaars. Blues en rock regeren op Zwaanfest Het echte leven als Goldberg-machine Rapper BDM lanceert nieuwe EP DOOR NICO OUT Kunstenaar worden. In de tijd van Jeroen Bosch een eerzaam beroep waarmee je in je levensonderhoud kon voorzien. Vanaf eind 19e eeuw een keuze die de meeste ouders hun kinderen afraadden. Of verboden. Zeker als je meisje was. De zeven vrouwen van wie Oostinga Other Art werk toont hebben het allemaal aan den lijve ondervonden. Geboren tussen 1906 en 1935 kon je eventueel de toegepaste kunst in, maar het vrije kunstenaarschap moest bevochten worden. Zeker als je dan ook nog koos voor de ab stracte kunst. De Goese echtparen Oostinga ver zamelen juist dat abstracte werk - ook dat van mannen - en presenteren twee keer per jaar een selectie waarvan een deel te koop is, aangevuld met werk in consignatie. Frieda Hunziker uit Amsterdam (1906-1966) vond tegen de stroom in haar weg naar een per soonlijke vorm van expressieve abstractie waar van vaak wordt gedacht dan Cobra-kunstenaars er patent op hadden. De groep Vrij Beelden', met Hunziker als één van de drijvende krachten, ont stond in 1946 en hield het ook langer vol: tot 1955. Met acht vaak grote werken gemaakt tus sen 1947 en 1965 is zij het meest prominent aan wezig en wordt ook haar ontwikkeling goed zicht baar. Het vroege werk is opgebouwd uit losjes ge schetste vormen, meestal rechthoeken of afgeleid ervan, met als accent hier en daar elkaar kruisen de lijnen. Het rulle verfgebruik, de onverwachte kleurcombinaties, zoals roze, turquoise en zwart, en de wisselwerking tussen de kleurlagen maken 'Compositie 1' tot een juweeltje. Het veel ruigere 'Le Couple' uit 1956 is borstelig geschilderd, con trastrijker en heeft meer dynamiek. In haar late re werk kolken verfbanen door en langs elkaar, vette verfmaterie die zich nauwelijks laat bedwin gen. Herinneringen aan oerkrachten, aan schep pen en aan strijd. Zowel metafoor voor natuur als beeld van innerlijke kracht. Naast deze expressieve insteek is er ook een meer ingehouden abstractie waarin geometri sche en biomorfe vormen domineren. Strakker uitgevoerd, met vaak ongebroken kleurvlakken, in spannende contrasten. Binnen deze benade ring zijn legio persoonlijke accenten mogelijk. De kleine, ijzersterke schilderijen en gouaches van Geneviève Claisse (1935 Quiévy, Fr.) stralen de muur af, terwijl de inventieve composities met dansende vormen van Nicolaas Warb (Am sterdam, 1906 -1957) wat meer ingehouden zijn. Haar mannennaam koos ze trouwens om zo door de critici serieuzer genomen te worden. Wat betekent deze kunst nu nog? Nog net zoveel als toen ze werd gemaakt. Het werk sprankelt en neemt je mee naar een wereld van spannende schoonheid die rechtstreeks inwerkt op je gevoel. Het werk van Sedje Hémon (Rotterdam, 1923) is zélf een partituur. Hémon studeerde viool, deed verzetswerk en belandde in concentratiekampen. Door daar opgedane gezondheidsproblemen moest zij haar studie stoppen en stapte zij over naar de beeldende kunst. Via een ingenieus sys teem zet zij haar composities om in speelbare muziek. Een prachtige synthese. T/m 4/6. Oostinga Other Art Kolveniershof 122, Goes. Za. 13.00 -17.00 of op afspraak: 06- 51121613 KAPELLE DE MYTHE GOES DE PIEK Donderdag 31 maart 2016 Simone Forti en Charle magne Palestine, werken sinds 1971 samen en waren allebei al eerder in Middel burg. Forti in 1980 voor een optreden tijdens Fo rum. Palestine had in 1979 een solo in de Vleeshal. Voor hun performance 'Illu minations' gebruiken zij hun stem, belletjes, kristal len glazen en een Afrikaan se fluit, de Molimo. 2/4 20.00 uur en 3 4 16.00 uur. Vleeshal, Markt, Middelburg. n -> Piet Dieleman verkent in zijn werk kleur, vlak en ruimte. Hij brengt kleur te rug tot naast elkaar staan de vlakken. Pure kleur, ge bundeld licht, zonder voor stelling of verwijzing naar iets anders dan zichzelf. Maar kan dat wel? Is er kunst mogelijk zonder in houd? Is er kleur die geen emotie oproept? Indrukwek kende presentatie. T/m 9/4. Galerie van den Berge, Westwal 45, Goes. Do. t/m za. 12.00 -17.00 uur. r Nanda Runge schildert monochrome voorstellin gen van architectuur en in terieur. Door vereenvoudi ging krijgen ze een grote in tensiteit. Als eerste van drie kunstenaars maakte zij een op Westkapelle geïn spireerde tijdelijke wand schildering in het Polder huismuseum. Markante plekken zijn opgenomen in een geografisch kader. T/m 29/5. Polderhuis Mu seum, Zuidstraat 154 -156, Westkapelle. Dagelijks 10.00-17.00 uur STERKE STAALTJES VAN abstracte kunst Voor wie wil is er in 'Le Couple' een stel zichtbaar, vogelachtige wezens, de een los en vrij, de ander afwach tend. Kapelle staaf zaterdag in het teken van rock tijdens de negende editie van Zwaanfest. Vier bands tre den op: de Goese punkrock band The Unknown Child ren; de coverband Heatstro ke uit Kapelle; Joost de Lange Rock/Blues Expe rience en de Brabantse AC/DC coverband Bon Scotch. Zwaanfest begint om 20.00 uur en vindt plaats in HCR De Zwaan in- Kapelle. Muzikale humor, dat is het handelsmerk van Hans Li- berg. Hij is uniek, maar niet (meer) de enige. Er blaffen jonge honden, met frisse ge luiden. Bijvoorbeeld het duo Maartje Kine. Ze hebben hard gestu deerd, maar niet op de klein kunstacademie. Dus eigen lijk zijn ze autodidacten. De een studeerde voor industri eel ontwerper, de ander be zocht het conservatorium. Ze vonden elkaar in het stu dentenhuis, en in hun geza menlijke gevoel voor hu mor. Na succes op het Gro ninger Studenten Cabaret Festival en een eerste show ('Vreemd folk', 2014) dan nu 'de Goldberg Machine'. Genoemd naar de bizarre constructies van de car toonist Rube Goldberg (1883-1970): rollend balle tje bijvoorbeeld zet keten van vallen, openklappen, lanceren in gang, waarna gi gantische verfbom ontploft. Dat soort humor, in raak woord, verrassende muziek (tiental instrumenten). Om dat dingen in het echte le ven vaak ook zo raar lopen. 'De Goldberg Machine', De Mythe, Goes, vrijdag I april, aanvang 20.00 uur. Het cabaretduo Maartje Kine. foto ivar teunissen De Zeeuwse rapper BDM (Bas de Meijer) lanceert za terdag 2 april zijn nieuwe EP 'Op Eigen Kracht' met een releaseparty in De Piek in Vlissingen. Verschillende musici verle nen hun medewerking. Co pycat ondersteunt het op treden van BDM. Verder verzorgen D-Double, Cyc- lo-B, Demozah, Donson en Team Ofso het voorpro gramma. De releaseparty begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57