Te weinig oog voor slachtoffer bedrijfsongeval' 8 NIEUWS Ze hoefden bijna vijf jaar geleden nie mand in hun fami lie- en kenniskring uit te leggen waar hun nieuwe studie plek precies lag. „Iedereen in Ko rea kent Nederland", zegt Yoon- sun Yang (34). „Dankzij Guus Hid- dink natuurlijk. Die man is nog steeds heel beroemd bij ons." En niet alleen Hiddink. „Al mijn vrienden dachten dat ik naar Nederland wilde om beter te wor den in vechtsporten. Ik doe een beetje aan taekwondo en judo. Ook daarmee staan Nederlanders heel hoog aangeschreven in ons land", zegt Yoonsuns man Hoon Suk Rho (38). Ze groeiden beiden op in Se oul, ontmoetten elkaar in 2007 in Amerika en gingen terug naar Zuid-Korea om met elkaar te trou wen. Vervolgens studeerden ze sa men in Singapore, waarna ze eind 2011 neerstreken in Enschede. Proefschriften Aan de Universiteit Twente (UT) verdedigen Suk Rho en Yang - Hoon en Yoon voor vrienden en familie - volgende week samen de proefschriften waarmee ze hopen te promoveren. Op de uitnodiging prijkt hun trouwfoto uit 2015, in kleurrijke Koreaanse klederdracht. Niet alleen Hoon en Yoon, ook de twee gezamenlijke hoofdstuk ken in hun verder verschillende proefschriften vormen een bijzon der huwelijk. Hoon is van huis uit een techneut, Yoon is biologe. Op de vakgroep Medische Cell Biofysi ca van de universiteit vormt de lab-on-chip-technologie (micro scopisch kleine laboratoria) de schakel tussen hun vakgebieden. Hij doet op de UT als specialist in de technische hardware onder zoek naar eiwitten. Via dezelfde soort 'minilaboratoria' zoekt zij naar betere methoden om kanker cellen op te sporen en te isoleren in de zoektocht naar effectievere kankermedicijnen. Twee verschil lende zoektochten die elkaar in het midden ontmoeten. Hoon en Yoon konden eind 2011 beiden aan de slag op de Uni versiteit Twente. „Het komt niet zo vaak voor dat je als stel de kans krijgt op één plek promotieonder zoek te doen. We waren heel blij dat het hier kon en we zijn nog steeds gelukkig met die keuze." Nederlands spreken ze geen van beiden. Hun sociale leven speelt zich voor een groot deel af tussen collega's van de universiteit. Film pje pakken, uit eten in de stad en koken voor vrienden brengt ont spanning. „We koken wel eens sushi op z'n Koreaans", zegt Yoon. „Dat is echt anders dan het Japan se sushi, nog rauwer." Wennen Aan de cultuur dat iedereen gelijk is, moesten ze wel even wennen. Hoon, lachend: „In het begin had ik soms nog de neiging even een buiging te maken voor een profes sor of een oudere, zoals ik dat thuis heb geleerd." Hij heeft nog twee jaar bijgete kend voor verder onderzoek in En schede, zij hoopt dat binnenkort te kunnen doen. Dat betekent nog heel veel gezamenlijke gesprekken over het werk. „Dat vinden we al lebei juist prettig," zegt Yoon. „We doen heel veel dingen sa men, zelfs de lunch op het werk, en dat verveelt nog steeds niet. Het is heel fijn om, als je 's avonds plotseling een idee te binnen schiet voor je vak, dat te kunnen bespreken met iemand die je di rect begrijpt." Ze voelen zich prettig in Neder land, waar de sfeer veel minder competitief is als in Zuid-Korea, Amerika of Singapore. „Ik moest er wel even aan wennen dat om 17.00 of 18.00 uur de meeste kanto ren op slot gaan en 's avonds de meeste winkels dicht zijn. In Ko rea werk je over het algemeen van 8.00 tot 20.00 uur", zegt Hoon. Balans Nederland hoeft wat het paar be treft niet jaloers te zijn op de Kore aanse of Amerikaanse arbeidsmen- taliteit. „De balans tussen werk, vrije tijd en familie is hier veel be ter", zegt Yoon, die over enkele ja ren samen met haar man kinde ren hoopt te krijgen. „Het begrip parttime werken kennen we niet of nauwelijks in Korea. Als je daar als vrouw je carrière wilt voortzet ten, kan dat bijna niet anders dan fulltime. Je moet een beroep doen op familie en crèches, maar het blijft zwaar." Ook Hoon is de Nederlandse werkcultuur gaan waarderen. „Ze ker in de wetenschap is het belang rijk dat je voldoende rust en tijd mag nemen. Je gaat tussen 9.00 en 17.00 effectiever werken en er ont staat in je hoofd meer ruimte voor goede ideeën. Er wordt hier niet minder gewerkt, maar anders." Ze krijgen te maken met veel in stanties en moeten zelf uitzoeken hoe ze een schadevergoeding krij gen. De Stichting Arbeidsongeval len gaat hen daarbij helpen. Volgens de stichting hebben slachtoffers een dubbele lijdens weg. Naast de lichamelijke en psy chische gevolgen, krijgen ze te ma ken met bedrijfsartsen, medisch specialisten, UWV, arbeidsinspec tie, verzekeraars en werkgever. „Daarbij lopen ze tegen veel pro blemen aan", zegt voorzitter Ge rard Schenk. „Ze weten vaak niet wat hun rechten zijn. Instanties hebben weinig oog voor slachtof fers en nabestaanden." Jaarlijks vinden in Nederland 450.000 arbeidsongevallen plaats. In ruim de helft van de gevallen raken mensen gewond. Er overlij den vijftig tot tachtig mensen op de werkvloer per jaar. Zo'n 20.000 slachtoffers zitten minstens een halfjaar in de ziekte wet. Ze verliezen inkomsten en krijgen te maken met hoge kosten voor medische zorg en advocaten. Voor een schadevergoeding is een ongevalsrapport nodig. Dat laat vaak lang op zich wachten. Ook reïntegratie verloopt moeizaam. Aan nog geen 1 procent van de gewonden of nabestaanden wordt een schadervergoeding utige- keerd. Schenk: „Bedrijven hebben een financieel belang en proberen 'We wilden weten wat er was gebeurd en wie daaraan schuldig was. Dat bleek lastig' kosten te besparen. Onderzoek van een werkgever strookt soms niet met het inzicht van de inspec tie of de werknemer. Het duurt lang voor ze een inspectierapport kunnen inzien, en veel mensen weten niet dat er een termijn is voor aansprakelijkheidstelling." Volgens de stichting is het slecht gesteld met het veligheids- bewustzijn van bedrijven. De helft neemt geen maatregelen om ongevallen te voorkomen. Bij de meeste ongelukken die de inspec tie onderzoekt, krijgt een bedrijf een boete. In de bouw gebeuren de mees te ongelukken. Het overkwam Ma nuel Munoz (66) uit Purmerend. Ruim vier jaar geleden viel hij 9 meter naar beneden op een beton nen vloer toen hij als timmerman aan het werk was. „Het bedrijf was vergeten te vertellen dat ze de dag ervoor de opdracht hadden ge geven de steiger te verwijderen", vertelt zijn vrouw Irene Munoz- Brands (59). Munoz had interne bloedingen, een verbrijzelde elle boog, een kapotte rug en hij brak zijn bekken. „Hij is zes keer geope reerd en heeft ruim vijf maanden moeten revalideren." Munoz kwam in een bureaucra tische molen terecht. Hoewel de schuldvraag niet ter discussie stond, duurde het 3,5 jaar voor al les financieel geregeld was. „We wilden weten wat er was gebeurd en wie daaraan schuldig was. Dat bleek lastig. De inspectie had voor al oog voor het bedrijf. Toen ik de inspecteur belde, zei hij: weet u hoe druk ik het heb? Pas na twee maanden kwam hij praten." Munoz heeft nooit meer kun nen werken. „Hij heeft aan het on geval een klapvoet overgehouden, waardoor hij mank loopt. Tennis sen, een wandelvakantie of op een ladder staan om te klussen is er niet meer bij." door Martin Ruesink Promovendi Hoon en Yoon op hun trouwfoto door Tonny van der Mee Manuel en Irene Munoz foto Olaf Kraak PURMEREND. Slachtoffers en nabe staanden van bedrijfsongevallen weten vaak niet waar ze moeten aankloppen voor hulp. Irene Munoz-Brands echtgenote slachtoffer bedrijfsongeval stichtingarbeidsongevallen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8